https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-poodhalili-pricinu-dlouhovekosti-zvlasnich-hlodavcu.diky-tziskane-imunite-zdrave-starnou-a-jsou-odolni-vuci-rakovine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci poodhalili příčinu dlouhověkosti zvlášních hlodavců. Díky získané imunitě zdravě stárnou a jsou odolní vůči rakovině

2.4.2021 15:20 | PRAHA (ČTK)
Slepci jsou podzemní hlodavci, podobní krtkovi, žijící v oblasti východního Středomoří.
Slepci jsou podzemní hlodavci, podobní krtkovi, žijící v oblasti východního Středomoří.
Foto | Bassem18 / Wikimedia Commons
Tým, jehož součástí jsou výzkumníci z Česka, zřejmě přišel na příčinu neobvyklé dlouhověkosti slepce galilejského (Spalax Galili). Vědci zjistili, že hlodavec má zvláštní uspořádání tzv. získané imunity. Kvůli tomu zvíře pravděpodobně zdravě stárne a je odolné vůči rakovině, uvedla mluvčí Masarykovy univerzity (MU) Ester Jarour. Vědci z institutu CEITEC MU na studiipublikovanév časopise Nature Aging spolupracovali s kolegy z Ruska a Izraele.
 

Slepec galilejský je podzemní hlodavec, podobný krtkovi, žijící v oblasti východního Středomoří. Dožívá se až 20 let, což je desetkrát víc, než u příbuzných druhů - myší a potkanů. Právě ve snaze vysvětlit tyto zvláštnosti tým zkoumal imunitní systém druhu.

Specifická neboli získaná imunita se zakládá na imunitní paměti. Podle odborníků takzvané "poučené" paměťové buňky chrání před opakujícími se infekcemi. Zároveň však může získaná imunita ukládat informaci o předchozích chybných rozhodnutích, která se v organismu udála. Pak vznikne systémové chronické zánětlivého prostředí, které se objevuje při stárnutí organismu a přispívá ke vzniku některých chorob spojených s věkem - třeba kornatění cév, cukrovky 2. typu či rakoviny.

Právě u slepce však tým odhalil odchylky v uspořádání této imunity. S přibývajícím věkem se v těle slepce nehromadily velké expanze paměťových T buněk jako u myší a lidí, zvíře má i nízký repertoár imunoglobulinů, které plní funkci protilátek. To podle odborníků naznačuje kratší paměť takzvaných B lymfocytů. Podle spoluautorů studie, Dmitriye Chudakova a Olgy Britanovy, tak získaná imunita slepců zřejmě preferuje rozmanitost před specializovanou dlouhodobou pamětí. A právě tato strategie zřejmě stojí za mimořádnou dlouhověkostí a neobvyklým průběhem stárnutí tohoto zvířete.

Výzkum slepce galilejského bude podle MU nadále pokračovat. Vědci chtějí hlouběji prozkoumat imunitní systém i biologii zvířete.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2021 11:22
Vypadá to, že slepec je takový vědec - samouk. Nevidí, přesto ví...
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.4.2021 12:34
"Pak vznikne systémové chronické zánětlivého prostředí,..."

Eh?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist