Vláda schválila plány strategických dokumentů k udržitelnému rozvoji
"Je to jakási vize, jak by Česká republika měla vypadat v roce 2030 podle principů udržitelného rozvoje, což laicky řečeno je rozvoj, který má co nejmenší dopad na životní prostředí, na zdroje planety," řekl o plánu při příchodu na jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Materiál vychází ze strategie udržitelného rozvoje zemí OSN a je podle ministra provázaný s dlouhodobými koncepcemi, které Česko v současnosti má.
Strategický rámec ČR 2030 je rozdělen do šesti základních oblastí: lidé a společnost, hospodářský model, odolné ekosystémy, obce a regiony, globální rozvoj a dobré vládnutí. Definuje v nich 27 strategických cílů, které jsou dále rozděleny do 97 cílů specifických. U každého z nich rámec navrhuje několik opatření a doporučení, jejichž prostřednictvím mají být vize uváděny do praxe. U většiny z nich jsou uvedeny gesční resorty, případně spolugestoři. Strategii schválila loni v dubnu vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).
"Na schválení dokumentů s názvem Implementační plán Strategického rámce Česká republika 2030 a Implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj Česká republika čekala řadu let," říká Dana Balcarová (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Podle ní většina členských států EU v realizaci Agendy 2030 dávno pokročila a témata udržitelného rozvoje a klimatické změny jsou v jejich národních parlamentech základními kritérii pro posuzování nové legislativy. Lídry v této oblasti jsou především skandinávské země. "V České republice většina politiků při svém rozhodování bohužel stále preferuje krátkodobé ekonomické aspekty. Právě proto jsou obě dnes Vládou ČR přijaté strategie nesmírně důležité. V Poslanecké sněmovně nyní dostanou argumenty pro udržitelný rozvoj váhu, kterou mají i ve světě," říká Dana Balcarová.
Přečtěte si také |
Vladimír Špidla o dokumentu Česká republika 2030: Hlavní myšlenkou je kvalita života člověkaMezi cíle Strategického rámce patří dále například podpora zdravého životního stylu, zvýšení veřejných výdajů na kulturu či dostupnost veřejných služeb v obcích a regionech. Apeluje ale také na znalosti a dovednosti tvůrců veřejných politik nebo efektivní a šetrné využívání přírodních zdrojů.
Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj byla přijata na summitu Organizace spojených národů v září 2015. Obsahuje 17 závazků, které by do roku 2030 měly vést například k vymýcení extrémní chudoby a hladu, zdravému životu, spravedlivému vzdělávání, genderové rovnosti, dostupnosti vody nebo přijmutí bezodkladných opatření na boj se změnou klimatu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Martin Jasan
18.10.2018 15:42 Reaguje naMůžete začít např:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sustainable_Development_Goals
Martin Jasan
19.10.2018 10:11 Reaguje naJa, že si je ani nejste schopen přečíst - např. chudoba není Agendě 2030 není definována jako kvartil příjmového rozpětí, ale absolutní hodnotou.
Dříve než začnete, kritizovat tak si to, alespoň přečtěte.
Martin Jasan
19.10.2018 10:13 Reaguje naAsi si neuvědomujete, že nejste jediný kdo zná matematiku.
Např. chudoba není v Agendě 2030 definována jako kvartil příjmového rozpětí, ale absolutní hodnotou.
Dříve než začnete kritizovat, tak si to alespoň přečtěte.