Vodní vize může být pro zemědělství východiskem
Projekt vodní vize vznikl již před několika lety právě ve VÚZE jako výsledek diskusí o podobě českého zemědělství ve třetím tisíciletí, resortní ministerstvo zemědělství však o myšlenky z něj neprojevilo zájem. Díky poslednímu vývoji v EU, která nabídla kandidátským zemím pouze čtvrtinu takzvaných přímých plateb na podporu zemědělské produkce, se však uvedená vize stala znovu aktuální, neboť součástí nabídky EU je také podpora enviromentálních rolí zemědělství, na kterých je zmíněná vize postavena. "A co je důležité, EU již několikrát zopakovala, že na takový projekt by ČR finanční prostředky poskytla," uvedl Doucha.
Základní myšlenkou vodní vize je skutečnost, že ČR je prameništěm a rozvodím vodních toků tekoucích do ostatních zemí Evropy. Smyslem vize je zajistit co nejvyšší kvalitu z ČR odtékající vody, posílit stabilitu vodního režimu uvnitř ČR, využít rybníkářských specifik ČR k turistickým aktivitám, ale i ke specifické produkci sladkovodních ryb a celkovému rozvoji biodiverzity. Vize přirozeným způsobem naplňuje investičně velmi náročnou, takzvanou nitrátovou směrnici EU, podle které je každá členská země povinna celou řadou opatření snižovat znečištění životního prostředí dusíkem.
Vodní vize by měla být podle Douchy v nejbližším období detailněji rozpracována za účasti odborné zemědělské veřejnosti. Jedním z impulsů by se měly stát i připravované kulaté stoly odborníků, jejichž smyslem bude nalézt v případě realizace vodní vize jako generální koncepce českého zemědělství nejoptimálnější konkrétní programy při jejím uvádění do praxe.
reklama