https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-prislibila-prosetrit-obvineni-z-teroru.neni-to-ale-poprve-jedno-takove-interni-setreni-probehlo-uz-pred-lety.vysledek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF nečelí obvinění z mučení lidí kvůli ochraně přírody poprvé. Výsledky interního vyšetřování z roku 2015 jsou ale tajné

8.3.2019 13:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rangeři a protipytlácké hlídky, placené z rozpočtu WWF, se zřejmě dopouštěli porušování lidských práv už minulosti. Interní šetření WWF z roku 2015 je tajné. Ilustrační snímek.
Rangeři a protipytlácké hlídky, placené z rozpočtu WWF, se zřejmě dopouštěli porušování lidských práv už minulosti. Interní šetření WWF z roku 2015 je tajné. Ilustrační snímek.
Foto | MudflapDC / Flickr
Charitativní organizace Světového fondu na ochranu přírody (WWF) byla v pondělí obviněna z porušování lidských práv, podílu na teroru a vraždách domorodých obyvatel nejméně v šesti zemích, kde působí. WWF v reakci na to přislíbila okamžité prošetření událostí. Reportéři ale pohotově doplňují: není to první podobné vyšetřování, které WWF dělá. A doufají, že výsledky tentokrát nebudou zamlčeny a ignorovány, jako v předchozích případech. O podrobnostech píše BuzzFeed.
 

„Je naší nejvyšší odpovědností zareagovat na vznesená obvinění,“ nechala se slyšet v tiskové zprávě organizace WWF poté, co BuzzFeed uveřejnil svůj první článek. A přislíbila okamžité nezávislé prošetření, které půjde skutečně do hloubky. To je naprosto pochopitelná a přiměřená reakce, tedy pokud by se něco takového stalo poprvé.

Ale nestalo. Organizace, která si jako svůj cíl vytyčí ochranu světové biodiverzity a pomoc přírodě, tak musela činit i v roce 2015. A pravděpodobně i v letech předchozích a následujících. Proč? Kvůli obviněním z porušování lidských práv, kterého se na domorodých obyvatelích měli dopouštět rangeři a členové protipytláckých hlídek, placení z rozpočtu WWF. Případ interního vyšetřování WWF z roku 2015 je zajímavý, přestože popisuje situaci téměř totožnou s rokem 2019.

Tohle už tu jednou bylo

Dějiště? Kamerun a bezprostřední okolí jeho národních parků. Pachatelé? Protipytlácké hlídky a rangeři, kterým na vybavení a platy přispívá WWF. Ostatně, manažeři Světového fondu na ochranu přírody jsou tehdy v místě osobně přítomní. A zločin? Těch by bylo povícero: únosy lidí, krádeže majetku, vypalování domů. Popsány byly případy, kdy se členové hlídek vloupali do obydlí, kde zajali a mučili jejich obyvatele. Časté měly být i tzv. coup de poing, tedy noční nájezdy na celé vesnice při hranicích národních parků, během kterých ozbrojení strážci pěstmi, obušky i mačetami vysvětlovali domorodcům svou vlastní představu o aktivní ochraně přírody. Kamerunská vláda i správci agenturní pobočky v místě tyto informace dlouho ignorovali, takže trvalo, než zpráva o nich dorazila na ústředí WWF do Švýcarska. A dál?

Vše řádně prošetříme

WWF tehdy zareagovala stejně, jako činí dnes. Slíbila prošetření a na místo vyslala nezávislého vyšetřovatele. Tím byl Diel Mochire Mwenge, odborník na místní komunity. V průběhu několika týdnů v terénu sesbíral dostatek důkazního materiálu a výpovědí svědků k tomu, aby připravil obsáhlou zprávu. Její závěry ale vedení nepotěšily. Mwenge totiž dokládal, že se kamerunská pobočka WWF opravdu podílela na nočních nájezdech, přepadech a mučení. A také na tom, že pachatelé těchto činů byli známi, leč nepotrestáni. WWF se rozhodla takovou zprávu nepublikovat. „Protože dokazovala jejich vinu,“ říká Mwenge. „Z textu bylo zjevné, že na vesnice vyslala tyto ekostrážce WWF, že je platila a že přímo stála za vším.“ Dokládá to i neveřejný rozpočet kamerunského WWF na „posilující opatření v terénu“, ze kterého se vyplácely odměny za přesčas při nočních nájezdech.

Ať si to řeší kamerunská vláda

Místo toho přešla WWF do režimu mlžení. Připustila, že investovala jistou sumu peněz do rozvoje lidských zdrojů a zajistila kamerunským rangerům jistou logistickou a finanční pomoc. Ale že případná pochybení jsou čistě záležitostí kamerunské vlády, a ne WWF. Vyšetřování, které mělo vést k okamžité nápravě situace, skončilo ve formě nepublikované zprávy na ústředí WWF. Původně se hovořilo o zavedení nového informačního systému, který by umožnil místním obyvatelům hlásit pochybení rangerů přímo na švýcarské ústředí WWF, a také o rázném postihu pravomoci překračujících rangerů. Ale to byl tok 2015, a od té doby se nestalo nic.

Děsivý report o tom, jak si vedou protipytlácké hlídky v Kamerunu, si WWF nechala pro sebe. I když k němu v následujících letech přibyly další podobné zprávy. Jak z kamerunského parku Lobéké, kde prý patřilo mučení lidí, kteří nechtěli vydat informace o pytlácích, k běžné praxi, tak i z parků v Demokratické republice Kongo, kde měli rangeři vyzbrojení a placení WWF skupinově znásilnit několik žen. Zdá se tedy, že současné ujištění Světového fondu pro ochranu přírody, že nová obvinění prošetří, stačit nebude.

Velmi špatná reputace

Podobná obvinění totiž organizace „řešila“ už před čtyřmi lety. Když se výsledek interní kontroly ukázal nelichotivý, rozhodla se jej nezveřejnit a vše popřít. Obvinění, vznesená investigativními žurnalisty, mají zatím neblahý dopad na podporu charity WWF. Tváře jejich kampaní, celebrita Leonardo DiCaprio a přírodovědný dokumentarista David Attenborough, se rozhodli k situaci zatím nevyjadřovat, ale cestovatel-dobrodruh Ben Fogle už svou podporu WWF odvolal. Horší pro WWF je, že spojení mezi charitou chránící přírodu a rozsáhlým porušováním lidských práv vadí německé pobočce Rozvojové banky, která je jedním z největších sponzorů. „Budeme tu situaci zblízka sledovat,“ uvedli ve svém prohlášení .

Bez zajímavosti není ani poznámka, kterou k aktuální kauze WWF zveřejnila místní obyvatele podporující neziskovka Survival International. Ta si povšimla, že zatímco v roce 2015 najala WWF na prošetření obvinění místního specialistu a znalce domorodých komunit, letos si na audit své činnosti přizvala právníky z Kingsley Napley. „A ti o Kamerunu, ochraně přírody nebo místních obyvatelích neví vůbec nic. Specializují se totiž na rozvoj kladného PR klientů a takzvaného reputační managementu“. O tom, co tihle právníci vlastně dělají, dobře vypovídá i jejich firemní heslo: „Vaše pověst je v ohrožení. Pomůžeme vás ochránit, a zároveň se vyhnete zbytečné pozornosti.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

13.3.2019 18:44
WWF ať se angažuje jinde. My zde máme svoje podobné ekologisty.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist