https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/voda-z-fukusimy-vypustena-do-oceanu-muze-pry-poskodit-lidskou-dna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může podle Greenpeace poškodit lidskou DNA

23.10.2020 15:22 | TOKIO (ČTK)
Dosud se pozornost zaměřovala na tritium, které nelze používanou filtrační metodou z vody oddělit. Greenpeace poukazuje na to, že se do oceánu kromě této látky dostane i uhlík-14 s poločasem rozpadu 5700 let. "V tělech ryb se hromadí v tisíckrát vyšší koncentraci než tritium. Uhlík-14 zásadním způsobem přispívá k dávce záření, jemuž jsou lidé vystaveni, a má schopnost ničit lidskou DNA," uvádí se ve zprávě.
Dosud se pozornost zaměřovala na tritium, které nelze používanou filtrační metodou z vody oddělit. Greenpeace poukazuje na to, že se do oceánu kromě této látky dostane i uhlík-14 s poločasem rozpadu 5700 let. "V tělech ryb se hromadí v tisíckrát vyšší koncentraci než tritium. Uhlík-14 zásadním způsobem přispívá k dávce záření, jemuž jsou lidé vystaveni, a má schopnost ničit lidskou DNA," uvádí se ve zprávě.
Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů. Elektrárnu v roce 2011 zničilo zemětřesení a vlna cunami, o život tehdy přišlo nebo se pohřešuje 18 000 lidí.
 

Chladící voda se filtruje a podle japonských úřadů už bude při vypuštění nezávadná. Konečné rozhodnutí má vláda učinit v nejbližší době.

Podle Greenpeace ale ve vodě, která má skončit v Tichém oceánu, zůstávají "nebezpečné hodnoty uhlíku-14", což je velmi stabilní a jediný přírodní radioizotop uhlíku.

Odborníci z Greenpeace tvrdí, že v 1,23 milionu tun vody, která je nyní zadržená ve více než 1000 nádržích, je stále nebezpečné množství této látky. K tomu voda stále obsahuje tritium, o jehož přítomnosti se už v minulosti hovořilo.

Několik dní před tím, než Greenpeace zveřejnila svou zprávu o Fukušimě, informovala japonská média o tom, že vláda v brzké době vydá povolení k vypuštění vody do Pacifiku. Hodlá to učinit navzdory protestům místních rybářů, podle nichž to ohrozí jejich živobytí. "Nemůžeme to rozhodnutí donekonečna odkládat. Rádi bychom zodpovědně co nejdříve rozhodli," řekl premiér Jošihide Suga.

Podle listu The Guardian se dosud pozornost zaměřovala na tritium, které nelze používanou filtrační metodou z vody oddělit. Greenpeace poukazuje na to, že se do oceánu kromě této látky dostane i uhlík-14 s poločasem rozpadu 5700 let. "V tělech ryb se hromadí v tisíckrát vyšší koncentraci než tritium. Uhlík-14 zásadním způsobem přispívá k dávce záření, jemuž jsou lidé vystaveni, a má schopnost ničit lidskou DNA," uvádí se ve zprávě. Její autoři dodávají, že japonská vláda a operátor elektrárny Tepco o filtrované vodě hovoří jako o ošetřené a připouštějí jenom přítomnost tritia, což je radioaktivní izotop vodíku považovaný za relativně bezpečný.

Zástupci Tepco připustili při kontaktu s představiteli Greenpeace, že filtrační systém není určen k eliminaci uhlíku-14. "Tepco a japonská vláda po téměř deseti letech od katastrofy stále zastírají rozsah krize v elektrárně ve Fukušimě," řekl autor zprávy a jaderný vědec, který pracuje pro Greenpeace v Německu Shaun Burnie.

Podle japonského tisku se začne s vypouštěním nejdříve v roce 2022 a celý proces potrvá několik desítek let. Voda má být před vypuštěním ještě zředěna a do oceánu se dostane ve čtyřicetkrát nižší koncentraci, než v jaké je v nádržích, napsal list Jomiuri šimbun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

23.10.2020 16:54
No a jak přispěje tento uhlík ke zvýšení radiační zátěže? Nejvyšší dávku snad dostáváme z radonu (50%) a z radioaktivních prvků v těle kolem 10%. Jak se to změní?
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.10.2020 20:43
C14 vzniká přírodními procesy ve vysokých vrstvách atmosféry a záření z něj tvoří maximálně nějaké procento (ale spíš to bude zlomek procenta) z celoroční dávky.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

23.10.2020 23:28
Greenpeace má velmi často problémy, které odporují fyzikálním zákonům a přírodním procesům.

Možná by měli uvažovat o lepším vzdělání a nebo o přestěhování do jiného vesmíru...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.10.2020 09:06
..... "Tepco a japonská vláda po téměř deseti letech od katastrofy stále zastírají rozsah krize v elektrárně ve Fukušimě," řekl autor zprávy a jaderný vědec, který pracuje pro Greenpeace v Německu Shaun Burnie.

Prostě vědec placený eko..tento na objednávku vyzkoumá , co eko..tento potřebují. Žádná oponentní diskuze nehrozí , jdeme se přivázat k tomu uhlíku ! :-)
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

24.10.2020 11:10
A proto Japonsko už znovu staví uhelné elektrárny. Uhlí je teď velmi levné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.10.2020 11:54 Reaguje na Pavel Dudr
Víte, že bych se tomu už ani nedivil? Evropu zachvátila uhlíková
hysterie a druzí z ní budou těžit. Zlevní produkci, Evropu zavalí
levným zbožím, evropské firmy zkrachují a oni budou bez konkurence.
Možná to je i záměr zbavit se konkurence i pomocí té uhlíkové
hysterie. Kdysi bývalo přísloví, že moudřejší ustoupí, ale v životě
platí, že kdo stále ustupuje, tak nebude mít brzo už kam ustoupit.
Pak se možná vzpamatuje, ale cesta zpět bude plná nových překážek.
Nevím jaké řešení nabízí to Greenpeace mimo věčné konzervace těch
vod, ale i to vypuštění vzbuzuje mnoho otázek. Je zajímavé jak se
upozaďuje vliv na zdraví výbuch obou bomb v roce 1945, jaderné
pokusy na atolech v Tichomoří a jejich vliv na život . Pouze
se kritizují havárie JE a o jaderných zbraních mlčí.
Vojáci by s nimi asi udělali krátký proces, když by se chtěli
připoutat k balistickým raketám a blokovat jaderná sila.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.10.2020 23:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Výbuch obou bomb v roce 1945 prakticky vůbec, pokud člověk nežije v bezprostřední blízkosti těch míst. Byly malé, zamoření z nich asi nebylo příliš velké, proti jaderným zkouškám v dalších letech a místa výbuchu byla bezpochyby pečlivě dekontaminována.
To už mnohem větší roli hraje radioaktivní zamoření ze zkušebních jaderných výbuchů, zvláště těch v ovzduší i těch velkých pozemních. To bezprostředně po těch výbuších znatelně, tuším v řádu procent, zvýšilo úroveň přirozeného radioaktivního pozadí a tím vlasně podnítilo celosvětový zákaz těchto zkoušek.
Ono vůbec vlastně radioaktivní záření tady bylo už od prvních počátků života na Zemi, dříve dokonce o dost silnější a organismy si k jeho průměrné úrovni vybudovaly dost velkou odolnost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.10.2020 09:19 Reaguje na Radim Polášek
Mi jde hlavně o to, že stále protestují proti těm
mírovým jaderným zařízením a když jde o ty válečné,
tak jim to nevadí? Ještě jsem neviděl, že by
tlačili jaderné mocnosti k likvidaci těchto
zbraní a třeba žádali zakázat lety strategických
bombardérů s ostrou jadernou municí na palubě.
Jako členové NATO ani nevíme, co naši spojenci
vozí letadly nad námi, tak jako jsme nevěděli,
co bylo v raketových silech sovětské armády.
Žijeme v blažené nevědomosti a přitom havárie
se nikdy nedá vyloučit hlavně u desítky starých letadel.
Oni ti aktivisté mají podivné uvažování a ještě
podivnější chování. Připadají mi jako herci a ne
opravdoví ochránci životního prostředí. Jejich
divadlo ale zabírá pouze na diváky chabé mysli
a zbytek lidí nechává chladným. Nebýt novinářů
a sponzorů, tak to zabalí a půjdou snad vymýšlet
řešení. Pouhé protesty bez řešení, jsou k ničemu.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

24.10.2020 23:21 Reaguje na Pavel Dudr
Proč by Japonsko stavělo uhelné elektrárny, když nemá uhlí?
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.10.2020 08:47 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Protože v případě vítězství zelených magorů poklesne odbyt a bude levné ho dovážet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.10.2020 08:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Možná se i nám vyplatí dolovat uhlí a posílat ho do Japonska, třeba po kanále DOL :-P
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.10.2020 18:50 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Přečtěte si dnešní článek o závazku Japonska dosáhnout
uhlíkové neutrality v roce 2050 a pod fotkou naleznete
informaci, že stavějí nové uhelné elektrárny. Uhlí z
Austrálie je velmi levné a Japonsku prospěje pokles
ceny uhlí díky evropskému šílenství se uhlí zbavit už
v roce 2030 či 2038. To se to buduje ekonomika, když
si ji druzí likvidují, aby byli závislí na dovozech
už hotového zboží.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.10.2020 23:19
Greenpeace je skutečně důvěryhodná organizace, které je třeba věřit každé slovo z jejich vyjádření a která vůbec nemá na svědomí minimálně tisíce a desetitisíce lidských životů, které byly předčasně ukončeny kvůli jejich neustálému strašení radioaktivitou. Ani například při evakuaci zamořených oblastí Fukušimy, kdy strašení členů Greenpeace oblečených v atombordelech a s dozimetry v rukou na křižovatkách cest nemělo vůbec žádný vliv na cca 800 úmrtí evakuovaných na infarkty a podobné během evakuace.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.10.2020 23:37
Jinak radioaktivní C14 se nemůže v tělech ryb hromadit, protože je chemicky rovnocenný běžnému neradioaktivnímu uhlíku, kterého je v oceánech obrovské množství. Naopak, pokud je ve vypouštěných vodách nějaké nadprůměrné množství uhlíku C14 proti běžnému uhlíku, vypuštěním do oceánu se v tom obrovském množství naředí na neznatelnou úroveň.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist