Zahrádkáři se po řadě let dočkali svého zákona, podepsal ho Zeman
Na přijetí zákona naléhal loni také premiér Andrej Babiš (ANO), když řekl, že poslanci by měli spíše schválit zahrádkářský zákon, a nikoli stále řešit epidemii covidu-19. Schválení zákona by podle něj bylo krokem k soběstačnosti Česka v pěstování ovoce a zeleniny.
Zahrádkářskému spolku bude nyní možné propachtovat pozemek pro zahrádkářskou činnost pouze na dobu určitou, a to nejméně na dva roky. Pokud bude propachtovatelem stát nebo obec, bude nejkratší možná doba pachtu deset let. Zahrádkářskou činností se bude obecně rozumět veřejně prospěšná činnost zaměřená na pěstování ovoce, zeleniny, květin, užitkových nebo okrasných rostlin, jejich další zpracování nebo úpravu.
Zahrádkářská činnost má také podle schválené verze zákona výchovný a estetický aspekt pro utváření vztahu k přírodě mladé generace. Podílí se i na ochraně přírody, životního prostředí a pestrosti krajinného rázu.
V roce 2001 zamítla Sněmovna návrh zahrádkářského zákona již v prvním čtení. Další návrh vetoval v roce 2010 tehdejší prezident Václav Klaus a Sněmovna už o jeho vetu nerozhodla. Naposledy ho v roce 2016 vrátila Sněmovna autorům k dopracování, což je jen jiná forma zamítnutí.
Zákon má i své odpůrce. Někteří mu vyčítali, že zapleveluje právní řád. Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) ho označil za cár papíru. Kritici zákona poukazovali například na to, že zahrádkáři fungují dodnes bez svého zákona.
reklama