https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzlovka-u-prahy-dokoncila-prestavbu-cisticky-temer-za-40-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyžlovka u Prahy dokončila přestavbu čističky téměř za 40 milionů Kč

22.1.2020 00:11 | VYŽLOVKA (ČTK)
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. / Ilustrační foto
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
 

Stavba trvala zhruba rok, přípravy však začaly už před šesti lety. V obci žije necelých 700 lidí, kapacita čistírny nově vystačí pro 1200 obyvatel. "Byla to rekonstrukce a intenzifikace čističky, která fungovala už téměř 20 let. Nyní má kompletně vyměněnou technologii. Udělali jsme si tam i rybníček, do nějž se čistička vypouští," uvedl Pelikán.

Většinu nákladů pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Obec hospodařící s devítimilionovým rozpočtem by akci bez dotace nezvládla. "Pro nás jako malou obec to byla investice relativně veliká," dodal starosta.

Vyžlovka chtěla mít podle Pelikána příkladnou čističku, aby zabránila případnému znečištění oblíbeného přírodního koupaliště u Vyžlovského rybníka, které provozuje. Zároveň do budoucna chystá rekonstrukci tohoto areálu. Mělo by v něm vzniknout nové zázemí a také tělocvična pro místní základní školu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist