https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyuziti-dronu-ke-kontrolam-kominu-odbornici-haji-ale-i-odmitaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Využití dronů ke kontrolám komínů odborníci hájí, ale i odmítají

11.2.2016 10:01 | PRAHA (ČTK)
Použití dronů se podřizuje řadě předpisů kvůli obytné zástavbě, bezpečnosti lidí i provozu na silnici. Respektovat se musí i soukromí občanů, aby se neporušila ústavní práva.
Použití dronů se podřizuje řadě předpisů kvůli obytné zástavbě, bezpečnosti lidí i provozu na silnici. Respektovat se musí i soukromí občanů, aby se neporušila ústavní práva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kouř z komínů kontrolovat pomocí dronů podle meteorologa Josefa Kedera nelze, bezpilotní letouny prý nemohou nahradit fyzické kontroly kotlů a vzorků popela. Odborníci na technologie však tvrdí, že to možné je, záleží na právních aspektech. Drony by se případně mohly využít v navrhovaných kontrolách domácích topenišť. Ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ovzduší prosazuje, aby úřady měly pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech, a pokutovat.
 

Novela ale naráží na velký odpor politiků napříč stranami, a to zejména kvůli zásahu práva do soukromí, hledají se alternativní řešení.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v současnosti neexistuje technologie ke kontrolám komínů, kterou by drony mohly využít a byla by prokazatelná u soudu. "Pokud by taková technologie byla v budoucnu vynalezena, fungovala a mohla by plně nahradit kontrolování kotlů v domácnostech, tak je to pro nás samozřejmě varianta, kterou bychom mohli podpořit," řekl včera Brabec. Dodal ale, že využití dronů by muselo být v souladu s ústavou.

Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství na ČVUT je ale toho názoru, že současné technologie umožňují pomocí dronů měřit a získat informace o koncentracích znečišťujících látek a chemickém složení spalin. Současně ale konstatoval, že takové měření by mělo sloužit k získání dostatečně průkazného materiálu pro správní rozhodnutí o přímé kontrole zdroje znečištění.

Přečtěte si článek Úřady mají mít podle vlády možnost kontrolovat, čím lidé topí

"My říkáme, že nepřímé měření, to znamená měření pomocí dronů, by mělo získat dostatečné materiály pro to, aby úředník mohl rozhodnout o porušení vstupu na soukromý pozemek. Ale to je věc právní a ne meteorologická," reagoval vedoucí Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství Václav Jirovský. Bezpilotními prostředky se zabývá komise na ministerstvu dopravy, jde tedy o to, jakým způsobem se kontroly prosadí do zákona.

Podle Kedera z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je ale řada důvodů, proč nelze drony ke kontrolám použít. "Nevíme, jaké látky bychom odebírali, aby to bylo prokazatelné tomu, čím lidé topí. Nevíme, jakými zařízeními bychom to měli udělat, pokud bychom létali dále od komína, protože nás tam uživatel nemovitosti nepustí," konstatoval. Měřil by se navíc vzduch, který by už byl smíchaný s jinými zdroji z okolních domů.

Použití dronů se podřizuje řadě předpisů kvůli obytné zástavbě, bezpečnosti lidí i provozu na silnici. Respektovat se musí i soukromí občanů, aby se neporušila ústavní práva. ČHMÚ ale plánuje využít drony pro výzkum například koncentrací znečišťujících látek v ovzduší.

Ministr tvrdí, že jsou kontroly přímo v domácnostech nutné kvůli tomu, aby se zlepšilo ovzduší v Česku. Pokud by se v jednom roce opakovaně objevilo podezření na porušení zákona, mohli by úředníci v domě kotel zkontrolovat. Nejdřív by majitel dostal písemné upozornění, podruhé by už na kotel přišla kontrola. Ústavní právníci návrh neodmítají.

Podle MF Dnes ale prosazuje desítka poslanců variantu, která méně narušuje soukromí lidí, byla by alternativou k úředním kontrolám kotlů. Lidovecký poslanec Ivan Gabal dlouhodobě komunikuje s výzkumníky z ČVUT, kteří se využití dronů věnují. "Jakmile se potvrdí, že to technické řešení je možné, proveditelné a měřitelné, tak pozměňovací návrh novely je již detail," řekl.


reklama

 
Šárka Mrázová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

11.2.2016 20:56
Doufám, že už brzy budou nové volby a vymetou tyto idiotské nápady i s jejich autory na smetiště dějin.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist