Začala druhá část summitu EU, jednat se bude o rozpočtu i klimatu
Podle von der Leyenové, která hovořila s novináři před dnešním jednáním, jsou názory na podobu rozpočtu pro období 2021-2027 "velmi rozdílné". "Bude to ještě hodně práce," zdůraznila. Důležité podle ní ovšem je, že bude posílena "modernizační část" rozpočtu, která zahrnuje boj s klimatickými změnami, inovace, digitalizaci či vědu a vývoj. Investice do těchto oblastí totiž "Evropu posunou kupředu", řekl nástupkyně Jeana-Claudea Junckera v čele unijní exekutivy.
Rok a půl poté, co komise přišla s návrhem rozpočtu, nepřekonaly unijní země neshody v názorech na jeho celkovou výši i na objem peněz určených na jednotlivé priority. Německo a několik převážně severských zemí chce prosadit snížení rozpočtu z navrhovaných 1,11 procenta hrubého národního důchodu na jedno procento. To se nelíbí zemím z východu unie včetně Česka, které chtějí vyšší rozpočet a usilují o co největší objem peněz do fondů soudržnosti.
Prezidenti a premiéři evropského bloku budou jednat také o strategických prioritách pro další léta. Jednou z nich je boj s klimatickými změnami, kterému dnes budou lídři věnovat zvláštní pozornost. O konkrétním zvýšení závazků však rozhodovat nebudou.
Dnešní část summitu začala zhruba s hodinovým zpožděním oproti plánu. Šéfové států a vlád dlouho do noci jednali situaci na severu Sýrie po turecké ofenzivě, ale především o rozšiřování EU. Na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií se ovšem summit nakonec neshodl. Obě balkánské země přitom splnily podmínky, které jim unie stanovila.
reklama