https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacala-nejvetsi-polarni-expedice-lod-s-vedci-vyplula-z-norska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začala největší polární expedice, loď s vědci vyplula z Norska Video

23.9.2019 00:30 | TROMSÖ (ČTK)
Z norského přístavu Tromsö v pátek vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí. Vědci z 19 zemí budou v rámci mise MOSAIC rok studovat dopady klimatických změn, které jsou zvlášť výrazné v oblasti severního pólu a Arktidy.
Z norského přístavu Tromsö v pátek vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí. Vědci z 19 zemí budou v rámci mise MOSAIC rok studovat dopady klimatických změn, které jsou zvlášť výrazné v oblasti severního pólu a Arktidy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z norského přístavu Tromsö v pátek vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí. Vědci z 19 zemí budou v rámci mise MOSAIC rok studovat dopady klimatických změn, které jsou zvlášť výrazné v oblasti severního pólu a Arktidy, uvedl v pátek německý Institut Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (AWI).
 

Základnou vědců se na dobu jednoho roku stane německý ledoborec Polarstern, na němž se během asi 390 dnů vystřídá na 600 účastníků expedice, z toho 300 vědců. Na projektu s rozpočtem 140 milionů eur (3,6 miliardy Kč) spolupracuje šedesátka institutů a 19 zemí.

Najednou může být na palubě ledoborce Polarstern posádka o 44 lidech a až 55 vědců a techniků, kteří mohou provádět výzkum v devíti laboratořích. Loď se vrátí do přístavu v německém Bremerhavenu v říjnu 2020.

Šéf mise Markus Rex v pátek na tiskové konferenci před vyplutím hovořil o velké události a splněném snu. "Nemůžeme se dočkat, až budeme dělat průzkum toho, co je naléhavě nutné pro lepší pochopení arktického klimatu," řekl Rex.

Ledoborec Polarstern má během mise urazit 2500 kilometrů. Vědci zažijí 150 polárních nocí i teploty, které mohou klesat až k minus 45 stupňům Celsia. Nejméně šest členů expedice bude mít na starost bezpečnost vědců během jejich práce, včetně ochrany před ledními medvědy.

"Brzy řekneme sbohem Slunci. Budeme pracovat v nejtemnější tmě, budeme izolováni tisícovkou kilometrů od ostatních lidských bytostí," upozornil Rex a dodal, že členové mise se budou muset vypořádat se všemi problémy, včetně lékařských.

Experti budou studovat atmosféru, oceán, ledové moře i místní ekosystém. Získaná data jim mají umožnit lépe chápat, jak změny klimatu dopadají na region a celý svět. "Žádná jiná část Země se v posledních desetiletích neoteplovala tak rychle jako Arktida," řekl Rex. "Tady se nachází takřka epicentrum globálního oteplování, a my tomuto regionu přitom zatím rozumíme velmi málo," dodal vědec.

Situace v Arktidě je podle Rexe znepokojivá. "Na začátku roku jsme tu měli extrémní úkaz: V centru Arktidy bylo tepleji než v Německu," připomněl šéf expedice.

Německý Polarstern budou doprovázet další čtyři ledoborce z Ruska, Číny a Švédska a také letouny a vrtulníky, jejichž úkolem bude doplňování zásob a zajišťování rotace týmů.

Polovinu nákladů mise nese Německo. Německá ministryně školství a výzkumu Anja Karliczeková však zdůrazňuje, že jde o smysluplnou investici do ochrany klimatu. Účastníky a podporovatele expedice označila za "hrdiny naší doby".


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist