https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodovody-a-kanalizace-nachod-loni-vytvorily-zisk-12-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodovody a kanalizace Náchod loni vytvořily zisk 12 milionů korun

28.5.2021 08:45 | NÁCHOD (ČTK)
Objem fakturované vody náchodským vodárnám loni klesl o dvě procenta na 3,52 milionu metrů krychlových. Tržby vodáren loni vzrostly o tři procenta na 247 milionů korun a v růstu se projevilo i zvýšení cen vodného a stočného. Vodárny mají asi 140 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 5,6 procenta na 36.103 korun. Ilustrační snímek.
Objem fakturované vody náchodským vodárnám loni klesl o dvě procenta na 3,52 milionu metrů krychlových. Tržby vodáren loni vzrostly o tři procenta na 247 milionů korun a v růstu se projevilo i zvýšení cen vodného a stočného. Vodárny mají asi 140 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 5,6 procenta na 36.103 korun. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Havas PR Prague
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou 71.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 12 milionů korun po 14,6 milionu korun v roce 2019. Většinu zisku ve výši 9,7 milionu korun chtějí vodárny investovat. Na dividendy by mělo jít 754.071 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada 18. června, uvedla firma ve webu.
 

Loni investice vodáren klesly na 54 milionů korun z 68 milionů korun v roce 2019. Hlavními stavbami bylo loni dobudování splaškové kanalizace v Broumově, obnova vodovodu v Mezilečí a Křižanově a oprava mostu k čističce odpadních vod v Teplicích nad Metují.

Letos v únoru vodárny zahájily zásadní investici 189,5 milionu korun do výstavby vodojemu v Náchodě a rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Stavba významně zvýší stabilitu dodávek vody pro Náchod a pro Hradecko. Hotová by měla být na podzim roku 2022. Ze 70 procent by měla náklady uhradit dotace od ministerstva zemědělství. Vodárny současně připravují další etapu rekonstrukce soustavy asi za 400 milionů korun.

Východočeská vodárenská soustava vznikla v minulých desetiletích a převádí kvalitní vodu z Polické křídové pánve na Náchodsku na Hradecko, kde je vody nedostatek. Soustava s Hradeckem a Náchodskem propojuje i vodárny v Pardubicích a v Chrudimi. Potrubí zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí. Klíčová je rekonstrukce 72 kilometrů dlouhého přivaděče vody mezi Teplicemi nad Metují a Hradcem Králové s odhadovanými náklady 1,7 miliardy korun. Z toho 42 kilometrů potrubí patří VAKu Náchod.

Objem fakturované vody náchodským vodárnám loni klesl o dvě procenta na 3,52 milionu metrů krychlových. Tržby vodáren loni vzrostly o tři procenta na 247 milionů korun a v růstu se projevilo i zvýšení cen vodného a stočného. Vodárny mají asi 140 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 5,6 procenta na 36.103 korun.

Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou města a obce s celkovým podílem asi 90 procent. Jsou jimi Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist