WWF na lavici obžalovaných? Prestižní ochranářská organizace je viněna z teroru
Od roku 1961, kdy byla WWF založena, si ve světě praktické ochrany přírody vydobyla kladnou reputaci a ještě donedávna byla považována za profesní jedničku. Pravda, v několika posledních letech jí byla vytýkána jistá „bezzubost“, s jakou se potýkala s problémy ochrany konkrétních druhů. Aktuální zpráva uveřejněná v žurnálu BuzzFeed ale hovoří spíše o opaku. Podle ní se totiž zdá, že boj proti pytláctví vzala WWF možná až příliš vážně.
Údajně totiž financovala a podílela se na vyzbrojení nejrůznějších protipytláckých hlídek, které měly s jejím svolením podnikat nájezdy na domorodé vesnice, unášet a věznit podezřelé, mučit je do bezvědomí ve snaze získat od nich informace, znásilňovat a zabíjet.
V roce 2017 ochranáři v rezervaci v Kamerunu, kterou WWF financuje, mučili jedenáctiletého chlapce před očima jeho rodičů. Obec, z níž rodina pocházela, si kvůli tomu přímo u ekologické organizace stěžovala, nikdo se jim prý ale neozval.
„V hloubi srdce naší práce WWF jsou místa a lidé, kteří na nich žijí. Respekt vůči lidským bytostem a jejich právům je jádrem všech našich misí,“ odpovídá WWF v tiskovém prohlášení. Zveřejněná obvinění tato charitativní organizace popírá a v reakci na ně rozjíždí vlastní šetření. Rozsáhlé, protože zmíněná extrémní činnost jimi placených hlídek se týká minimálně šesti zemí, včetně Nepálu a Kamerunu. V první zmíněné destinaci mělo docházet k opakovanému mučení podezřelých s následkem smrti, v druhé pak k nájezdům na domorodé vesnice. Vše ve jménu ochrany ohrožených druhů.
Mimo jiné je přímo WWF nařčena z nákupu automatických zbraní a budování vlastních „zpravodajských“ sítí. Vyvrátit tato nařčení nebude zrovna snadné, protože důkazní materiál prý čítá přes stovku konkrétních výpovědí, zprávy očitých svědků, různá důvěrná data a interní rozpočty, kopie obchodních smluv a e-mailů. Údajně tisíce stránek materiálu. Obviněná WWF i ti, kdo ji žalují, se shodují na jednom: „Pro jednu z nejprominentnějších ochranářských organizací světa nastávají velmi napjaté okamžiky.“
Světový fond na ochranu přírody byl založen v roce 1961 v Curychu, šlo o pokus o nápravu svévolných zásahů člověka do přírody, které přivedly některé druhy zvířat a přírodních oblastí na pokraj vyhynutí. Své oficiální sídlo má dodneška v Glandu ležícím na břehu Ženevského jezera. V současnosti organizace působí ve více než stovce zemí světa.
reklama