https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-v-malych-obcich-muze-byt-stejne-znecisteny-vzduch-jako-v-prumyslovych-mestech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum: V malých obcích může být stejně znečištěný vzduch jako v průmyslových městech

16.3.2006 12:39 | PRAHA (EkoList)
Oxidy dusíku, síry, těžké kovy a polyaromatické uhlovodíky (PAU) dýcháme v zimních měsících bohatých na inverze ve zvýšené míře. Podobné situace znají obyvatelé měst velmi dobře. Avšak ani obyvatelé venkova nejsou ušetřeni. A pokud bychom si troufli vše hodně zobecnit, tak se dá říct, že vlastní vinou. Význačnými zdroji těchto znečišťujících látek jsou totiž ve městech automobilová doprava a na venkově lokální topeniště.
 

Dopravní zácpy, stojící kolony aut vypouštějících množství jedů a nehnutý vzduch. Když přijde inverze, škodliviny se kumulují. Nejhorší jsou staré vozy a dieselové motory. Doprava přispívá k celkovému znečištění ovzduší v Praze přibližně 70 %. Vedle všech výše zmíněných látek působí taky malé částice prachu. Nejhorší jsou takzvané frakce PM10, částice o průměru menším než 10 mikrometrů, a částice PM2,5. Na ně se škodliviny vážou a rozptylují do okolí. Zjednodušeně řečeno: když takto malé částice vdechneme, už je z velké části nikdy nevydechneme.

Zatížená ale nejsou jen centra, znečištění ovzduší zasahuje i okraje měst - měření Českého hydrometeorologického ústavu prokázala, že škodliviny se s pomocí prachových částic, na které se navážou, šíří po celém městě a vzduch je tam taky toxický. Vzhledem k bezprahovému působení těchto látek na lidské zdraví není významný rozdíl, dýcháme-li vzduch v centru města, nebo na periferní stanici na pražské Libuši. Platí to zejména v případě polyaromatických uhlovodíků.

inverze
Nahoře se dýchá dobře, pod mraky je to ale horší. Inverze na Lysé hoře v Krkonoších.
Foto: www.hydronet.cz

Spal holiny, ušetříme za plyn
Zatímco města trpí hustou dopravou, tam, kde by jejich obyvatelé hledali svěží vzduch, je v zimních měsících taky "husto". Měření kvality ovzduší na venkovských stanicích, které měří takzvané pozaďové koncentrace a jsou tedy považované za čisté lokality, v zimě často vykazují vysoké koncentrace znečišťujících látek.

Čtyři nákladní auta plná prachu, bazén 30 krát 60 metrů a 2,5 metru hluboký oxidu siřičitého a trochu menší oxidů dusíku, 60 kg směsi polyaromatických uhlovodíků, 250 gramů olova a 145 gramů arsenu. To vše vyprodukovali obyvatelé Havlovic u Trutnova, tedy podhorské vesnice o 850 obyvatelích a 300 popisných číslech. Respektive jejich kamna za jeden kalendářní rok. Došli k tomu odborníci ze Státního zdravotního ústavu v právě ukončeném výzkumu zátěže malých sídel škodlivinami z ovzduší, který zaplatilo ministerstvo životního prostředí.

Přestože se zdá, že relativně hustá síť měřicích stanic pokrývá ČR dostatečně, u venkovských sídel to neplatí. Měření je totiž soustředěno do oblastí s vysokou hustotou obyvatel a databáze informací o kvalitě venkovního ovzduší tak zahrnuje pouze města, ve kterých žije od 15 tisíc do jednoho milionu obyvatel. O venkovské populaci tím pádem neexistují žádná data, která by se dala k odhadu expozice škodlivinám z ovzduší použít. Přitom v obcích, které mají míň než 10 tisíc obyvatel, žije skoro polovina obyvatel republiky. Řada těchto sídel je podle výzkumníků umístěna ve špatně provětrávaných údolích, což společně s lokálními topeništi, ve kterých je často spalován i domácí odpad, může vést k výskytu znečišťujících látek, o jejichž koncentracích a variabilitě zatím odborníci nemají představu. Proto si hygienici ze SZÚ v roce 2001 vybrali k měření Habartice u Klatov, Havlovice u Trutnova a Třešť u Jihlavy, tedy tři menší obce, z nichž má každá různý počet obyvatel a převažuje v ní jiný typ vytápění i používaná paliva než v obou ostatních.

Jak měření z let 2002-2003 dopadla? Jednoznačně se ukázalo, že koncentrace škodlivin v ovzduší rostly s klesající teplotou, podobně i nejvyšší koncentrace polyaromatických uhlovodíků spadaly do zimních měsíců, kdy se intenzivně topí. Podle výsledků studie záleží v menších obcích především na palivu, které se k vytápění používá. V malé vesničče Habarticích, jež leží v podhůří Šumavy, se topilo hlavně dřevem a naměřené hodnoty tam byly nejnižší. Naopak nejhůř dopadly zmíněné Havlovice, kde se ve velké míře stále spaluje hnědé uhlí. Hodnota ročního imisního limitu pro benzo(a)pyren (nejznámější PAU s karcinogenními účinky) tady byla překročena dokonce víc než sedminásobně a rovnala se tak hodnotám ve velmi zatížených lokalitách, jako je Ostrava nebo Karviná. Nepříliš povzbudivě tu dopadlo i měření arzénu, u něhož jsou ze sledovaných měst vyšší hodnoty než v Havlovicích jen v Ostravě.

Co se týká ostatních látek, hodnoty oxidu siřičitého neznamenaly větší problém, v případě manganu, kadmia a olova jsou hodnoty podobné málo zatíženým městům v ČR. Znečištění miniaturními prachovými částicemi bylo v malých obcích ovšem stejné jako ve velkých městech.

Zpátky k uhlí
"Ačkoliv venkovské lokality budí na první pohled dojem relativně čistého prostředí vhodného k trvalému pobytu a k rekreaci, skutečnost může být odlišná," upozorňují proto autoři studie a zdůrazňují, že možností, jak nedýchat tolik škodlivin, existuje hned několik. Lidé o nich většinou i vědí, jenomže všechny lezou do peněz. Jednak je možné pořídit si modernější kotle a kamna, v nichž dochází k dokonalejšímu spalování. Taky se dá kupovat kvalitnější uhlí. Důležitým krokem je podle výzkumníků ale hlavně snaha dodržovat zákony a nespalovat v kamnech odpad, ať už jde o různé plasty, PET lahve, stavební materiály, papíry atd.

Situace na venkově však příliš nadějné vyhlídky nedává. Po zdražení elektřiny a neúspěšné akci s přímotopy odmítají mnozí venkované i stále dražší plyn a vracejí se zpátky k tuhým palivům. K uhlí s vysokým obsahem síry v lepším případě. Spolu s výše zmíněnými látkami přitom při spalování různých materiálů za obvyklé teploty v kotli nebo v kamnech vznikají i velmi nebezpečné dioxiny. Látky, které vzbuzují zděšení obyvatel při stavbách spaloven komunálního odpadu. Nic nepomáhá, že se odpady podle zákona můžou spalovat pouze v zařízeních k tomu určených. Soukromé osoby jsou stran toho, co nacpou do kamen, skoro nepostižitelné. A tak se lokální topeniště stávají hned vedle velkých stacionárních zdrojů a dopravy nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší.

Protože se překračují, tak se nezpřísní

Limity pro PM10 jsou součástí nařízení vlády z roku 2002. To stanovuje čtyřiadvacetihodinový limit, který nesmí víc než 35krát během roku překročit hodnotu 50 mikrogramů/m3 a roční limit nesmí překročit hodnotu 40 mikrogramů/m3. Ještě v tomto nařízení byla přísnější druhá etapa, podle níž denní limit nesměl být překročen víc než sedmkrát za rok a roční limit byl 20 mikrogramů/m3. Tato druhá etapa měla začít platit od roku 2010. Nicméně i limity z první etapy jsou všude překračovány, takže nařízením z roku 2005 byla druhá etapa zrušena a platí jen ta první. Pro částice PM2,5, které zdraví škodí nejvíc, zatím v Evropě limit stanoven nebyl.

Tento článek byl převzat z tištěného EkoListu 03/2006.


reklama

 
Petra Kušková, Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist