https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetrne-elektrarny-u-vrbice-na-karlovarsku-otevrely-sve-dvere-verejnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Větrné elektrárny u Vrbice na Karlovarsku otevřely své dveře veřejnosti

15.6.2024 20:25 | VRBICE (ČTK)
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Foto | EssjayNZ / Flickr
V rámci světového dne větru otevřely dnes některé větrné elektrárny v Karlovarském kraji své dveře veřejnosti. Ve Vrbici u Valče na Karlovarsku se lidé přišli seznámit s technologií větrné energie a dozvědět se podrobnosti o nové věži, která zde ještě letos doplní dvě 14 let staré. ČTK to řekl jednatel větrného parku Vrbice Rudolf Kreisinger.
 
"Stavbu třetí elektrárny u Vrbice jsme zahájili v září loňského roku a letos na přelomu srpna a září předpokládáme spuštění jejího provozu. Bude mít výšku náboje 138 metrů, tedy o 40 metrů víc než dvě stávající vrtule. Je to poslední elektrárna s betonovým tubusem, která se staví. Její stavba vyjde na 150 milionů korun," řekl Kreisinger. Dodal rovněž, že větrný park ve Vrbici u Valče je první s betonovými tubusy v ČR, jiné vrtule bývají dnes spíše ocelové. Dvě stávající mají výkon 2,3 megawattu a stejný výkon je plánován i pro třetí vrtuli.

Ve Vrbici, která má 210 obyvatel, jsou podle starosty Jiřího Sojky vrtule na polích na kopci za vesnicí spíše oblíbené. "Větší hluk než z vrtulí je tady slyšet z dálnice na Prahu, která leží nedaleko. Lidé se toho před 14 lety při stavbě prvních dvou báli, ale dnes se ptají, proč se nová staví jen jedna," uvedl. Společnost provozující větrné elektrárny přispívá ročně obci do rozpočtu okolo půl milionu korun. Podle Sojky si vycházejí navzájem vstříc i se zimní údržbou obecní komunikace, která k elektrárnám vede. Do budoucna je v plánu ještě vybudování dalších dvou větrných elektráren u vísky Skřípová, která spadá pod Vrbici.

První větrná elektrárna v Karlovarském kraji vyrostla v Novém Kostele na Chebsku na podzim 2004. Aktuálně jsou v kraji necelé tři desítky větrných elektráren. V Česku letos uplynulo 30 let od výstavby první větrné elektrárny, ta vyrostla na Olomoucku.

V loňském roce vyrobily větrné elektrárny v Česku 700 milionů kilowatthodin. Z toho nejvíce energie vyrobily větrné elektrárny v Karlovarském kraji, a to v přepočtu na rozlohu a počet vrtulí. Z větrných elektráren pochází v Česku jen přibližně jedno procento spotřebované elektřiny, přičemž celoevropský průměr činí, jak uvádí Komora obnovitelných zdrojů energie na svém webu, 19 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist