https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-by-chteli-mezinarodni-umluvu-o-otevrenem-pristupu-k-datum-o-klimatu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci volají po mezinárodní úmluvě o otevřeném přístupu k datům o klimatu

17.3.2025 01:20 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu. Podle vědců, kteří se zabývají změnou klimatu a jejími dopady, by vznikaly lepší a reprezentativnější výsledky, kdyby existovala mezinárodní úmluva zajišťující otevřený přístup ke všem datům. V článku v časopise npj Climate Action to uvedla čtveřice evropských vědců. Jedním ze spoluautorů je bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
 
Podle vědců by měla být data v maximálním rozsahu pro výzkumné účely k dispozici zdarma všem vědeckým institucím po celém světě, což by zajistilo efektivnější využití veřejných peněz.

Univerzální a právně závazná úmluva o klimatických datech, kterou by schválila velká většina aktérů, může podle vědců pomoct k lepšímu pochopení klimatického systému Země a podpořit zmírnění dopadu lidské činnost na něj. Obtížnější přístup k datům neomezuje jen vědce, ale také tvůrce klimatických politik a v konečném důsledku i firmy. "Každá forma důvěryhodné klimatické politiky musí být založena na důkazech," uvedli vědci. Spolehlivé informace jsou podle nich potřebné k tomu, aby byly strategie pro zvládání změny a dopadů vhodné a přijatelné.

Loni se vědci dohadovali například nad tím, proč průměrná globální teplota vzrostla nečekaně výrazně. "Rozuzlení vlivu lidských a přírodních faktorů závisí i na množství a kvalitě časově přesných, sezonně odlišných a prostorově vymezených rekonstrukcí klimatu, které přesahují moderní období meteorologických měření," vysvětlili vědci. Tím se zabývá paleoklimatologie, jejíž úspěch bude silně záviset na ochotě a schopnosti vzájemně po světě zpřístupňovat data z výzkumů.

Příkladem, jak konflikty podvazují řešení globálních problémů, je Rusko s nejdelším arktickým pobřežím či zónou permafrostu. "Změny v biosféře a klimatickém systému nelze zcela pochopit bez údajů z Arktidy a subarktické oblasti, z níž více než polovina leží na ruském území. Podobně nelze klimatologické a environmentální poznatky ze subpolárních lesů v severní Severní Americe jednoduše přenést do vyšších šířek Eurasie. Dopady Ruskem vyvolané války jsou i ve vědecké spolupráci dalekosáhlé a dlouhodobé," doplnili vědci s poukazem na ruský vojenský vpád na Ukrajinu, který vedl k jeho mezinárodní izolaci. Řadu údajů sice lze získat z družicových dat či modelů, ale získávání dat na místě to nenahradí.

Přenos dat a znalostí je obtížný i s Čínou a několika zeměmi v Africe a na Středním východě. Nejenže politická nestabilita brání výměně dat o klimatu, ale může vědeckou činnost znemožnit. Příkladem mohou být problémy s monitoringem sucha nejen v subsaharské Africe. Snižuje se kvalita prevence před požáry, což má dopad na potravinovou bezpečnost. Systémy jako například Windy.com částečně chybějící informace kompenzují, ale datům přímo z místa se nevyrovnají.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 08:31
Sdílení dat je sice důležité, ale samotnou snahu o boj s klimatickou změnou skutečně neovlivní. Tu mají v rukých především politici a v dnešní době, kdy do celého systému hodil vidle Trump, se výrazně snížila možnost naší civilizace napravit to, co spáchala.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 09:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro některé země je obrovské plus, když se jiné země bičují a ničí si průmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 10:02 Reaguje na Slavomil Vinkler
Bičují nás jen ropáci z Ruska, ale to nikoho jiného nezajímá. To obrovské plus je to pouze pro Rusko, které nás chce rozvrátit a zničit.
Čína dává na dotace do OZE asi 500 mld. doláčů ročně, USA 600, Evropa 150.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

17.3.2025 10:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Dlouhodobě ale nejsou dotace řešením.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 15:36 Reaguje na Ladislav Metelka
Samozřejmě že ne, je to ale nutné na rozjezd. Není možné čekat, až dojde uhlí a pak mudrovat, že za desetinásobnou cenu elektřiny se už vyplatí začít stavět OZE. Tohle ovšem ropáček nemá šanci pochopit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.3.2025 17:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaké časové období je dle "experta" Hanzla to "nutné na rozjezd"?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 21:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
To vyjde z ekonomiky celého provozu, dost makačka na bednu, že?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.3.2025 22:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak že po takřka 20 letech budou pokračovat další a další vlny dotací a pro "experta" Hanzla to je období "nutné na rozjezd".
Vy jste měl vždy problém s vnímáním doby.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel, sebemrskáme se jen sami, jiní se radují.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 12:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
A proč by nám jiní poskytovali ještě data. Abychom přestali?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 15:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vy se možná mrskáte, ale ostaní nikoliv. Nikdo ale neví, proč.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa musí budovat svůj obranný průmysl, reindustrializovat se, posílit své armády a svou strategickou autonomii. Je jasné, že se v tomto úsilí ještě dlouho neobejdeme bez fosilních paliv. Obnovitelné zdroje jsou skvělé, ale moderní civilizace stojí na oceli, betonu, plastech a umělých hnojivech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 17:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
To ví všichni, jen tam nějak schází to mrskání.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
ETS a cena energii, ESG a růst byrokracie, banky sledují osobní uhlíkovou stopu ....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2025 19:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
CBAM...
Odpovědět

Radek Čuda

18.3.2025 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy zase kecáte ... takže zpátky na zem ...
https://www.iisd.org/system/files/2024-09/renewable-energy-support-g20.pdf ... tabulku kolik kdo dává do OZE máte na str. 5.

A kdyby vám to nestačilo, tak ... "CHINA has set its 2024 renewable power subsidy at 5.4 billion yuan (S$1 billion) for 2024, the finance ministry said."

https://www.businesstimes.com.sg/international/china-sets-renewable-power-subsidies-lower-5-4-billion-yuan-2024

Takže jen další lež kterou tu čas od času zopakujete a kterou jsem vám min já sám už jednou vyvrátil.

Fakt by mne zajímalo, jestli jste tak neskutečně hloupý, nebo je to u vás nějaká nemoc.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.3.2025 14:12 Reaguje na Pavel Hanzl
i taková data si lze vycucat z prstu...takže to nic směrodatného není... zvláště v Rusku nebo Číně... vypovídací hodnotu lze zkorumpovat.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

17.3.2025 14:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nemyslíte si, že kdyby si vycucávali data z prstu, byli by především sami proti sobě?
Odpovědět

17.3.2025 20:21
Tak to jsem si myslel, že sdílení dat o klimatu je jednak normální a hlavně, že to zvlášť v této době politiky tvrdě vnucované a striktně prosazované klimatické ideologie skvěle funguje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 21:21 Reaguje na
Vidíte, že nefunguje. Proč? Bo žádnou ideologii vám nikdo nevnucuje, natož tvrdě. Jezdíte na benzín, topíte plynem, cpete se hovězím, všechno máte z plastu a většinu věcí prakticky okamžitě vyhazujete. Tak kdo vás šikanuje a jak?
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

18.3.2025 07:43 Reaguje na
Ta data jsou dávno k dispozici pro odborné účely. Klidně mohou být zpřístupněna i pro veřejnost, ale nějak v tom nevidím smysl. V těch petabytech dat se člověk fakt jen tak nevyzná...
Odpovědět
va

vaber

18.3.2025 08:45
Já bych řekl,že odborníci mají dat dost ,ale stejně z nich nejsou moudří. Diví se proč průměrná globální teplota vzrostla nečekaně výrazně?
Neví zdali se něco opravdu děje, nebo je nějaká chyba v metodice zpracování dat . Stejně dokáží jen data nějak třídit a dělat grafy ,že by z těchto hodnot dokázali najít a navrhnout nějaké řešení na současný stav , o tom nemůže být řeči. Udělají grafy a řeknou nám budoucnost, ani to ne.
Takže je to jen hraní s čísly.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

18.3.2025 08:52 Reaguje na vaber
Ani netušíte, co se s těmi daty děje...
Odpovědět
va

vaber

18.3.2025 08:57 Reaguje na Ladislav Metelka
Nevím co se s nimi děje ,ale hledám efekt a výstup.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

18.3.2025 09:00 Reaguje na vaber
Ta data se zpracovávají (a nejde zdaleka jen o grafy), pomocí těch dat se validují modely procesů v klimatickém systému, používají se ke kalibraci satelitních měření,... A to je jen pokud jde o naměřená data...
Odpovědět
va

vaber

18.3.2025 09:10 Reaguje na Ladislav Metelka
Já myslel něco praktického a prospěšního pro ostatní lidskou populaci . Třeba jak zabránit suchu ,nebo narůstání teplot.
Modely jsou dobrá hračka pro tvůrce modelů ,ale kdo jim bude věřit na 100%? Hlavně těm dlouhodobým.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

18.3.2025 10:05 Reaguje na vaber
No vidíte a ty modely se musejí validovat pomocí naměřených dat.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

20.3.2025 08:15 Reaguje na Ladislav Metelka
Měl jsem tak nějak zafixován vzestup hladiny moří o 3 mm/rok a dost mě překvapil vzestup o cca 6 mm/rok. Pane Metelka prosím o komentář :
https://sealevel.nasa.gov/news/282/nasa-analysis-shows-unexpected-amount-of-sea-level-rise-in-2024/
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

20.3.2025 12:36 Reaguje na Karel Valenta
Nejteplější roky, nejteplejší atmosféra - největší teplotní expanze vody...
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.3.2025 19:00 Reaguje na Karel Valenta
P. Valento, tímto není třeba se nějak zaobírat. Stoupáním oceánů se strašilo už v 60.letech a stejně od té doby nenastalo žádné zatopení ostrovů. Zvětšení objemu snížením hustoty vody se nedá nazývat trvalý vzestup hladiny moří. Krom toho se dějí isostatické vzestupy a poklesy pevniny od konce doby ledové dodnes, které jsou měřitelné, nebo si najděte na wiki že zájmu Doggerland, nebo stadia Baltu po době ledové, které bývalo sladkovodním jezírkem.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist