https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-valasskem-mezirici-bude-envirofest-becva-2021-nabidne-koncerty-i-besedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Valašském Meziříčí bude Envirofest Bečva 2021, nabídne koncerty i besedy

17.9.2021 11:44 | VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Jana Husáka
Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se rok po ekologické havárii na řece Bečvě uskuteční první ročník Envirofestu Bečva 2021. Konat se bude v sobotu 18. a neděli 19. září v areálu zámeckého parku. Nabídne koncerty, diskuse a přednášky na téma životní prostředí, přijede například Tomáš Klus, sdělil Jan Husák ze spolku Zdravá Bečva, který je hlavním organizátorem akce.
 

Skupinu lidí z Valašska přivedl k myšlence uspořádat festival zájem veřejnosti o stav životního prostředí. "Stejně jako mnoho našich spoluobčanů nejsme spokojeni s postupem úřadů při vyšetřování havárie, která se stala symbolem poškozování našeho životního prostředí. Již 11 měsíců organizujeme demonstrace, benefice, vystoupení umělců i odborné debaty věnující se případu otrávené Bečvy. Vyvrcholením těchto akcí bude Envirofest Bečva 2021," uvedl Husák.

Envirofest chce kulturním programem oslovit široké spektrum lidí. "Jsme rádi, že stejné hodnoty sdílí i Tomáš Klus, Kaczi, Koňe a Prase, Tomáš Kočko a další, kteří již přijali pozvání," uvedl organizátor Zbyněk Hanko.

Akce nabídne kromě koncertů moderované besedy s odborníky, politiky a dalšími lidmi. Budou zaměřeny nejen na otázky v kauze Bečva, ale také na vztah společnosti k životnímu prostředí. Diskutovat se bude také na téma Kdo je aktivista? a Výzvy budoucnosti.

"Na své si přijdou i rodiny s dětmi, pro které bude připravena zábavná pátrací stezka, tvořivé workshopy, filmové projekce a samozřejmě občerstvení," uvedl Hanko.

Ekologická havárie postihla Bečvu loni 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb. Viník zatím nebyl usvědčen. Obvinění v případu padlo v červnu, kdy policie začala stíhat společnosti Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Obžalobu by státní zástupce chtěl vypracovat do konce roku, je nutné doplnit znalecké posudky. Obnova řeky po ekologické havárii by podle rybářů mohla trvat kratší dobu, než čekali. Vrátili tam už tuny ryb.

Po havárii vznikla petice, která požaduje objasnění události. Podepsalo ji přes 20.000 lidí. “Měsíce plynou a úřady stále mnoho nevysvětlily. Místo toho, aby jednoznačně odpověděly na petiční otázky, tak se spíše snažily zbavit se své odpovědnosti,” uvedl dnes mluvčí a spoluautor petice Šimon Gilar. Iniciátoři petice rozeslali v tomto týdnu dokument úřadům. "Kolem celého případu panuje stále velké množství nezodpovězených otázek. Jak probíhal zásah? Kdo ho řídil? Proč postupovaly úřady tak, jak postupovaly? Nejen tyto otázky jsme se snažili prostřednictvím petice objasnit. Nepřišla ovšem žádná reakce. My ale chceme znát odpovědi," uvedl spoluautor petice Petr Gilar.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist