Vlak už by měl vyjet ze stanice, říkají ekologické organizace
"Energie musela znovu přijít ze strany občanských sdružení rozvinutého světa i rozvojových zemí," pokračoval Dorsey a dodal, že v Johannesburgu by bylo třeba udělat už opravdu zásadní kroky. Podle něj za posledních deset let (od summitu OSN v Riu de Janeiro v roce 1992) poklesl objem rozvojové pomoci ze strany vyspělých zemí o 20 miliard dolarů, zatímco dluhy rozvojových zemí narostly o 34 procent. "Obchodní politika se vymkla kontrole a přitom obchodní společnosti vyvíjejí naprosto neudržitelnou politiku," říká Dorsey a jako konkrétní příklad uvádí rostoucí vývoz odpadů z bohatého Severu na chudý Jih. "Nadnárodní společnosti se staly vůdčími aktéry rozvoje naprosto neudržitelného," konstatoval. "Jejich zisky vzrostly o 300 procent, přičemž počty pracovních míst zvýšily stejné společnosti o méně než 15 procent."
Občanská společnost se podle jeho slov musí stát katalyzátorem udržitelného rozvoje, aby se "vlak už konečně pohnul ze stanice". K tomu je třeba podle zástupců nevládních organizací zvýšit razantně transparentnost rozhodování obchodních společností i rozhodování administrativních orgánů v jednotlivých zemích o krocích těchto nadnárodních firem. Minimálně, říká Michael Dorsey, musí být zastaveny takové věci, jako je podpora těžby fosilních paliv.
Přesto našli zástupci nevládního sektoru v závěrech Prepcomu i pozitivní momenty. Podle Daniela Mittlera z FOEI Prepcom správně definoval potřebu využít globalizace ve prospěch trvale udržitelného rozvoje. Vlády ale podle něj musí sebrat odvahu poprat se s nepříjemnostmi, které pro ně v této souvislosti mohou nastat. "Summit v Johannesburgu musí zcela jasně stanovit ekologické a sociální meze globalizačního procesu," řekl v New Yorku Mittler. Zasedání Prepcomu podle něj ukázalo, že by se přece jen mohly věci začít hýbat k lepšímu, tj. že by "diskuse o trvale udržitelném rozvoji mohla konečně dostat nějaký spád". Svědčí o tom například všeobecná shoda o nutnosti řešit problém nedostatku pitné vody. Přesto podle Mittlera stále nedošlo k žádné jasnější dohodě o krocích proti liberalizaci trhu s vodou a proti privatizaci vodních zdrojů, i když se o nich v rámci Prepcomu bouřlivě rokovalo.
Michael Strauss z Earth Media zdůraznil, že partnerství mezi vládami, průmyslem a nevládními organizacemi je sice hezká věc, musí být ale v každém případě vždy doprovázeno jasnou a průhlednou kontrolou dodržování všech dohod o ekologických a sociálních standardech.
reklama