https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-v-zimbabwe-objevili-kostru-nejstarsiho-africkeho-dinosaura?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Zimbabwe objevili kostru nejstaršího afrického dinosaura

3.9.2022 00:41 | HARARE (ČTK)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci v Zimbabwe odhalili kostru nejstaršího dinosaura objeveného na africkém kontinentu. Jde o býložravý druh Mbiresaurus raathi starý zhruba 230 milionů let. Dinosaurus byl asi metr vysoký, chodil po dvou nohách a měl špičaté zuby. O nálezu informoval web stanice BBC.
reklama

 

Objev naznačuje, že dinosauři na zaniklém superkontinentu Pangea migrovali za teplem a vlhkem a do zbytku kontinentu se rozšířili z jihu. Při migraci následovali klimatické pásy, nikoliv kontinentální hranice, uvádí studie publikovaná ve středu v časopise Nature.

"Tento druh a zvířata, která s ním žila, se pravděpodobně vyskytoval v určitém typu prostředí na jihu, na území dnešní Jižní Ameriky, jižní Afriky a Indie ještě před rozdělením kontinentů, řekl BBC Christopher Griffin, jeden z účastníků expedice do Zimbabwe.

Podle ztvárnění od vědců z americké univerzity Virginia Tech měl Mbiresaurus raathi hřbet pokrytý štětinami a dlouhý ocas. Jeho téměř kompletní kostra je nyní v muzeu na jihu Zimbabwe ve městě Bulawayo.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist