https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vydatnost-prameniste-u-heraltic-se-zlepsila-les-ale-nici-kurovec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vydatnost prameniště u Heraltic se zlepšila, les ale ničí kůrovec

11.4.2019 11:35 | TŘEBÍČ (ČTK)
Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku je lepší než v závěru loňského suchého roku. Zatímco na podzim z něj plynulo v průměru kolem deseti litrů pitné vody za vteřinu, v prvních měsících roku se vydatnost pohybuje kolem 16 litrů. Aktuální stav je relativně příznivý, řekl dnes ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný. Kromě pokračování sucha ohrožuje tento významný zdroj kvalitní vody i kůrovec. Kvůli němu ubývá les, který prameniště chrání.
 

"Zima byla z hlediska vodního hospodářství docela příznivá," uvedl Hedbávný. Téměř plná vody je jihomoravská Vranovská přehrada, která je důležitým zdrojem pitné vody pro Třebíčsko. Příznivý je nyní stav také u heraltického prameniště, i když je u něj pořád znát dopad minulých suchých let. Obvyklá vydatnost v této době bývala 20 litrů za vteřinu. "Otázka je, jaký bude vývoj dál," uvedl ředitel.

Třebíčsko patří mezi území na Vysočině nejvíc zasažená suchem, nejrychleji tam také postupuje kůrovcová kalamita v lesích. Ministerstvo zemědělství tento měsíc zařadilo okres do červených zón zahrnujících oblasti nejpostiženější kůrovcem v ČR.

Prameniště u Heraltic patří mezi nejvýznamnější podzemní zdroje pitné vody na Českomoravské vrchovině. Třebíčská divize vodárenské společnosti z něj ročně získává kolem půl milionu metrů krychlových vody; její celková výroba převyšuje čtyři miliony metrů krychlových vody za rok. Les chránil heraltické prameniště téměř ze sta procent. Kvůli kůrovci se v něm hodně těží a pohybuje se tam kvůli tomu i hodně techniky.

Vodohospodáři jsou podle ředitele v Heralticích s lesníky pravidelně v kontaktu, aby kácení neovlivnilo první ochranná pásma. Zabývají se také tím, jaké dřeviny v tomto území nově sázet. "My jsme se obrátili na odborné instituce, jestli by nám nepomohly doporučit vhodnou skladbu budoucího lesa," uvedl Hedbávný. Podotkl, že obnova lesního porostu potrvá desítky let.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist