Vědci budou zkoumat chov pstruha duhového ve specializovaných systémech
Chov ryb se v podmínkách České republiky orientuje už několik století dominantně na tradiční rybnikářskou produkci. "Je ale často limitován mimoprodukčními funkcemi rybníků, množstvím vody, teplotou v letním období i výskytem různých predátorů. Do budoucna tak hrozí snížení produkce sladkovodních ryb v rybničním chovu," sdělil Mareš.
Jednotlivá rybnikářství už nyní hledají nové cesty. Mezi klasické produkční systémy patří farmy, které jsou odkázány na dostatek kvalitní vody přitékající po celý rok. Budoucnost se zaměřuje na systémy využívající recirkulovanou vodu, a to včetně aquaponie, na jejímž výzkumu se podílí i Mendelova univerzita. Důvodem je podle Mareše minimalizace závislosti na celoročním zdroji kvalitní vody. Takové systémy mají vedle nádrží pro chov ryb i sekce na čistění vody, její dezinfekci a úpravu kvality.
Vědci z několika institucí včetně univerzity se nyní zaměří na podporu a zavedení bezpečných a zdravých chovů k produkci pstruha duhového. Díky novému projektu, jehož koordinátorem je Ústav biologie obratlovců AV ČR, ověří vhodnost výběru pstruha duhového různého původu pro konkrétní podmínky chovu. Dále se zaměří i na nastavení metod pro včasné odhalení nemocí v chovu a využití vhodného preventivního zásahu, což může být například dezinfekce přítokové vody pomocí ozónu nebo ovlivnění rezistence ryb vhodným přídavkem do krmných směsí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jiří Daneš
16.4.2021 18:39Zbyněk Šeděnka
16.4.2021 21:09 Reaguje na Jiří DanešJindřich Duras
17.4.2021 13:29 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
17.4.2021 15:20 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
17.4.2021 13:28 Reaguje na Jiří DanešJindřich Duras
17.4.2021 13:32Břetislav Machaček
17.4.2021 16:01 Reaguje na Jindřich Durasprodukovat potraviny a jejich výsledky vytvářejí zdaněný zisk pro
všechen výzkum. Pak jsou tu ti druzí, kteří zkoumají funkci
neziskového ekosystému, ale finance na výzkum jim z výdělečných
výrob nevadí. Mi se nelíbí ten farmový chov ryb, či intenzivní chov v klecích a rybnících, ale chápu jedno a to, že pokud by existovaly pouze samé neziskové provozy, tak by na žádný výzkum nebyly peníze. Věda se tak musí rovněž zabývat efektivitou produkce a ekologie je závislá na tom, jak je ta společnost bohatá, aby si mohla dovolit část produkce nedělat ekonomicky, ale ekologicky. Každý je přesvědčen o důležitosti své práce a svého výzkumu, ale neměl by hanit ani ty, kteří zkoumají, jak zefektivnit produkci, která vytváří zdroje na všechen výzkum bez rozdílu.
Asi se vás tím dotknu, ale nelíbí se mi kritika vašich kolegů,
kteří se pouze snaží vyřešit to, co není možné plně zajistit
bez intenzivního rybářství, chovatelství, pěstitelství atd.
Opačný názor je v dnešní době utopie, EKO a BIO nás bohužel
všechny neuživí a na sekeru se nedává ani pivo v hospodě.
Jaroslav Vozáb
18.4.2021 15:12jak nakrmit poptávku po sezonních potravinách celoročně? Jedině dovozem nebo umělým chovem. Za mě asi ano, ale jak budou odlišeny ty přírodní produkty?
Je to jako umělý kuře, dejte ruku na srdce kdo zná chuť domácího mladého kohouta ze dvora (ten co se celý den hrabe v hnoji a hledá tam červy). Po letech jsem do ochutnal a za mě to byl více bažant. Kdo chce muže si bažanty koupit v bažantnicích po honech za pakatel ( samozřejmě to jsou odchované kusy).
Z hlediska veterinárního asi problém nebude a když se něco vyskytne, tak začnou po totální desinfekci znovu od 0. Ale asi přírodní to není.
Jako dítě jsem viděl kaskádu rybníčku pro pstruhy nad každým pletivo kam se házeli v létě všechny mršiny. Vypadající červy z much krmili pstruhy... dokonalé krmení. Pstruzi jsem odsud jedl a byli moc dobří.
https://www.televizeseznam.cz/video/jidlo-s-r-o/pstruhova-farma-236792
Břetislav Machaček
19.4.2021 09:02 Reaguje na Jaroslav Vozábpracující kdysi u ČSD jako pochůzkář tratě. Měl přehled o všech
mršinách kolem tratě, které nosil a vozil těm pstruhům. Časem došly
zdroje a přešel na granule. Rozdíl ho překvapil a tak snížil počet
kusů a zkusil v létě světlo na hladinou lákající noční hmyz. Před
několika léty toho nechal úplně, protože nepomohl ani plot a vydry
to vylovily za něho. Dnes mu tam žije pár kousků pro potěchu, kteří se neustále "ztrácejí" , ale on zase občas vypustí nový plůdek z líhně místních rybářů. Takže se nedivím uzavřeným chovům pro eliminaci ztrát a efektivitu podnikání. To se ale ekologům
nelíbí a nechápou, proč k tomu chovatelé přistupují.