Volby 2006: Voda je strategickou surovinou nejvyšší ceny
Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
|
Plnění "evropských" závazků v čištění odpadních vod v obcích nad 2000 obyvatel považuje Strana zelených za samozřejmost, ale chce pomáhat i menším sídlům, zejména při budování čistíren s přírodním způsobem čištění (kořenové čistírny, zemní filtry, biologické rybníky). Levnější a účinnější je podle zelených prevence, slibují tedy omezování splachů z polí a také výrobu, propagaci a používání bezfosfátových pracích a mycích prostředků. Samočistící schopnost vodních toků je podle zelených potřeba podpořit revitalizačními opatřeními.
Podle programu zelených je potřeba snížit znečištění z průmyslu. "Pokud podniky nebudou dodržovat stanovené limity a budou vypouštět nebezpečné látky do vod, nebudou vyrábět vůbec," říká program zelených. Také ČSSD navrhuje poplatkový systém pokut a odměn ve výrobní sféře jako účinný nástroj ochrany vod. Strana zelených chce omezit množství výjimek na hnojení rybníků kejdou a bude prosazovat omezení přerybnění. KDU-ČSL slibuje podporu farmářů a všech dalších podnikatelů, kteří napomáhají zachování či obnovování přirozené funkce krajiny při zadržování vody, ochraně proti erozi a zachování druhového bohatství rostlin a živočichů.
Povodně 2002 | ||
Foto: Martin Mach/EkoList |
Program ČSSD slibuje pro ochranu životů lidí a jejich majetků vybudovat celistvé soustavy protipovodňových opatření. Sociální demokraté chtějí také podpořit obnovu říčních toků, rybničních soustav a výstavbu nádrží pro uchování vody v krajině. Strana zelených ve svém programu říká, že i po špatných zkušeností s velkými povodněmi z posledních let se ochrana před velkou vodou řeší převážně pomocí stavby velkých nádrží a nevhodných úprav říčních toků. Zelení chtějí naopak zvyšovat retenční schopnost krajiny jako celku, napravit negativní důsledky nevhodně provedených pozemkových úprav a nevhodných způsobů zemědělského obhospodařování půdy, obnovit mimoprodukční funkce drobných vodních toků, nádrží a mokřadů, včetně přirozené protipovodňové ochrany. Tím má být zejména odsazování hrází dále od toků, využití nezastavěných niv k rozlivům povodní a zmírňování či odstraňování technického charakteru koryt a jejich přiblížení původnímu geomorfologickému typu. Program zelených slibuje i stavby rybích přechodů. Takové hospodaření s vodními toky přinese podle zelených nejen účinnější protipovodňovou ochranu, ale i lepší podmínky pro sportovní rybáře. Peníze na tato opatření by se měla najít ve státním rozpočtu a to díky omezení výdajů na investice do megalomanských staveb a vodních cest, zejména jezů na Labi, říká program Strany zelených.
Také program KDU-ČSL slibuje podporu zvyšováním schopnosti krajiny zadržovat vodu, což podle lidovců pozitivně ovlivňuje i kvalitu vody pitné. Lidovecký program také navrhuje šetrné a racionální provádění protipovodňových úprav vodních toků, ale nijak dále tuto myšlenku nekonkretizuje. Naopak více se program věnuje zvýšení schopnosti zemědělsky užívaných ploch zadržovat vodu. Lidovci chtějí přeměnit ornou půdy na trvalé travní porosty a urychlit pozemkové úpravy a revitalizaci zemědělských vodních toků se zohledněním přírodě blízkých způsobů retence vod. Podpory se také, podle programu KDU-ČSL, dočká odbahňování rybníků a zalesňování ploch nevhodných k zemědělskému využití, čímž by měla výrazně stoupnout schopnost krajiny zvládat přívalové deště, a odolávat tak riziku záplav. Navíc chtějí lidovci podporovat využívání místních zdrojů pitné vody a naopak už nezvyšovat využívání velkých centralizovaných zdrojů. Tím by měl být naplněn hlavní bod politiky životního prostředí KDU-ČSL, dosáhnout „souladu mezi hospodářskou aktivitou a ochranou přírody.“
reklama