Vojenské lesy přeměňují smrkové monokultury v Brdech na pestré lesy s listnatými stromy
Do změny hospodaření dají lesy za pět let do konce roku 2027 celkem 120 milionů Kč, 60 procenty pomůže evropský program LIFE. Na projektu Adaptace lesů na změnu klimatu v Brdské vrchovině spolupracují VLS s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity, Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti a Saskými státními lesy.
"Ty plochy se ale nedostanou do cílové fáze za pět let. Začali jsme práce a ty budou probíhat po třeba 50 let, kdy bude výsledkem výběrný způsob hospodaření," uvedl Novotný
. Věří, že zhruba za 100 let by se mohlo podařit, aby smrk rostl v Brdech ideálně zhruba na 40 procentech ploch, tedy na polovině současné rozlohy. Na zbylých 60 procentech by byly buk, dub, jedle, borovice a ve vyšších partiích modřín. Počítá se i s s jeřáby a břízami, které mají meliorační schopnosti a funkci pro zvěř a zlepšují biodiverzitu.
VLS pracují na všech deseti demonstračních lokalitách od holin přes mladší porosty po přestárlé smrkové monokultury - třeba v okolí Strašic a Mirošova na Rokycansku, ve středočeské části Brdy v okolí Jinců a Obecnice.
"VLS budou těžit pouze přírůsty. Umožníme tedy přirozenou obnovu a přeměnu na bohatě strukturované lesy," řekl Petr Macháček z VLS, který má projekt na starosti. Podle něj se VLS zavazují, že na celém území hořovické divize 22.600 hektarů budou hospodařit přírodě blízkým způsobem. "A to je právě to jedinečné," uvedl. VLS už se snaží hospodařit stejně v celých Brdech.
"Tak velké území v republice nikdo nedělá. Vlastníci, kteří to zkoušejí, mají menší dvou- pětitisícové celky," řekl Macháček. Přeměna bude podle něj kompletně hotová až po 100 letech, ale za pět let trvání projektu si VLS nastaví přesné postupy zaměřené na další generaci lesa a naučí to zaměstnance. "Projekt nastaví kompletní metodiky a postupy, jak převádět monokultury na bohatě strukturované lesy," uvedl.
Přečtěte si také |
Pomůže nám buk zvládnout klimatickou změnu?Podle Macháčka je vlastně 500 demonstračních hektarů tréninkovými plochami, které už VLS ukazují dalším lesníkům a počítá se s vycházkami pro veřejnost. "Budeme tam sledovat a zapisovat vývoj. Lesnická fakulta to bude zpracovávat a bude tam dělat výzkumy," dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Honza Honza
9.10.2024 08:21Naopak, p. Petře: budou hospodařit přírodně blízkým způsobem = přírodní = co je blízké přírodě, je to co v dané oblasti nejlépe odpovídá přírodním podmínkám = co je zdravé, stabilní, ne to co umírá = to co neodpovídá stávajícím přírodním podmínkám
Přehuštěný monokulturní stejnověký šumavský les neprospívá ve svém přirozeném prostředí = není přírodní. Důkaz? Oslabené nemocné stromy žere kůrovec, kdyby nebyly nemocné, nežral by je!!
Pestrý amazonský (přehuštěný) prales je stabilní = je přírodní, sibiřský a vysokohorský (monokulturní) ale ne přehuštěný a stejnověký les je stabilní (zatím!) = je přírodní.
Karel Zvářal
9.10.2024 08:41 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
9.10.2024 08:50 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
9.10.2024 09:31 Reaguje na Honza HonzaAle ty lesy nejsou přirozené, nevznikly a nevyvíjí se přirozeně, tj. jsou bez podstatných dříve přirozených vlivů. Tím myslím ty mamuty a později zvířata pasená lidmi, toulavá těžba, louky a políčka, atd.
Petr
9.10.2024 09:12 Reaguje na Honza HonzaStále máte v hlavě slovo přehuštěný. Toho se zbavte, to je myšlenková deformace, jen si tím kazíte představy, a z toho vzniklými nesprávnými příklady i zdejší dojem.
Sám píšete, že přírodní je to, co nejlépe odpovídá přírodním podmínkám. Když tedy něco vyroste samo, tak to nejlépe využilo přírodní podmínky, a je to tedy přírodní. Ano, bude vám to připadat přehuštěné. A už jsem psal, že šumavský les je prostě takový. Chápu že vám připadá monokulturní, stejnověký a přehuštěný, opět deformace, máte představu lesa změněnou celoživotním pohledem na umělý les. Jediná pomoc, jeďte tam a dívejte se kolem sebe.
A nenechte se vláčet zdejšími názory podivných městských lidí, kteří mají přírodu jednou za kasičku, jindy za hrozbu a nebezpečí, nebo za nepořádek. Snad máte vlastní.
Slavomil Vinkler
9.10.2024 09:35 Reaguje na PetrKarel Zvářal
9.10.2024 09:41 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
9.10.2024 10:02 Reaguje na Slavomil VinklerHonza Honza
9.10.2024 11:12 Reaguje na PetrK tomu by měla směřovat naše činnost - aby příroda byla zdravá. Někdy je třeba jít i nad rámec přírody, její kapacity = více zavodňovat, stavět i umělé přehrady zvětšovat močály (i močály na Šumavě jsou částečně umělé, odtěžené- je-li tam více vody, je to lepší, jako když vyčistíte jezero. Vyčistíte-li vodní nádrž, je to sice umělý zásah, ale ve skutečnosti posilujete přírodní funkci tohoto prostředí - jednáte v souladu s přírodou.
Prostě jít i nad rámec přírody ale v jejím souladu, zasahovat správně do přírody je dle mé teorie přírodnější postup než opačně.