https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysocina-dostala-od-zari-100-zadosti-o-dotaci-na-kotel-uspet-muze-petkrat-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysočina dostala od září 100 žádostí o dotaci na kotel, uspět může pětkrát víc

16.12.2023 00:03 | JIHLAVA (ČTK)
Oheň v kotli
Oheň v kotli
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajský úřad Vysočiny dostal od září do konce listopadu přes 100 žádostí o dotaci na výměnu kotle v domácnostech s nízkými příjmy, uspět jich v tomto dotačním kole může pětkrát víc. Kraj může rozdělit 103 milionů korun, což postačí na výměnu nejméně 575 kotlů. Žádosti bude úřad přijímat do konce srpna 2024. Vyplývá to ze zprávy na krajském webu.
 

Krajští radní už schválili peníze pro 72 žadatelů. Čtyři žadatelé neuspěli, protože nesplnili podmínky programu, zbývající žádosti ještě úředníci kontrolují.

Chudší domácnosti, které se chystají rušit kotel na tuhá paliva, mohou v programu dostat až 130 000 korun na nový kotel spalující biomasu nebo 180 000 korun na tepelné čerpadlo. O dotaci se podle údajů kraje mohou na krajském úřadě ucházet domácnosti se starobními nebo invalidními důchodci a domácnosti, v nichž některý z členů dostával od loňského ledna příspěvek na bydlení.

Domácnostem s nízkými příjmy poskytoval kraj dotace na výměnu starých kotlů za nové zdroje s ekologičtějším provozem poprvé vloni, uspělo všech 788 žadatelů, kteří splnili podmínky dotačního programu. Vysočina tehdy na tento účel dostala nejdřív 119 milionů korun. Kvůli mírnému převisu žádostí kraj ještě požádal ministerstvo o dalších pět milionů.

Dotační program na výměnu kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v zemi. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Do začátku letošního dotačního kola bylo na krajském úřadě schváleno 9300 žádostí o dotaci na výměnu kotlů, vyplaceno bylo 786 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist