https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-vrchlabi-vzniklo-nove-navstevnicke-centrum-spravy-krnap
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Vrchlabí vzniklo nové návštěvnické centrum Správy KRNAP

21.10.2023 00:51 | VRCHLABÍ (ČTK)
Letecký pohled na bývalý klášter ve Vrchlabí, nově hlavní Návštěvnické centrum KRNAP
Letecký pohled na bývalý klášter ve Vrchlabí, nově hlavní Návštěvnické centrum KRNAP
Foto | Al.trcka / Wikimedia Commons
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí představila nové návštěvnické centrum s interaktivní expozicí o Krkonoších. Vzniklo v interiéru opraveného bývalého kláštera, ve kterém má sídlo muzeum Správy KRNAP. Nové expozice Návštěvnického centra (NC) Správy KRNAP Muzeum Krkonoš mají za cíl moderními prostředky představit příběh Krkonoš včetně důvodů vzniku KRNAP. Při slavnostním otevření centra to tento týden řekli představitelé národního parku. Otevření pro veřejnost je plánované na začátek listopadu, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
 

Představení nového centra se zúčastnili také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), zástupci krkonošských obcí a dalších institucí. KRNAP je nejstarším národním parkem ČR, byl založen v roce 1963.

"Jedná se bezpochyby o jednu z vůbec nejmodernějších muzejních expozic ve střední Evropě, která je takzvaně živá, bude upravována a doplňována. Jedná se o největší expozici o Krkonoších. Nabízí ucelený příběh Krkonoš, a to od vzniku prvních hornin po současnost," řekl ČTK ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Celkové náklady dosáhly 340 milionů korun a byly složeny ze zdrojů Fondů EU a spolufinancovány z rozpočtu Správy KRNAP. Stavební práce vyšly zhruba na 140 milionů korun, expozice na 200 milionů korun, ceny jsou včetně DPH, uvedli představitelé národního parku.

Otevření centra je jednou z hlavních událostí roku, kdy KRNAP slaví 60 let od svého založení. "Krkonošský národní park letos slaví výročí, proto je symbolické, že během oslav můžeme otevřít zrekonstruované a nové muzeum. Muzeu přeji hodně návštěvníků," řekl Hladík.

Muzeum s expozicemi pro veřejnost otevřeno ještě není. "Otevření pro veřejnost je plánované na začátek listopadu," řekl ČTK Drahný. Otvírací doba návštěvnického centra bude kromě pondělí denně, a to od 9:00 do 17:00, poslední vstup bude umožněn v 16:00. Základní vstupné bude 200 korun, snížené 100 korun a rodinné vstupné 400 korun.

Nové expozice a NC Muzeum Krkonoš jsou téměř na 3000 metrech čtverečních v suterénu, v přízemí a v patře budovy. Nahrazují původní expozice Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Kámen a život a Lidé a hory otevřené v roce 1984 a 1995. Záměr nového návštěvnického centra KRNAP si vyžádal také vznik nového vstupu do objektu, který je v podobě skály kombinované s proskleným kvádrem. Nový multifunkční vstup umožnil zachovat podstatu struktury klášterní budovy.

"Návštěvníci mohou vidět například i akvária s živými rybami nebo štoly historického dolu. Dozví se třeba i to, jak byly Krkonoše ovlivňované lidmi a naopak," řekl Drahný.

Budova kláštera byla pro veřejnost uzavřená kvůli rekonstrukci od října 2017 a od té doby se rekonstruovala. Projekt centra narážel na řadu komplikací, což vedlo podle zástupců Správy KRNAP k několikaměsíčnímu zpoždění. Do uskutečnění projektu se promítly nejen dopady pandemie koronaviru, ale také války na Ukrajině a růstu cen energií. Stavební a expoziční rekonstrukce kláštera nabrala zpoždění také vlivem vysoké hladiny spodní vody.

"Přes všechny tyto nepříznivé okolnosti tu dnes po těch téměř 15 letech stojíme na počátku něčeho zcela nového. Opět je ve Vrchlabí nová expozice, která má ambice stát se špičkou českého, možná i středoevropského muzejnictví a vlajkovou lodí krkonošské ochrany přírody," řekl Drahný.

Podle představitelů Správy KRNAP původní myšlenka náhrady zastaralých expozic se snižující se návštěvností pochází z roku 2008.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí vzniklo před 140 lety z iniciativy Rakouského krkonošského spolku, který usiloval o turistické zpřístupnění Krkonoš, o jejich ochranu a hlubší odborné poznání. Muzeum mělo zprvu výrazně přírodovědné zaměření, ale záměrem zřizovatelů bylo budovat instituci širšího záběru. Od samého počátku Krkonošského muzea byl zájem uchovávat přírodní i kulturně historické artefakty regionu. To se nezměnilo ani po druhé světové válce, kdy bylo muzeum svěřeno do správy Klubu českých turistů. Další léta ale znamenala úpadek, jak z hlediska odborné činnosti, tak z hlediska péče o objekty, kde muzeum sídlilo. Záchrana pro kolabující instituci přišla roku 1966, kdy přešlo pod Správu KRNAP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

21.10.2023 07:03
"Návštěvníci mohou vidět například i akvária s živými rybami nebo štoly historického dolu. Dozví se třeba i to, jak byly Krkonoše ovlivňované lidmi a naopak,"
Jeden návštěvník se DOZVÍ, návštěvníci se DOZVĚDÍ.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

21.10.2023 22:38 Reaguje na Petr
Škoda že se to Dozví nebo Dozvědí v disneylandu za 340 milionů korun, které budou vykázány jako prostředky na ochranu přírody.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.10.2023 10:41
Nevidel jsem - a tak nemuzu komentovat. Je pravda, ze ceske vystavnictvi byvalo - a mozna stale je - na dobre urovni. Nejsem si teda jist zda je nutno delat ty atrapy dulnich del, nebo i akvaria s pstruhy atd. Kombinacce "vylet do prirody + precist si k tomu kvalitni knihu/casopis/webovou stranku" (dle vlastniho vyberu k danemu tematu) me jako staromilcovi prijde rozumnejsim travenim casu, kdyz uz tedy jedu autem na navstevu do "narodniho parku"

Spis bych to bral takhle. V dnesni dobe malokdo prijede do takovehoto zarizeni vlakem ci autobusem. V Praze se za 350 milionu da postavit parkovaci dum pro 350 aut a to je zarizeni, ktere by mi pro Krkonose leckde
(pokud mozno uvnitr hor samozejme) prislo uzitecnejsi nez zamek ve meste s nobl prirodopisnou expozici. Navic takovy parkovaci dum se casem sam zaplati cili da se jich casem postavit prave tolik, kolik je treba. Kdyz tak bych ruzna ta akvaria + zajimave lokalni expozice starych sani na svazeni sena atd. stavel jako doplnky (spolu s restauracemi, pujcovnami kol a lyzi atd.) takovychto parkovacich domu a jejich navsteva by byla zdarma v cene parkovneho :)

Nebo za ty penize opravit mnohe chatrajici stavby. Treba takovy most pres Jizeru na Myte na davne cisarske silnici. Mimochodem, jak to dopadlo s tim nacistickym krizem z Hvezdy ktery si Krnap letos na jare odvezl jako svuj majetek? Takovy artefakt by se do zamku ve Vrchlabi docela hodil - je to tam hlidane a tak by nehrozilo dalsi poskozeni toho kamenneho krize :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist