https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodni-vize-muze-byt-pro-zemedelstvi-vychodiskem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodní vize může být pro zemědělství východiskem

8.2.2002 19:04 | PRAHA (ČIA)
Vize budoucnosti českého zemědělství s pracovním názvem "Čistá voda pro Evropu", takzvaná "vodní vize", může být jedním ze systémových řešení, jak v ČR aplikovat evropský model multifukčního zemědělství. Domnívá se to ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) Tomáš Doucha.
 

Projekt vodní vize vznikl již před několika lety právě ve VÚZE jako výsledek diskusí o podobě českého zemědělství ve třetím tisíciletí, resortní ministerstvo zemědělství však o myšlenky z něj neprojevilo zájem. Díky poslednímu vývoji v EU, která nabídla kandidátským zemím pouze čtvrtinu takzvaných přímých plateb na podporu zemědělské produkce, se však uvedená vize stala znovu aktuální, neboť součástí nabídky EU je také podpora enviromentálních rolí zemědělství, na kterých je zmíněná vize postavena. "A co je důležité, EU již několikrát zopakovala, že na takový projekt by ČR finanční prostředky poskytla," uvedl Doucha.

Základní myšlenkou vodní vize je skutečnost, že ČR je prameništěm a rozvodím vodních toků tekoucích do ostatních zemí Evropy. Smyslem vize je zajistit co nejvyšší kvalitu z ČR odtékající vody, posílit stabilitu vodního režimu uvnitř ČR, využít rybníkářských specifik ČR k turistickým aktivitám, ale i ke specifické produkci sladkovodních ryb a celkovému rozvoji biodiverzity. Vize přirozeným způsobem naplňuje investičně velmi náročnou, takzvanou nitrátovou směrnici EU, podle které je každá členská země povinna celou řadou opatření snižovat znečištění životního prostředí dusíkem.

Vodní vize by měla být podle Douchy v nejbližším období detailněji rozpracována za účasti odborné zemědělské veřejnosti. Jedním z impulsů by se měly stát i připravované kulaté stoly odborníků, jejichž smyslem bude nalézt v případě realizace vodní vize jako generální koncepce českého zemědělství nejoptimálnější konkrétní programy při jejím uvádění do praxe.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist