https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-eu-prispiva-k-zasobovani-sveta-potravinami-omezene-spise-svet-vyjida
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: EU přispívá k zásobování světa potravinami omezeně, spíše svět vyjídá

23.5.2022 11:44 | BRUSEL (ČTK)
Foto | Tolga Ahmetler / Unsplash
Zemědělství v Evropské unii přispívá k celosvětovému zásobování potravinami jen omezeně a v současnosti je spíše drahým supermarketem než světovou sýpkou. EU je přitom největším světovým vývozcem zemědělsko-potravinářských produktů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Upozorňuje například, že země EU dovážejí více kalorií a bílkovin, než prodávají do jiných regionů. Tím připravují ostatní trhy o 11 procent kalorií a 26 procent bílkovin.
 

Z ekonomického hlediska je tak EU největším vývozcem, pokud se ale týká skutečně důležitého hlediska výživy, vykazuje značný obchodní deficit. Spotřebovává tak více, než je její spravedlivý podíl, a její vysoká úroveň produkce potravin je možná pouze díky masivnímu dovozu zdrojů.

Potravinová expertka WWF Tanja Drägerová agentuře DPA řekla, že jedním z důvodů je, že EU vyváží především kvalitní potraviny, jako je čokoláda nebo maso. Dováží však levné produkty, jako je kakao, sója nebo krmivo pro zvířata. "V mnoha zemích lidé potřebují obilí, ne hovězí maso a chardonnay," řekla Drägerová.

Zpráva ukazuje, že dovoz potravin do EU a domácí produkce jsou v zásadě neudržitelné, protože ničí přírodní zdroje, způsobují odlesňování a vyčerpávají zásoby ryb po celém světě. Až 40 procent potravin vyprodukovaných v EU se také nikdy nesní, což představuje obrovské náklady pro klima a biodiverzitu. Snaha zvýšit produkci potravin v EU v reakci na současnou celosvětovou potravinou krizi, jak navrhují někteří politici a lobbistické skupiny, by tyto problémy pravděpodobně ještě prohloubila. EU by tak spíše měla změnit svoji spotřebu.

"EU musí produkovat a spotřebovávat jinak. Musí se například snížit stavy hospodářských zvířat a zvýšit podíl půdy využívané k pěstování obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce pro lidskou spotřebu," navrhla Drägerová. V současnosti například nejméně polovina produkce obilovin v EU končí jako krmivo.

Zpráva rovněž kritizuje plýtvání potravinami. V EU se každým rokem vyhodí obrovské množství potravin, podle odhadů až 173 kilogramů na osobu. Vysoké ztráty jsou ale také v zemědělských podnicích, které jsou často přehlíženy. Podle odhadů se na celém světě v době sklizně nebo krátce po ní ztratí 1,2 miliardy tun potravin určených pro lidi. To je přibližně 15 procent celkové produkce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.5.2022 15:38
No jo, to je útok na EU.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.5.2022 16:01
Soběstačnost v základních potravinách, je přece zbytečnost, nejen podle 5kolky !
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

23.5.2022 19:05
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

23.5.2022 19:07
Ve druhém odstavci je pojem "spravedlivý podíl". Jak je to definováno? Neznám to.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

23.5.2022 19:55
Musí se například snížit stavy hospodářských zvířat ??? a co koloběh ho.na v přírodě. Tedy učeně kde vezmeme chlévskou mrvu?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.5.2022 20:38 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Svazačka Dragerová nikdy neviděla zahrádku a kompost, natož vyváženou zemědělskou výrobu. Proto ta devastace půdy, kdy mizí humus.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.5.2022 20:45
Takže jestli tomu rozumím, tak je špatné, když pěstujeme obilniny proto, abychom jimi nakrmili hospodářská zvířata. Místo toho je třeba pěstovat luštěniny, které v lidském organismu způsobují nadměrnou plynatost a v důsledku vedou k rychlejšímu oteplování planety.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.5.2022 04:57
Naopak! Je nutné v zájmu ochrany půdy a přírody omezit produkci plodin na ekologistická biopaliva, a podpořit živočišnou výrobu na podporu tvorby chlévské mrvy. Je vidět, kým je Drägerová zlobbovana.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.5.2022 08:48 Reaguje na Michal Ukropec
Mi ta soudružka připomíná ideology z padesátých let, kteří objížděli zemědělce, aby je poučovali, jak mají vykonávat svoji práci. Hezky je to vidět třeba ve filmu Tři chlapi v chalupě, kde se řešily komposty.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

24.5.2022 07:38
Paní je asi hlavně ideoložka. S analýzou problém není. Souhlasím, že se s jídlem plýtvá dost a, že skromnosti by nám neuškodilo. Však přebujelé gastro trendy se stali dobrý kšeftem. Ale ten výklad o snížení stavů hospodářských zvířat a dovozu kakaa a sóji. Každý stát by se měl v prvé řadě pokusit být potravinově soběstačný od toho je státem. Pokud mu to přírodní okolnosti nedovolují, pak nabýzet něco za co si tu případnou nadprodukci u okolí dohodne a vymění za něco jiného či koupí. A to je problém. Od státní soběstačnosti se oproti historii skoro všude ustoupilo a namísto tomu uměrnému přirozenému snížení populace (když nemám na to si vypěstovat, tak se nemnožím) se mnohde jede pravý opak.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

24.5.2022 07:42 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Omlouvám se za nechutný překlep. Myšleno- nabízet.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.5.2022 08:46 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Celý stav míří k tomu, že na rozdíl od klesající produkce potravin bude exponenciálně růst lidská populace. Hladovějící lidstvo se pak uchýlí k plošnému kanibalismu, čímž se vyřeší naráz dvě věci - nedostatek potravin a silná redukce lidské populace.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist