Vědci: Politici pro ochranu moří neudělali skoro nic, zůstalo jen moře slibů
Úroveň dosavadního pokroku tvrdě kritizují vědci ve společném prohlášení Londýnské zoologické společnosti (Zoological Society of London, ZSL) a několika biologických výzkumníků. Jde přitom o témata, k jejichž naplnění se vrcholní představitelé 192 států na světovém summitu k udržitelnému rozvoji v roce 2002 sami zavázali. Jde například o ochranu ohrožených druhů, mořských stanovišť nebo zavedení udržitelného rybolovu. V mnoha případech je dnes situace horší, než před deseti lety.
„Naše analýza potvrzuje, že prakticky žádný ze závazků, učiněných vládnoucími představiteli 192 zemí, nebyl naplněn,“ shrnuje celou věc profesor Jonathan Baillie, ředitel úseku Ochrany životního prostředí ZSL. „Pokud chtějí být vlády brány vážně, měly by svá sjednaná prohlášení začít naplňovat. Veškerá budoucí ujednání by měla být doprovázena jasnými plány na jejich implementaci. Součástí každého takového přijatého prohlášení by měla být i analýza vyhodnocující míru naplnění cíle.“
Přelovení ryb v oceánech ohrožuje samotnou existenci mořských ekosystémů. Rybí populace už jsou pod tlakem znečištění či klimatických změn a hrozí celková destabilizace již narušeného systému. Kolaps populace tresek v mořích u Newfoundlandu nikdo nečekal. Ani po dvaceti letech se místní populace ryb neobnovila.
Aby ale nebylo slyšet jen kritiku, přichází ze ZSL i trocha chvály: velkoplošné mořské rezervace, jako ta na severozápadě Havaje, v souostroví Chagos nebo na jižních Orknejích jsou znamením jistého pokroku.
„Dochází k velkým změnám, které jsme v roce 1992 nepředpokládali,“ říká Liane Veitchová, mořská bioložka. „Před dvaceti lety jsme věděli jen málo o acidifikaci oceánů nebo o syndromu bělení korálů. Dnes to představuje další významné výzvy, se kterými se musíme potýkat.“ Jak ale doplňují všichni signatáři prohlášení ZSL, hlavním cílem je povzbudit vedoucí představitele k činům, které úspěšně dotáhnou do konce. Veitchová dodává: „Rio+20 může být poslední šancí, jak zachránit naše oceány a provozovat mořský rybolov udržitelným způsobem.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Stačí se jen podívat,... - 21. 6. 2012 - Honza Smolajak vážně naplňuje naše vláda myšlenku ochrany přírody u nás. Drop velký a dytlík úhorní již vyhynuli. Tetřev hlušec bude brzy následovat osud dropa díky "úsilí Chalupy a Stráského". Přicházíme o zem. půdu díky narůstající erozi. Každá větší bouřka zalije komunikace a vesnice bahnem (ornicí) z polí. Ubývá motýlů. Protipovodňová ochrana spočívá často v totálním odpřírodnění a v technických úpravách koryt nemajících obdobu ani v 70. letech min. století (např. Ondřejinice na sev. Moravě), a to vše za přispění dotací z EU. Ale zajímá to vůbec dnes ještě někoho??? |