Vlk se snažil přejít hustě zastavěné údolí, zachytilo ho video
Všechno ukazuje na to, že se jedná o zvíře, které se snažilo přejít hustě zastavěné údolí Smědé. Od Bílého Potoka až po Frýdlant je však jen velmi málo míst, která to umožňují. Vlk nevykazoval žádné známky nestandardního chování.
„Jedná se o přirozené chování zvířete, které v zastavěné krajině hledá svoji cestu. Naše krajina je přeťatá hustou sítí silnic, dálnic a staveb – vlk mnohdy ani nemá jinou možnost při překonávání těchto bariér, než se vydat blíže k lidským obydlím. Koneckonců, několikrát jsem přímo v centru Liberce viděl přeběhnout srnky, o víkendu se zase v médiích objevila zpráva o praseti divokém v centru Plzně,“ vysvětluje Jiří Hušek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vlk pravděpodobně přišel ze severovýchodu přes louky a pastviny, odkud zástavba není jasně vidět. První místo bez plotů byla stará cesta, která jej navedla přes železniční trať a kolem novostavby rodinného domu, odkud bylo video natočeno. Řeku pak vlk nejspíš překonal přes mostek a pokračoval na jih, tam byly také nalezeny odpovídající stopy. V blízkém okolí pohybu vlka jsou pastviny s koňmi a několik volných chovů slepic, žádný útok však zaznamenán nebyl.
Obzvláště v jarním období dospívající vlci opouštějí své domovské teritorium a putují i stovky kilometrů při hledání nového teritoria či partnera k založení rodiny. V oblasti Jizerských hor a Frýdlantského výběžku se pravděpodobně pohybuje jedna vlčí smečka a jeden pár.
Vlci mohou působit škody na nedostatečně zabezpečených hospodářských zvířatech. Stát chovatelům případné škody hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. „Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80–95 % vlčích útoků. Snažíme se vysvětlit, že klíčové je, aby si vlci nezvykli chodit do ohrad. Vlci plní v naší přírodě důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně 2 %,“ dodává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR.reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (59)
Zbyněk Šeděnka
9.3.2021 09:36Michal Ukropec
9.3.2021 10:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
9.3.2021 10:49 Reaguje na Michal Ukropeczvířat. Březí samice a mláďata obchází obloukem, aby je
nerušil a počká si na jejich nemoci a přestárlost. Píšou
a tom v příručkách a ukazují v pořadech v ČT. Veřejnosti
se nehodí říkat, že preferuje snáze ulovitelnou kořist.
Zbyněk Šeděnka
9.3.2021 11:01 Reaguje na Michal UkropecLukáš Kašpárek
9.3.2021 14:04 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNEJVĚTŠÍM NEPŘÍTELEM ČLOVĚKA (ALE I CELÉ PLANETY) JE ČLOVĚK... A TO ČLOVĚK HLOUPÝ...
Karel Zvářal
9.3.2021 10:51Miroslav Vinkler
9.3.2021 10:53Tyhle bestie do kulturní krajiny prostě nepatří a kdo nevěří ať jukne na nové zprávy www.vlktravunezere.
pavel peregrin
9.3.2021 11:23 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
9.3.2021 12:31 Reaguje na pavel peregrinMiroslav Vinkler
9.3.2021 12:51 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
9.3.2021 13:55 Reaguje na Miroslav VinklerMajka Kletečková
9.3.2021 18:10 Reaguje na pavel peregrinNa videu jsou dva vlci, jak zabili psa, uvázaného na dvoře. Na stránkách Duhy jsem se dočetla, že toto video pochází z Ruska.
„Přesto se na mnoha skupinách i v emailech šíří s udáním místa původu v různých koutech České republiky, jako jsou: Pernink (Krušné hory), Český les, okolí Bystřice a Nýdku (Beskydy) apod.
V některých oblastech Ruska, ale i v jiných zemích (obzvláště tam, kde vlci nemají dostatek přirozené potravy, např. v Turecku), je běžné, že část potravy vlků tvoří domácí psi. Vlci jsou velmi inteligentní a proto útočí v noci nebo v brzkých ranních hodinách, kdy se po vesnicích nepohybují lidé. Ačkoliv se to z našeho pohledu může zdát kruté, např. v Turecku toto chování nezpůsobuje větší konflikty a nějaké mimořádné vzrušení jako u některých lidí ve střední Evropě. „Lidé v Anatolii reagují tak, že chovají více psů silnějších plemen, protože osamělí psi nemají proti smečce vlků šanci. Obecně je tento fenomén akceptovatelný a není záminkou k pronásledování vlků,” říká Deniz Mengüllüoğlu, člen Large Carnivore Initiative for Europe, který se věnuje výzkumu šelem v Turecku.“ (https://www.selmy.cz/clanky/ne-v-cesku-ale-v-rusku-zabili-dva-vlci-psa-na-retezu/?utm_source=Odb%C4%9Bratel%C3%A9+zpravodaje&utm_campaign=d310a2be13-E_zpravodaj_selmy_5-6_2019_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_b681e72ea2-d310a2be13-225791373)
DAG
9.3.2021 20:16 Reaguje na Majka KletečkováStačí jeden pes kterého v lese udělá vlk a mají to u nás všichni vlčí spočítané.
pavel peregrin
9.3.2021 20:42 Reaguje na Majka KletečkováRichard Toman
9.3.2021 21:17 Reaguje na Majka KletečkováLukáš Kašpárek
9.3.2021 14:08 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
9.3.2021 17:40 Reaguje na Lukáš KašpárekMajka Kletečková
9.3.2021 18:11 Reaguje na Miroslav VinklerSlovan
9.3.2021 11:11Zbyněk Šeděnka
9.3.2021 11:23 Reaguje na SlovanDAG
9.3.2021 11:25 Reaguje na SlovanNavíc je velmi vtipné jak ochranáři zmiňují přemnožení nějaké zvěře, když se přiblíží k městům a jaká je to chyba a když to udělá vlk, tak je to naprosto přirozené :)
Dříve jsem zastával názor, že vlk do některých částí naší země patří, ale nelíbí se mi strategie a tlačení vlka ochranáři. Proto jsem změnil názor a říkám, že vlk zde nemá co dělat a peníze na jeho ochranu by se měli věnovat na důležitější druhy.
Svatá Prostoto
9.3.2021 12:36 Reaguje na DAGJá jsem zjednodušeně řečeno "pro vlky", protože je naše příroda myslím potřebuje, a jsem současně pro jejich regulaci, protože bez ní se v určité fázi neobejdeme, což samozřejmě platí pro kdejakou žoužel:-).
DAG
9.3.2021 12:42 Reaguje na Svatá ProstotoNěkolikrát jsem tu psal, že jejich protěžování vlků a neochota ke kompromisu bude nakonec pro vlky fatální.
Svatá Prostoto
9.3.2021 13:14 Reaguje na DAGPřidávat se k jedné či druhé skupině ale není řešení.
Jinak tohle je ale v posledních letech celkem typická situace v celé naší společnosti. Ostatně, řada diskuzí i tady je toho jasným důkazem. Kdo není s námi je proti nám, kupředu, zpátky ni krok a podobně ... a jsme tam kde jsme.
DAG
9.3.2021 15:22 Reaguje na Svatá ProstotoV posledních letech je vidět, že se konečně ČMMJ probrala a dokáže na lži a pomluvy Eko aktivistů reagovat.
Dle mého je chyba jednoznačně na straně Ekospolků, které si usurpují krajinu a vše v ní ke svým zájmům. Lesníci, myslivci a zemědělci jim v tom překáží.
Očkují lidi nesmyslnými výrazy jako Zemědělská, myslivecká či lesnická lobby a přitom oni jsou ti lobisté tlačící na politiky a sající peníze z rozpočtu.
Slovan
9.3.2021 16:41 Reaguje na Svatá ProstotoJan Olejníček
9.3.2021 16:57 Reaguje na SlovanMiroslav Vinkler
9.3.2021 17:49 Reaguje na SlovanDávno se to mělo udělat,ale je lepší brát podpory ze státního rozpočtu na nic neříkající "studie","plány" a hlavně nic reálného nedělat.
Desítky mil. Kč jdou na propagaci čeho?
S Programem péče o vlka obecného nesouhlasí:
Českomoravská myslivecká jednota,
Myslivecká komise Agrární komory ČR,
Asociace soukromého zemědělství ČR,
Zemědělský svaz ČR,
Svaz chovatelů ovcí a koz,
Český svaz chovatelů masného skotu,
Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů,
PRO–BIO – Svaz ekologických zemědělců nebo
Společnost mladých agrárníků ČR.
--------------------------
Pro : pan Kašpárek
DAG
9.3.2021 20:25 Reaguje na Miroslav VinklerAle nebojte myslivci ví kolik jich kde je přesně.
DAG
9.3.2021 20:46 Reaguje na SlovanMyslivci už s Duha a AOPK měli trpělivosti dost a dočkali se jen podrazů. A od kdy pracuje AOPK na tom schématu a je snad tajné? Poslední jejich vyjádření jsem zaznamenal, že jediný možný plán péče je absolutní ochrana.
Bohužel ochranáři už toho podelali tolik( komorani, vydry, volavky) že už se s nimi nechce nikdo bavit.
Jejich extremismus ovlivňuje zivivot na vesnicích ve všech sférách.
Pak se všichni diví, že se snaží dravce všichni trávit a odnáší to zbytečně druhý na které to není vůbec miřeno. Viz. Mořští orl.
Ano ochranáři to hází na myslivce, ale jsem přesvědčen, že z 99% to je někdo úplně jiný.
Slovan
10.3.2021 00:19 Reaguje na DAGCo se týče tzv. příznivého stavu populace, cituji: "V Programu péče je také zakotven úkol ve spolupráci s Německem a Polskem (resp. v oblasti Karpat se Slovenskem) stanovit do příštího roku tzv. příznivý stav populace – tedy velikost populace (a odpovídající podíl z hlediska území ČR), při jejímž dosažení může ČR společně s okolními státy začít jednat s Evropskou komisí o úpravě evropské legislativy a stanovení případných kvót pro lov vlka."
Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_20201903-cesko-ma-novy-plan-jak-pristupovat-k-vlkum
Bohužel se s Vámi na dalších bodech neshoduji. Uvědomte si, že extrémní názory jsou slyšet z obou stran a zrovna tady na ekolistu je slyšet spíše extrém ze strany některých myslivců. Bohužel ta léta zakořeněná nenávist k predátorům stále u mnohých existuje a tady je i, bohužel, dost vidět - ochrana přírody hold nerozděluje zvěř na škodnou a užitkovou, což někteří těžce nesou. Tudíž logicky nemohou u ochránců projít snahy !některých! myslivců o RADIKÁLNÍ snížení početních stavů některých dravců nebo šelem. No a pokud si někdo myslí, že svůj problém vyřeší otravami, pak by si dotyčný měl uvědomit, že takové konání celkem logicky vyvolává u laické veřejnosti značné emoce (a naprosto oprávněně!) a bude to tedy automaticky vést k ještě větší ochraně daných druhů zvířat. Moc bych totiž nesázel na to, že se to ututlá. Rozhodně ne vždy. Ostatně o takových lidech, schopných otravy, si myslím své - ty bych bral jako nebezpečné osoby pro celou společnost a podle toho s nimi i konal (tedy natvrdo zavřít a mastná pokuta k tomu). Tohle totiž udělá jen idiot. Věřím a doufám, že by se takového extrému myslivec, hoden tohoto označení, nikdy nedopustil!
Jinak mě ochranáři na vesnici nijak neomezují - podotýkám, že žiju na hranici CHKO.
Ale jinak ano - jsem na straně ochrany přírody. Ostatně Vy předpokládám na straně druhé. No a proto spolu diskutujeme - kdybychom spolu souhlasili, nemělo by to asi moc smysl :)
DAG
10.3.2021 08:11 Reaguje na SlovanTo je fajn prohlášení. Nicméně o plánu péče nikdo nediskutoval z dotčenými stranami. Tak jsem skutečně zvědav jak to proběhne. Svůj tip mám. Navíc ústní prohlášení jsou jasná.
To, že je nejvíc slyšet na ekolistu prohlášení lidí, kteří v přírodě žijí a pracují je dílem toho, že jich je hodně. Vy to paušalizujete jen na myslivce. Jenže problém s výplodky ekoorganizací mají všichni. Zemědělci, lesníci, rybáři. Což jsou statisíce lidí. A to se nebavíme ještě o stavebnictví, energetice a dalších odvětvích.
Věřte, že naprosté většině myslivců je dravá zvěř jedno. Jak vy říkáte škodná. Drobná zvěř se loví jen v pár zbylých oblastech a představa myslivce zabíjejícího vše co má zahnutý zobák je směšná.
A až budou počty vlka omezovat myslivost, tak tu už nebudou žádné ovce a lidi se psy nebudou chodit do lesa. Takže si myslím, že Vaše myšlení ohledně priorit myslivosti zamrzlo před třiceti lety.
Vy jste na straně ochranářů a já na straně ochrany přírody. Naše pohledy jsou prostě jiné já jsem prostě praktik, který se potýká s mnoha sférami přírody a to i legislativně jaké je Vaše zapojení netuším. Vlk mě je v principu jedno, protože vím, že nakonec se stejně masivně odstřílí, protože to ochranáři podělají s jeho managmentem, jako se vším, ale mě jde o principy. Příklad Douglaska. Normální dřevina, když vezmete pilu a uříznete ji, tak nemá výmladky, nešíří se agresivně, lesníci ví, že může být pouze jako příměs, ale ochranáři by ji nejraději zakázali. To prostě nedokážu pochopit. Hnutí Duha vylobuje, po důkladné konzultaci se svými přátelskými lesnickými organizacemi, přílepek do zákona o myslivosti. Všichni na to koukají, odborná veřejnost o ničem neví a to je podle nich v pořádku? Proč tedy protestují proti nečestnému přílepku u zákona o invazivních druzích.
Je naprosto evidentní, že několik málo jedinců chce prosazovat svoje vidění světa na úkor ostatních. Za potlesku lidí, které si mediálně dobře zpracovali a vlastně vůbec nevidí do problematiky.
Slovan
10.3.2021 10:10 Reaguje na DAGZde jsou slyšet hlavně starší lidé - né pouze myslivci, ale starší generace v důchodovém věku obecně. Není to o tom, zda žijí na vesnici nebo ve městě. To nemyslím nijak zle, já osobně třeba strašně rád poslouchám starší lidi, jejich názory a třeba zkušenosti. Chovám k nim velkou úctu, nicméně fakt je, že každá starší generace (ve většině) nechce měnit to co už má zažito - je konzervativní. A to si prostě myslím, že v ochraně přírody je špatně, protože svět se mění a hlavně se rozšiřují naše znalosti. Né nadarmo se říká, že "moudrý se učí po celý život, hlupák, ten už všechno ví".
Já určitě nemám představu myslivce jako člověka zabíjejícího vše co žere maso. Jinak bych neviděl káně, poštolku nebo jezevce. A musím se pochlubit, že letos k nám zavítal i jeden z luňáků (nejspíš červený) a doufám, že i zahnízdí. Samozřejmě se vše vyvíjí a pokud je tato nenávist k predátorům v myslivecké komunitě alespoň nižší než dříve, jsem samozřejmě velmi rád. Ovšem nevěřím, že vymizela úplně.
Ano, naše pohledy jsou jiné. To ale není nic hrozného v momentě, kdy spolu dokážeme diskutovat a vzájemně se respektovat. Jinak moje zapojení je čistě amatérské - nejsem členem žádného spolku ani organizace. Mám tu tématiku ale rád a není mi jedno, proto čtu odborné články, sleduji situaci v zahraničí a jelikož sem velmi často v lese, (nejenom v osobním volnu ale i pracovně), tak přírodu sleduji po celý rok a občas se zapojím i zde do diskuze. Můj pohled je takový, že ochrana přírody upozorňuje na důležité problémy a proto ji podporuji. Osobně považuji za kritiku (obecně) jako velmi důležitou věc, bez které by se spousta věcí nezlepšila. Pokud by nebyla kritika ze strany ochrany přírody, nemyslím si, že by se druhová struktura nově sázeného lesa takto výrazně měnila. Bez kritiky ze strany ochránců by se možná ani nezačali budovat ve větším množství různé tůně a mokřady, prošlo by mnohem více developerských projektů poškozujících krajinu i přírodu atd. atd.
DAG
11.3.2021 09:23 Reaguje na SlovanMyslím, že naše představy o podobě krajiny, kde chceme žít jsou dost podobné. Cesty zřejmě rozdílné. Kdyby jsme spolu seděli u piva, tak budeme spolu rozhodně v pohodě. Já když ty jednotlivé problémy musím řešit s úřady nebo opravdu organizačně, tak pozná člověk veškerá úskalí a musí si najít cestu jak to udělat a se všemi se domluvit a všechny přesvědčit a udělat ústupky. S některé ekospolky mě přijdou smysluplné jiné naprosto škodlivé. Smysluplné především ty co dělají fyzické projekty. Škodlivé ty které lobují v parlamentu za vizi 30ti lidí(to jest vize zaměstnanců ekospolku).
Jiří Daneš
9.3.2021 13:51 Reaguje na Svatá ProstotoLukáš Kašpárek
9.3.2021 14:17 Reaguje na Jiří DanešJste si jistý, že se oba bavíme o stejné zemi, tedy ČR?
Vlk se k této zemi chová kulturněji a spořádaněji než většina jejich lidských obyvatel.....
Chce to méně podléhat pohádkám a více se zajímat o realitu a její výzkum...
Svatá Prostoto
9.3.2021 16:03 Reaguje na Jiří DanešAle nemusím jej sdílet, že ne:-).
Jiří Daneš
9.3.2021 13:44 Reaguje na SlovanZbyněk Šeděnka
9.3.2021 13:56 Reaguje na Jiří DanešMajka Kletečková
9.3.2021 14:55 Reaguje na Jiří Daneš... prasata jsou velmi inteligentní zvířata, pokud se dostatečně namnoží a objeví nějakou zvířenu, savce, ptáky, hmyz, kterou dokáží snadno ulovit, mohou tento druh plošně velmi zdecimovat.“ (Radim Polášek 7.3.2021 8:24)
Jakub Graňák
9.3.2021 19:11 Reaguje na Jiří Danešsmějící se bestie
9.3.2021 12:26Miroslav Vinkler
9.3.2021 12:53 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
9.3.2021 13:22 Reaguje na Svatá ProstotoMiroslav Vinkler
9.3.2021 17:51 Reaguje na Svatá ProstotoStanislav Bojko
9.3.2021 14:04smějící se bestie
9.3.2021 14:55 Reaguje na Stanislav BojkoMajka Kletečková
9.3.2021 15:11 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
9.3.2021 15:31 Reaguje na Majka KletečkováA předložena k veřejné diskuzi.