https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdrojich-pitne-vody-na-jihu-cech-bude-stoupat-mnozstvi-organickych-latek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech bude stoupat množství organických látek

21.11.2023 11:06 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Projekt potvrdil, že při globální změně klimatu, kdy roste teplota a srážky jsou nerovnoměrné, množství organických látek ve vodách poroste. "Když se zvedne teplota, organických látek je víc. Razantní zvýšení přinášejí bouřky a prudké deště, ale také odumření lesa v povodí nebo deště po delším suchu," uvedl hydrochemik Petr Porcal.
Projekt potvrdil, že při globální změně klimatu, kdy roste teplota a srážky jsou nerovnoměrné, množství organických látek ve vodách poroste. "Když se zvedne teplota, organických látek je víc. Razantní zvýšení přinášejí bouřky a prudké deště, ale také odumření lesa v povodí nebo deště po delším suchu," uvedl hydrochemik Petr Porcal.
Foto | Luca Bravo / unsplash.com
V přírodních zdrojích pitné vody na jihu Čech bude stoupat množství organických látek. Způsobuje to globální oteplování a také hospodaření v krajině. Vyplývá to z výzkumu vědců, který představilo českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
 

Analýza ukazuje, že v přírodní vodě stoupá množství organických látek z rašelinišť, půdy a také biologického odpadu jako listí, tráva a jehličí. Způsobují, že voda má více hnědou barvu a její odstranění klade vyšší nároky na úpravnu vod. Vědci se při výzkumu zaměřili na nádrž Římov na Českobudějovicku, řeku Otava v Písku nebo menší vodní nádrž Karhov na Jindřichohradecku.

Tříletý projekt potvrdil, že při globální změně klimatu, kdy roste teplota a srážky jsou nerovnoměrné, množství organických látek ve vodách poroste. "Když se zvedne teplota, organických látek je víc. Razantní zvýšení přinášejí bouřky a prudké deště, ale také odumření lesa v povodí nebo deště po delším suchu," uvedl hydrochemik z hydrobiologického ústavu biologického centra Petr Porcal. Dodal, že pokud se podaří udržet růst globální teploty do 2,6 stupně Celsia, bude růst koncentrace přírodních organických látek malý. Navíc se výraznějí projeví v nižších nadmořských výškách. Pokud bude růst teplot pokračovat, produkce přírodních látek se výrazně zvýší v horských oblastech.

Rostoucí množství organických látek pak způsobí komplikace v současných úpravnách vody. "Popsali jsme scénáře, kam až vyrostou koncentrace organických látek. Například v povodí římovské nádrže tento růst může být okolo miligramu na litr organického uhlíku za 10 let," řekl Porcal.

Kvalita pitné vody v přírodních zdrojích se nijak zásadně nesníží. Organické látky nejsou zdraví škodlivé. "Ale bude to klást větší nároky na úpravny vod, které budou muset z vody hnědé zabarvení odstranit," řekla mluvčí biologického centra Daniela Procházková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist