https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-program-spravedlive-transformace-pro-uhelne-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná program spravedlivé transformace pro uhelné kraje

16.3.2022 10:31 | PRAHA (ČTK)
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na pomoc třem krajům v Česku nejvíce zasaženým odklonem od uhlí má jít v následujících letech z Operačního programu Spravedlivá transformace 2021-2027 (OPST) 1,64 miliardy eur (zhruba 40,779 miliardy Kč). Programový dokument, který má ČTK k dispozici, ve středu projedná vláda. Materiál vymezuje oblasti podpory, které budou realizovány skrze tematické výzvy a zastřešující projekty, a navrhuje 35 strategických projektů pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Vládě ho předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
 

Vláda projedná mandát k dalšímu jednání s Evropskou komisí a možné dopracování programu. Alokace i strategické projekty byly známy už dříve. Součástí materiálu je plán spravedlivé územní transformace. Současná vláda v programovém prohlášení uvedla, že chce dokončit odklon od uhlí do roku 2033.

OPST cílí na podporu podnikání, nových pracovních míst, rekvalifikací i vzdělávání lidí či rozvoj výzkumu a inovací v regionech. Další cíle jsou rozvoj digitálních služeb ve veřejné i soukromé sféře, využití a obnova území po těžbě uhlí a souvisejícím průmyslu a podpora obnovitelných zdrojů energie. Podle materiálu v těžbě nerostných surovin pracuje 31.000 osob - 9400 lidí v Ústeckém, 9000 v Moravskoslezském a 4300 v Karlovarském kraji. Program řeší i dopad transformace na navázaná odvětví.

Zmapované investiční potřeby, tedy projekty relevantní pro proces transformace v uhelných krajích s možností realizace do roku 2027, jsou ve výši 179 miliard korun - 82 miliard připadá na Ústecký, 53 miliard na Moravskoslezský a 44 miliard korun na Karlovarský kraj. Kromě peněz z OPST bude možné na takové počiny využít i peníze z Operačního programu Životní prostředí, Modernizačního fondu a dalších programů.

Projekty strategického významu byly do dokumentu začleněny na návrhy Regionálních stálých konferencí jednotlivých krajů. Prošly několikastupňovým hodnocením - mimo jiné z hlediska jejich transformačního potenciálu, proveditelnosti v daném období či dopadu na životní prostředí.

V Karlovarském kraji pět navržených projektů cílí na obnovu území, tři na výzkum a inovace, dva na podporu podnikání a jeden na podporu dovedností. Pro kraj se počítá s částkou 241,102 milionu eur (5,995 miliardy korun). V Ústeckém kraji mají být čtyři projekty na nové zdroje energie, tři na činnosti spjaté se dovednostmi, dva na výzkum a inovace a dva na obnovu území po těžbě. Vyhrazená částka je 608,271 milionu eur (15,124 miliardy Kč).

V Moravskoslezském kraji po čtyřech projektech bude na výzkum a inovace a obnovu území, tři na rozvoj dovedností a po jednom na nové zdroje energie a digitální inovace. Do kraje poputuje 726,458 milionu eur (18,063 miliardy korun). Na technickou podporu OPST, například administraci, je vyhrazeno 65,659 milionu eur (zhruba 1,7 miliardy korun).

OPST bude financován z Fondu pro spravedlivou transformaci. Schválení programu Evropskou komisí se podle materiálu očekává v druhém čtvrtletí letošního roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist