https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vztahy-mezi-britanii-a-francii-kali-dalsi-problem-splasky-v-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vztahy mezi Británií a Francií kalí další problém - splašky v moři

26.8.2022 11:31 | PAŘÍŽ/LONDÝN (ČTK)
Minulý týden silné deště, které přišly po období sucha, způsobily zahlcení kanalizace v několika britských městech. Na řadě míst skončily neupravené odpadní vody v moři či Lamanšském průlivu. Ilustrační foto
Minulý týden silné deště, které přišly po období sucha, způsobily zahlcení kanalizace v několika britských městech. Na řadě míst skončily neupravené odpadní vody v moři či Lamanšském průlivu. Ilustrační foto
Vztahy mezi Británií a Francií, které byly v posledních letech napjaté například kvůli migraci či regulaci rybolovu, začal kalit další problém - splašky v Lamanšském průlivu a Severním moři. Na vypuštění do moře velkého množství neošetřených odpadních vod si v Bruselu postěžovala trojice francouzských europoslanců. Ti žádají o zásah Evropskou komisi, napsala agentura AP. Komise uvedla, že Londýn zatím kvůli problému nekontaktovala.
 

Minulý týden silné deště, které přišly po období sucha, způsobily zahlcení kanalizace v několika britských městech. Na řadě míst skončily neupravené odpadní vody v moři či Lamanšském průlivu. To mimo jiné vedlo britské úřady k tomu, aby na několika desítkách pláží v Británii a Walesu zakázaly koupání.

"Obáváme se negativních dopadů na mořskou vodu, kterou sdílíme s touto zemí, a také na mořskou biodiverzitu," uvedli europoslanci Pierre Karleskind, Nathalie Loiseauová a Stéphanie Yonová-Courtinová z liberální frakce Renew, kde sedí poslanci z bloku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Europoslanci se obávají také dopadů na rybolov a vyzvali Evropskou komisi, aby použila všechny své "politické a právní prostředky", aby situace ustala.

Mluvčí unijní exekutivy Dana Spinantová uvedla, že Brusel se kvůli stížnosti na Londýn neobrátil. K otázce ale bude přistupovat přiměřeným způsobem.

Britský náměstek pro vodní zdroje Steve Double označil vyjádření z Francie za "zbytečné a špatně informované". Podle něj se britská vláda snaží více chránit moře a řeky a omezit počet případů, kdy v moři končí neošetřené odpadní vody. Vypouštění splašků do řek a moří britské zákony umožňují v mimořádných případech, kdy hrozí zaplavení čističek či kolaps kanalizace.

Podle britských expertů však vypouštění splašků do řek a moří je čím dál častější a netýká se jen mimořádných situací, uvedla stanice Euronews. "V některých případech dochází až k 200 vypouštění splašků ročně. To je z hlediska hygieny nepřijatelné," stojí ve zprávě, pod kterou je podepsán šéf regulátora vod Ofwat Jonson Cox nebo šéfka agentury pro životní prostředí Emma Howardová Boydová. Ti vyzvali správce kanalizací a vodovodů, aby investovali do posílení infrastruktury.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

26.8.2022 15:00
EU a Británie náš vzor? Je vidět, že šlendrián se pouze tajil, abychom
věřili na dokonalost systému, ale nyní se už o tom mluví hlasitě i tam.
Systém kanalizací za "každou" cenu bez rozlišení na splašky a dešťovou
vodu "funguje" s podobnými výsledky i u nás. Prostě ochozy a nebo pouze
průtok čističkou se zachycením hrubých nečistot. Jinak OO prd a nikoliv
nějaké čištění. Ale i tak je výsledný produkt samý jed a šup s ním do
řeky a do moře. Dvacet let se mluví o fosforu v pracích prášcích a ejhle
ono se nic neděje a je tam dál. Bílá je bělejší díky zesvětlování fosforem,
nikoliv vypráním špíny a prádlo je voňavější nedokonalým vypláchnutím
parfémů a jiné chemie, protože čistá voda je bez vůně a bez zápachu. Je
to pouze oblbování nedouků, kteří si myslí, že prádlo je čisté, když je
zářivě bílé a voňavé. U nádobí totéž a výsledkem jsou všemožné alergie
z chemie ulpělé na textilu a na nádobí. Kdysi pralo mýdlo, horká voda a
prádlo bělelo slunce. Ani jedno lidem nevadilo, protože vycházelo z přírody, přírodě se vracelo v úměrném množství, protože splašky končily
v žumpě, z ní na poli a nikoliv jako ta chemie v řece a moři.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist