https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrobce-tubusu-pro-vetrne-elektrarny-z-chrudimi-ocekava-trzby-pres-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobce tubusů pro větrné elektrárny z Chrudimi očekává tržby přes miliardu korun

20.8.2023 01:04 | CHRUDIM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výrobce tubusů pro větrné elektrárny, společnost Siag, očekává, že letos utrží přes miliardu korun. Poptávka po zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů je velká. V minulých letech měl podnik, který má hlavní závod v Chrudimi, tržby kolem 800 milionů korun. ČTK to řekl výrobní ředitel Jiří Tatíček.
 

"I přes všechny krize je naše výrobní vytíženost velká, poptávka je obrovská. Se zákazníky se snažíme najít cenový kompromis, není jednoduché ho vzhledem k současné době najít. Občas to ztroskotá na ceně," řekl Tatíček.

Firma vyrábí tubusy, vnitřní sestavy nebo generátory větrných elektráren, instalují se na moře i na souši. Obvykle mají kolem 140 metrů, ale dělá i vyšší, a váží okolo 120 tun. Tubusy se vyrábějí na dílce, na jednu věž větrné elektrárny je obvykle potřeba pět segmentů. "Ročně vyrobíme 400 segmentů, týdne jich je osm až devět," dodal Tatíček.

Hlavním zákazníkem je dánská firma Vestas, která je největším výrobcem větrných turbín na světě. Tubusy a komponenty k nim se v Chrudimi podílejí na celkové výrobě zhruba ze 70 procent, zbytek připadá na výrobu ocelových konstrukcí pro potravinářský nebo chemický průmysl.

Rozvoj větrné energie v Česku podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) dosud stagnoval. Povolovací proces zatím "drhne", jeho resort se to snaží změnit, řekl ČTK ministr, který dnes firmu Siag navštívil. "Na ministerstvu životního prostředí se zabýváme takzvanými akceleračními zónami pro urychlení výstavby obnovitelných zdrojů z větru," řekl Hladík.

I přes velkou poptávku po komponentech pro větrné elektrárny se podnik musel vyrovnávat s negativními okolnostmi. Výrobu v chrudimském závodě v minulých letech ovlivňovala doba covidu, od loňska zdražovaly energie, výroba chrudimské firmy je energeticky náročná. Potřebuje velké CNC stroje, svařovací automaty mají velkou spotřebu. Kvůli inflaci rostly ceny materiálu a příslušenství. Většinu potřebného vozí převážně z evropských států.

"Také nebyl dostatek vlaků kvůli válce a dovozu zbraní na Ukrajinu, museli využívat kamionovou dopravu, která je zdlouhavější a dražší. A přeprava dlouhých tubusů je nákladná a komplikovaná, vyžaduje doprovod policie," řekl Tatíček. Právě nadměrné náklady se vozí v noci, aby co nejméně zatěžovaly provoz v Chrudimi, dodal.

Firma patří stejnojmennému německému koncernu. Podniká v chrudimské průmyslové zóně od roku 2000, dřív tam bývala Transporta. Jednu opuštěnou halu společnost přestavěla, od města také koupila pozemky a postavila lakovnu. Sklady mají kapacitu 110 dílců, podle výrobního ředitele by firma uživila i větší skladovací prostory.

"V Česku máme tři závody, hlavní je v Chrudimi, zaměstnanců máme okolo 400," řekl výrobní ředitel. Podnik není jediný, který má nedostatek technických odborníků jako například svářeče nebo zámečníky. Školy mladé lidi na provoz nepřipraví, neakcentují výrobní požadavky. Na podnik to klade větší nároky na zaučení nových pracovníků. Průměrný věk zaměstnanců se tak prozatím zvyšuje, dodal Tatíček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist