https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wmo-klimaticka-krize-smaze-desetileti-pokroku-ve-zdravi-vlady-ji-tezko-zvrati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WMO: Klimatická krize smaže desetiletí pokroku ve zdraví, vlády ji těžko zvrátí

3.11.2023 01:47 | ŽENEVA (ČTK)
řestože vysoké teploty zabíjejí daleko více lidí než jiné druhy extrémního počasí, zdravotničtí experti mají přístup k varovným službám před vedry pouze v polovině sledovaných zemí, vyplynulo ze zprávy.
řestože vysoké teploty zabíjejí daleko více lidí než jiné druhy extrémního počasí, zdravotničtí experti mají přístup k varovným službám před vedry pouze v polovině sledovaných zemí, vyplynulo ze zprávy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hrozí, že klimatická krize smaže desetiletí pokroku dosaženého v oblasti zdraví, a vlády jsou špatně připraveny na to ji zvrátit. Podle listu The Guardian to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) , která zjistila, že zdravotní odborníci mají přístup k systémům včasného varování před vedry a dalším nezvyklým počasím jen asi v polovině sledovaných zemí.
 

Tři čtvrtiny národních meteorologických agentur zasílají údaje o klimatu zdravotním úřadům ve své zemi, ale méně než jedno ze čtyř ministerstev zdravotnictví tyto informace využívá k ochraně lidí před riziky, které představují například extrémní vedra. Vyplynulo to ze zprávy meteorologické organizace.

"Klimatická změna představuje bezprecedentní hrozbu pro lidské zdraví," upozornila Madeleine Thomsonová, vedoucí oddělení dopadů změny klimatu a přizpůsobení se této změně v charitativní organizaci Wellcome. Sdružení financuje výzkum v oblasti zdraví a podílelo se na vypracování zprávy. "Mnoho zemí se již teď musí potýkat s nebezpečnými důsledky rekordních teplot. Většina z nich je špatně připravena," dodala.

Přestože vysoké teploty zabíjejí daleko více lidí než jiné druhy extrémního počasí, zdravotničtí experti mají přístup k varovným službám před vedry pouze v polovině sledovaných zemí, vyplynulo ze zprávy.

Vědci varovali, že vlny veder budou kvůli klimatické krizi stále teplejší a delší. Svět se již oteplil o 1,2 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí. Přesto letošní rekordní teploty vědce ohromily.

"Prakticky celá planeta letos zažila vlny veder. Nástup jevu El Niño v roce 2023 výrazně zvýší pravděpodobnost dalších teplotních rekordů, což vyvolá ještě extrémnější horka v mnoha částech světa a v oceánech - a tím se tato výzva ještě zvýší," řekl šéf WMO Petteri Taalas.

Ve snaze snížit ztráty na životech mají WMO a Úřad OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR) snahu zajistit do roku 2028 systémy včasného varování pro všechny obyvatele planety. Podle WMO pouze polovina zemí tvrdí, že má odpovídající mechanismy včasného varování před různými klimatickými riziky.

Zpráva také kritizuje nedostatečné investice do zdravotní péče, zatímco se planeta ohřívá. Pouze 0,2 procenta půjček a grantů poskytnutých na projekty související s přizpůsobením se klimatu šlo na programy, v nichž bylo zdraví označeno za hlavní cíl. "Zdravotnictví je tak špatně připraveno na ochranu těch nejzranitelnějších," stojí v dokumentu.

"Klimatická krize je zdravotní krize, protože způsobuje závažnější a nepředvídatelnější výkyvy počasí, přispívá k většímu šíření nemocí i vyššímu výskytu nepřenosných onemocnění. Pokud budeme spolupracovat na zpřístupnění vysoce kvalitních klimatických služeb zdravotnickému sektoru, můžeme přispět k ochraně zdraví a blahobytu lidí, kteří čelí nebezpečí klimatických změn," řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WMO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.11.2023 04:47
No, lidé by měli sami vědět, jak se chovat při kterém stavu počasí a né čekat, až jim to řeknou v televizích.
Odpovědět
pk

pepa knotek

3.11.2023 07:24
Obyvatelstvem volení politici se starají hlavně o nákup strojů na zabíjení lidí, z tohoto byznysu kapou ty největší provize do těch správných kapes. Není divu, že pak v rozpočtu nezbývají peníze ani na nákup obyčejného penicilínu z Indie - kde jsou ty časy, kdy jsme si ho uměli vyrábět sami. Pak se ohledně zdravotního stavu populace svede všechno na počasí, kdopak bude určovat která teplota je ta správná ? Snad ne úředníci v Bruseli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.11.2023 12:08 Reaguje na pepa knotek
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.11.2023 08:26 Reaguje na pepa knotek
Komu není rada, tomu není pomoci dejte si česnek a nepotřebujete penicilin.
K tomu chemii nepotřebujeme. Ostatně z iluze, že jde farmaceutickým firmám o vaše zdraví jsem dávno vyléčený.
Odpovědět
sv

sv

10.11.2023 17:00 Reaguje na pepa knotek
Tos to masovému vrahovi puťkovi nandal. To si za rámeček nedá. Rusáci se uchlastávají k smrti nebo procházejí masomlýnkem na Ukrajině a on si u soudruhů kldr nakupuje munici, kterou nedokáže sám vyrobit. Pro info, místo penicilinu se v ČR vyrábí polymyxin. Tomu se říká specializace a úspory z rozsahu. Ale to ty asi neznáš.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.11.2023 07:31
Cíl evropského Green Dealu, tedy vybudovat bezmisní ekonomiku, se totiž neobejde bez velkých investic, které někdo musí zaplatit. O tom, že budeme chudnout, mluvil v podcastu Porada Echa také někdejší premiér Mirek Topolánek.
https://echo24.cz/a/HZSDT/zpravy-domaci-green-deal-zdrazi-eletrinu-zacne-se-to-projevovat-v-zalohach?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.11.2023 07:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
A chudnutí znamená horší lékařskou péči.
Odpovědět
Anyr

Anyr

3.11.2023 15:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Až se Češi přestanou přežírat, hulit, válet se a chlastat, tak teprve potom si můžou stěžovat :) :* Vše z toho má negativní dopad jak na zdraví, tak na změnu klimatu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.11.2023 09:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
no o jaké péči mluvíte :-) popravdě naší " západní" medicíně je sto let nebo něco málo přes...tu většinu znalostí kterými disponuje se naučila při řezničině na válečných frontách...co se týká diagnostiky, tak je v zásadě trapná.
Pokud v člověka nic neleze, nemá zlomeninu nebo rozřezaný, tak jsou v podstatě k ničemu.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.11.2023 08:05
Nesváděl bych na klima to, za co mohou neschopní politici. Zdravotní péče se stává méně dostupnou, protože politici peníze odklánějí jinam.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.11.2023 12:08 Reaguje na Richard Vacek
1**
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.11.2023 08:40
nesmyslné flagelantské řešení "klimatické krize"*) pumpováním peněz (zdrojů, výsledků práce nebo jak tomu chceme říkat) do kanálů má skutečně dopad na zdraví populace - za peníze, které vylejete doi kanálu, optravdu nepostavíte nemocnici, nezaplatíte doktora, nezajistíte pečovatelku.

*) je-li jaká, definice tohoto problému je velmi blátivá
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.11.2023 09:32
Klima, klima, klima, ale že jsou mikroplasty v plodové vodě a placentě je
politikům z EU lautr putna. Zarazit plastové šílenství nedokážou, ale klima
by chtěli ovlivnit stejně, jako by chtěl mravenec zastavit slona. Moudrý
mravenec slonovi uhne z cesty a moudrý člověk se na změnu klimatu v prvé
řadě připravuje a až v druhé řadě se snaží o mírnění svých vlivů na klima.
Pokud omezím výrobu, omezím i příjmy a když nebudu mít zbytné prostředky,
tak na dluh boj s oteplováním nevyhraji. Navíc EU je jako ten mravenec snažící se slona zahnat z cesty a tím slonem je zbytek Světa, který kráčí
vpřed a je mu ukradený boj EU proti změnám klimatu. Při včerejší vichřici
byla v západní Evropě vidět bezradnost s jakou jsme na ty změny připraveni.
Vlnolamy jsou na třímetrové vlny, ale desetimetrové nezvládají a kanalizace
zvládnou leda tak deštík, ale nikoliv přívalový déšť. Řeky sevřené mezi
zástavbou nezvládají odvádět vodu a ta pak teče ulicemi Milána a hlavně, že se zbavíme stabilních zdrojů energie. Ve vichřici se musí zastavit větrníky a soláry, pokud neodletěly a jsou k ničemu. Čím asi budou lidé vysušovat
mokrá obydlí, když nebudou stabilní zdroje elektřiny? Lidé mějte rozum a
vězte, že košile je bližší, než kabát stejně, jako se na změny nachystat
a ne se snažit osamoceni proti nim bojovat, jako ten mravenec se slonem.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.11.2023 12:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak jest !
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.11.2023 10:36
Pokud někdo tento problém bagatelizuje či ignoruje, tak má v makovici pěkně vyLomborgováno.

Každopádně diskuze bude opět výživná.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.11.2023 13:18
Pokud nepočítám vysloveně dlouhodobě problémová suchá místa, např. v Africe, tak docházím k závěru, že lidé jsou víc a více zchoulostivělí. Stačí si poslechnout hlášení ve sdělovacích prostředcích v létě- je nějakých blbých 30C a hned: nevystavujte se Slunci, nepřetěžujte se prací, hodně pijte, pobývejte nejlépe v klimatizovaných místnostech, mažte se krémy, noste tmavé brýle. V tomto případě by moje generace, co pracovala v zemědělství, již dávno musela být mrtvá, protože chlapi běžně za třicítek a výše pracovali v neklimatizovaných traktorech, Zetorech a Škodovkách, kde jediné chlazení bylo otevřené boční okénko, v kabině běžně přes 40C, klidně 8-10 hodin denně, prach, hluk od motoru. To samé kombajny. Večer se to spláchlo pivem a jelo se dál. A nikdo netrpí nějakými závažnými problémy, protože jsme nebyli zmaholnění jako dnešní mladá generace.
Odpovědět
Pe

Petr

4.11.2023 20:51 Reaguje na pavel peregrin
Praví chlapi tahají pluh za koněm 16 hodin denně, ne jako ta mladá zchoulostivělá generace, která si sedí v Zetorech a Škodovkách.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.11.2023 14:06
Až se to dozví p.Válek, bude asi rád,klimatisté -odborníci na celý svět- potvrzují, že lidé umírají "změnou klimatu", a fabrika na penicilín v Líních by byla zbytečná.
Odpovědět
HH

Honza Honza

3.11.2023 15:51
ze všech stran slyšíme o katastrofě.
Tak by taky chtělo něco dělat! Za každou cenu podporovat zalesnění - tj. i tam, kde je to z ohledu diverzifikace škodlivé a zavodnění - tj. i tam, kde by byla lepší suchá louka (ne ale na sídlišti, to dá rozum!)
Záchrana brouka je jistě důležitá, ale důležitější je celá příroda!
Co byste řekli doktorovi, který léčí kamínek v ledvině a nechá pacienta umřít na rakovinu ledviny, o které ví! To je na paragraf a vězení!
Některé věci jsou důležitější, bez některých dokonce vše kolabuje!
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.11.2023 08:33
Každý normálne uvažujúci človek vie, že zima má pre človeka oveľa horšie následky ako teplo.
Počas zimy v roku 1929 zomrelo 70% divokých zvierat a vymrzla polovica ovocných stromov.
https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/novinove-clanky/22914-nejkrutejsi-zima-byla-u-nas-v-roce-1929.html

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nejhorsi-zima-novoveke-evropy-uderila-pred-tremi-sty-lety-40218967
Pohroma přišla nečekaně, takže poznamenala život na několik následující let. Tříměsíční hluboký mráz znamenal smrt pro řadu rostlin včetně stromů a keřů. Teploty hluboko pod nulou nepřežily milióny zimujících ptáků, zvěř v lesích a ryby ve zcela promrzlých vodách řek a rybníků.
Odpovědět
va

vaber

4.11.2023 09:00 Reaguje na Vladimir Mertan
už máte spočítáno kolik živočichů uhynulo díky vedrům a požárům ,třeba jen v Austrálii,
i chudáci koně chcípali vedrem,
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.11.2023 11:50 Reaguje na vaber
To myslíte v roku 2019 uhynulo v Austrálii 90 divokých koní? Oproti tomu v roku 1929 uhynulo 70% divých zvierat v Čechách. Koľko je to tisíc či stotisíc alebo milióny?
Ten spodný odkaz dokazuje, že v roku 1709 zomrelo na následky zimy milión ľudí.
Odpovědět
va

vaber

4.11.2023 08:42
po světě se motá ,většinou bez cíle, 10miliard lidí, za 100let budou všichni mrtví ať dělají doktoři co chtějí,budou mrtví i ti doktoři a nezachrání ani sebe,
znamená to ,že každý rok musí zemřít 100milionů lidí a nikdo s tím nic nenadělá ,ani WMO
zdravotnictví je bezedná žumpa, kam peníze bez užitku padají ,
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist