Vlny horka. Vcelku zřídkavý projev změny klimatu. Zabíjí ale ve velkém
Evropská agentura pro životní prostředí v loňském roce zveřejnila studii, která uvádí, že za období 1980-2013 tvořily vlny horka jen 0,8% z celkových 4 443 událostí spojených s přírodními hazardy zaznamenanými v zemích Evropského hospodářského prostoru. "Přesto, že vlny horka měly takto marginální podíl na celkovém počtu událostí, podílely se na 67 % všech úmrtí,“ říká Eliška K. Lorencová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd (CzechGlobe). A dodává, že rizikové skupiny jsou hlavně senioři, malé děti a chronicky nemocní.
CzechGlobe spolupracuje s kolegy z Ústavu informatiky Akademie věd, kteří se zabývají modelováním prostorového rozložení teploty vzduchu v městském prostředí. „Výstupy z teplotního modelování nejteplejšího dne loňského roku (1.8.2017) v Praze jsme dále proložili s daty o zranitelné populaci (dětí a seniorů) a zjistili jsme, že nejvyšší míra expozice této zranitelné populace je v Praze odpoledních hodinách mezi 16.00 až 19.00.“
Vlnám veder se mohou města bránit celou řadou adaptačních opatření. Mezi základní technická řešení patří používání odrazivých materiálů, například na střechách budov, v ulicích, či stínících prvků na oknech, aby nedocházelo k zahřívání budov. Důležitá jsou také zejména přírodě blízká adaptační opatření, tedy využívání přírodních prvků zelené a modré infrastruktury ve městě jako je zeleň v ulicích, stromořadí, komunitní zahrady, či parky, ideálně propojené s modrou infrastrukturou, tedy retenčními jezírky, či dalšími systémy pro zachytávání, zadržování a hospodaření s dešťovou vodou. Tak, aby se dešťová voda co nejvíce zachytávala, zasakovala či dále využívala v místě, kde naprší.
Výčet možných přírodě blízkých adaptačních opatření, společně s charakteristikou jejich přínosů z hlediska zmírňování dopadů změny klimatu a řady dalších vedlejších přínosů (tzv. co-benefitů)vědci zveřejnili na webu www.opatreni-adaptace.cz.
A jak se evropská města připravují na změny klimatu? Nedávno publikovaná studie analyzovala klimatické plány 885 evropských měst, jak se vypořádat s měnícím klimatem. Nejčastěji jde o plán, který je tzv. mitigační, tedy města se snaží snížit své emise skleníkových plynů a zmenšit svůj podíl na změně klimatu. Čtvrtina evropských měst má plán adaptační, zaměřují se tedy na to, jak se s projevy měnícího se klimatu ve městě nejlépe vypořádat. A 17 % měst má plán, který obsahuje mitigační i adaptační strategii.
„A platí pravidlo, že čím větší město, tím spíše má nějaký plán zpracovaný,“ říká Eliška Lorencová. Specifická je situace v Dánsku a Velké Británii, kde mají města povinnost zpracovat své adaptační plány, jak se vypořádat s měnícím se klimatem, dány ze zákona.
Článek vznikl na základě přednášky Elišky Lorencové, uskutečněné v rámci workshopu Společenské aspekty klimatické změny a lokální adaptace: klimatická změna a města, který pořádal Sociologický ústav Akademie věd ČR.reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jiří Svoboda
21.9.2018 10:03Bohužel, CzechGlobe mne velmi zklamává, jak se staví k ochraně klimatu. Místo aby hlavně tvrdě prosazoval systémová řešení typu razantního zpoplatnění činností poškozujících klima a planetu a ponechání fungování takto narovnaného trhu, zabývá se spíše teoretizováním o příčinách změny klimatu.
Alexandder Ac
26.9.2018 08:10 Reaguje na Jiří SvobodaMilan Milan
23.9.2018 14:20Jiří Svoboda
24.9.2018 16:43 Reaguje na Milan MilanAbsorbovat a hned spotřebovat znamená co? Sluneční kolektor nebo FV panel je jistě dobrá věc. Jiné možnosti však nevidím. Ty ale zdaleka nepokryjí všechny střešní plochy. Bílou střechou rozhodně nic nezkazíme. Panel lze dát na střechu bílou i tmavou. Pořádný pasivní dům v podstatě v zimě žádnou energii na topení nepotřebuje.