Vztahy mezi Británií a Francií kalí další problém - splašky v moři

Minulý týden silné deště, které přišly po období sucha, způsobily zahlcení kanalizace v několika britských městech. Na řadě míst skončily neupravené odpadní vody v moři či Lamanšském průlivu. To mimo jiné vedlo britské úřady k tomu, aby na několika desítkách pláží v Británii a Walesu zakázaly koupání.
"Obáváme se negativních dopadů na mořskou vodu, kterou sdílíme s touto zemí, a také na mořskou biodiverzitu," uvedli europoslanci Pierre Karleskind, Nathalie Loiseauová a Stéphanie Yonová-Courtinová z liberální frakce Renew, kde sedí poslanci z bloku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Europoslanci se obávají také dopadů na rybolov a vyzvali Evropskou komisi, aby použila všechny své "politické a právní prostředky", aby situace ustala.
Mluvčí unijní exekutivy Dana Spinantová uvedla, že Brusel se kvůli stížnosti na Londýn neobrátil. K otázce ale bude přistupovat přiměřeným způsobem.
Britský náměstek pro vodní zdroje Steve Double označil vyjádření z Francie za "zbytečné a špatně informované". Podle něj se britská vláda snaží více chránit moře a řeky a omezit počet případů, kdy v moři končí neošetřené odpadní vody. Vypouštění splašků do řek a moří britské zákony umožňují v mimořádných případech, kdy hrozí zaplavení čističek či kolaps kanalizace.
Podle britských expertů však vypouštění splašků do řek a moří je čím dál častější a netýká se jen mimořádných situací, uvedla stanice Euronews. "V některých případech dochází až k 200 vypouštění splašků ročně. To je z hlediska hygieny nepřijatelné," stojí ve zprávě, pod kterou je podepsán šéf regulátora vod Ofwat Jonson Cox nebo šéfka agentury pro životní prostředí Emma Howardová Boydová. Ti vyzvali správce kanalizací a vodovodů, aby investovali do posílení infrastruktury.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Břetislav Machaček
26.8.2022 15:00věřili na dokonalost systému, ale nyní se už o tom mluví hlasitě i tam.
Systém kanalizací za "každou" cenu bez rozlišení na splašky a dešťovou
vodu "funguje" s podobnými výsledky i u nás. Prostě ochozy a nebo pouze
průtok čističkou se zachycením hrubých nečistot. Jinak OO prd a nikoliv
nějaké čištění. Ale i tak je výsledný produkt samý jed a šup s ním do
řeky a do moře. Dvacet let se mluví o fosforu v pracích prášcích a ejhle
ono se nic neděje a je tam dál. Bílá je bělejší díky zesvětlování fosforem,
nikoliv vypráním špíny a prádlo je voňavější nedokonalým vypláchnutím
parfémů a jiné chemie, protože čistá voda je bez vůně a bez zápachu. Je
to pouze oblbování nedouků, kteří si myslí, že prádlo je čisté, když je
zářivě bílé a voňavé. U nádobí totéž a výsledkem jsou všemožné alergie
z chemie ulpělé na textilu a na nádobí. Kdysi pralo mýdlo, horká voda a
prádlo bělelo slunce. Ani jedno lidem nevadilo, protože vycházelo z přírody, přírodě se vracelo v úměrném množství, protože splašky končily
v žumpě, z ní na poli a nikoliv jako ta chemie v řece a moři.