Vláda privatizaci elektroenergetiky odložila
Podle Grégra bylo jedním z důvodů odmítnutí nabídek i fakt, že ani francouzská Electricité de France (EdF) ani konsorcium italského Enelu a španělské Iberdroly nenabídly vládě požadovaných 200 miliard korun. Odmítl ale cenové nabídky obou zájemců konkretizovat. Z dostupných informací vyplývá, že zatímco EdF nabídla vyšší cenu a požadovala zmírnění podmínek kupní smlouvy, italsko-španělské konsorcium podmínky akceptovalo, ale nabídlo cenu na úrovni 140 miliard.
Premiér Miloš Zeman také zopakoval, že jeho kabinet nepotřebuje prodávat za každou cenu. Ekonomika by navíc podle v tuto chvíli ani nebyla schopna tak velký objem financí absorbovat a vedlo by to k tlaku na příliš rychlé posilování již beztak silného kurzu koruny.
Na přímý dotaz novinářů, zda má konkrétní představu o tom, jak by měla největší privatizaci v dějinách České republiky pokračovat, Grégr odpověděl: "Mám, ale neřeknu." Kromě možnosti pokračovat v jednáních exkluzivně pouze s jedním z kandidátů existuje varianta úplného zrušení soutěže. V takovém případě je pravděpodobné, že se o novém majiteli ČEZu, přenosové soustavy a šesti distribuční společností rozhodne až po červnových volbách.
reklama