Vědci poodhalili příčinu dlouhověkosti zvlášních hlodavců. Díky získané imunitě zdravě stárnou a jsou odolní vůči rakovině
Slepec galilejský je podzemní hlodavec, podobný krtkovi, žijící v oblasti východního Středomoří. Dožívá se až 20 let, což je desetkrát víc, než u příbuzných druhů - myší a potkanů. Právě ve snaze vysvětlit tyto zvláštnosti tým zkoumal imunitní systém druhu.
Specifická neboli získaná imunita se zakládá na imunitní paměti. Podle odborníků takzvané "poučené" paměťové buňky chrání před opakujícími se infekcemi. Zároveň však může získaná imunita ukládat informaci o předchozích chybných rozhodnutích, která se v organismu udála. Pak vznikne systémové chronické zánětlivého prostředí, které se objevuje při stárnutí organismu a přispívá ke vzniku některých chorob spojených s věkem - třeba kornatění cév, cukrovky 2. typu či rakoviny.
Právě u slepce však tým odhalil odchylky v uspořádání této imunity. S přibývajícím věkem se v těle slepce nehromadily velké expanze paměťových T buněk jako u myší a lidí, zvíře má i nízký repertoár imunoglobulinů, které plní funkci protilátek. To podle odborníků naznačuje kratší paměť takzvaných B lymfocytů. Podle spoluautorů studie, Dmitriye Chudakova a Olgy Britanovy, tak získaná imunita slepců zřejmě preferuje rozmanitost před specializovanou dlouhodobou pamětí. A právě tato strategie zřejmě stojí za mimořádnou dlouhověkostí a neobvyklým průběhem stárnutí tohoto zvířete.
Výzkum slepce galilejského bude podle MU nadále pokračovat. Vědci chtějí hlouběji prozkoumat imunitní systém i biologii zvířete.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Karel Zvářal
3.4.2021 11:22Viktor Šedivý
5.4.2021 12:34Eh?