https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacala-druha-cast-summitu-eu-jednat-se-bude-o-rozpoctu-i-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začala druhá část summitu EU, jednat se bude o rozpočtu i klimatu

18.10.2019 00:27 | BRUSEL (ČTK)
S hodinovým zpožděním dnes začala druhá část dvoudenního summitu zemí Evropské unie v Bruselu. / Ilustrační foto
S hodinovým zpožděním dnes začala druhá část dvoudenního summitu zemí Evropské unie v Bruselu. / Ilustrační foto
Foto | Jai79 / Pixabay
S hodinovým zpožděním dnes začala druhá část dvoudenního summitu zemí Evropské unie v Bruselu. Na programu dnešního jednání, kterého se účastní i předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová, je mimo jiné debata o víceletém rozpočtu EU či o strategických prioritách na příštích pět let. Prezidenti a premiéři zemí evropské sedmadvacítky budou hovořit také o boji s klimatickými změnami.
 

Podle von der Leyenové, která hovořila s novináři před dnešním jednáním, jsou názory na podobu rozpočtu pro období 2021-2027 "velmi rozdílné". "Bude to ještě hodně práce," zdůraznila. Důležité podle ní ovšem je, že bude posílena "modernizační část" rozpočtu, která zahrnuje boj s klimatickými změnami, inovace, digitalizaci či vědu a vývoj. Investice do těchto oblastí totiž "Evropu posunou kupředu", řekl nástupkyně Jeana-Claudea Junckera v čele unijní exekutivy.

Rok a půl poté, co komise přišla s návrhem rozpočtu, nepřekonaly unijní země neshody v názorech na jeho celkovou výši i na objem peněz určených na jednotlivé priority. Německo a několik převážně severských zemí chce prosadit snížení rozpočtu z navrhovaných 1,11 procenta hrubého národního důchodu na jedno procento. To se nelíbí zemím z východu unie včetně Česka, které chtějí vyšší rozpočet a usilují o co největší objem peněz do fondů soudržnosti.

Prezidenti a premiéři evropského bloku budou jednat také o strategických prioritách pro další léta. Jednou z nich je boj s klimatickými změnami, kterému dnes budou lídři věnovat zvláštní pozornost. O konkrétním zvýšení závazků však rozhodovat nebudou.

Dnešní část summitu začala zhruba s hodinovým zpožděním oproti plánu. Šéfové států a vlád dlouho do noci jednali situaci na severu Sýrie po turecké ofenzivě, ale především o rozšiřování EU. Na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií se ovšem summit nakonec neshodl. Obě balkánské země přitom splnily podmínky, které jim unie stanovila.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jaromír Mrhal Petr Kupec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist