https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-mendelovy-univerzity-vyvijeji-ekologicke-pripravky-na-ochranu-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Mendelovy univerzity vyvíjejí ekologické přípravky na ochranu rostlin

5.8.2023 01:03 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní tým vědců koordinovaný odborníky z brněnské Mendelovy univerzity pracuje od letošního roku na vývoji přírodních produktů, které mají ochránit rostliny před nepříznivými klimatickými podmínkami. Hlavní výhodou je jejich biologická odbouratelnost, mohly by být alternativou k syntetickým hnojivům, uvedla univerzita. Čtyřletý projekt, do kterého se zapojili odborníci ze sedmi zemí napříč Evropou, Afrikou a Jižní Amerikou, podpořila milionem eur (asi 24 miliony korun) Evropská unie.
 

Základem vyvíjených přípravků jsou rostlinné biostimulanty na bázi přírodních sloučenin a extraktů. Měly by vést k odolnosti i růstu plodin, a to udržitelným způsobem. Kromě biostimulantů mají přípravky obsahovat také fungicidy založené na rostlinných molekulách RNA. "Naším cílem je, aby tyto fungicidy snižovaly plísňové infekce u zemědělských plodin se stejnou účinností, jakou nám v tuto chvíli dokážou zajistit fungicidy syntetické," řekl koordinátor projektu Pavel Kerchev z agronomické fakulty.

Snahou je, aby výsledné přípravky chránily plodiny před nepříznivými jevy, se kterými se zemědělci v důsledku změny klimatu setkávají stále častěji – ať už jde o sucho, horko nebo naopak extrémní srážky a chlad. Odborníci produkty zatím testují na modelových rostlinách huseníčku rolního, po prvních výsledcích pokusy rozšíří o rostliny rajčat a salátu. Do projektu se vedle vědců z brněnské univerzity zapojili odborníci z Belgie, Argentiny, Velké Británie, Jižní Afriky nebo Bulharska a také z biotechnologické společnosti BioAtlantis působící v Irsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

5.8.2023 08:51
To je smysluplný výzkum.
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.8.2023 12:37 Reaguje na pavel peregrin
Souhlas :) Rozhodně jdou správným směrem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist