https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-o-fotovoltaiky-je-podle-cez-za-2-roky-osminasobny-stat-jich-chce-100.000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o fotovoltaiky je podle ČEZ za 2 roky osminásobný, stát jich chce 100 000

1.12.2022 01:19 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zájem o připojení fotovoltaických elektráren v Česku je u polostátní společnosti ČEZ za poslední dva roky proti dřívějšku osminásobný a letos trojnásobný. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při úterním představení instalace na střeše pražského Kongresového centra, která má ročně ušetřit 5,5 milionu korun, uvedl, že ČEZ Distribuce od začátku roku eviduje 55 000 žádostí. Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že vláda chce do konce volebního období vybudovat 100 000 fotovoltaik
 
Beneš řekl, že od podání žádosti k realizaci uplynou průměrně čtyři měsíce. Za poslední rok ČEZ Distribuce eviduje nárůst připojení ze 40 megawattů (MW) na 120 MW. Ředitel uvedl, že společnost proto investuje do rozvoje a modernizace sítě necelých 20 miliard korun.

"Není jen o rozvodnách a drátech, ale nová síť musí být plně připravena pokrýt velké množství mikrozdrojů. Typologie sítě se změní, potřebujete digitalizovanou síť řízenou do úplně posledního uzlu. Tam směřuje velká část investic, protože jsme si vědomi, jak bude muset síť vypadat, aby všechno absorbovala," sdělil Beneš.

Fiala při představení fotovoltaiky na Kongresovém centru, u které se třeba řešilo i to, aby panely neoslňovaly návštěvníky Petřínské rozhledny, řekl, že jde o cestu, kterou chce Česko jít. Zopakoval, že za jeho vlády by se dle programového prohlášení mělo vybudovat 100.000 fotovoltaik. "Je to plán ambiciózní, ale věci se postupně začínají realizovat a fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů přibývá. Věnujeme tomu velkou pozornost," řekl Fiala.

Instalaci v Kongresovém centru je součástí projektu energetických úspor, který realizuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Letos centru ušetří celkem 32 milionů korun podle cen z referenčního roku 2013, v přepočtu na současné vysoké ceny by ale podle ČEZ šlo o úsporu 50 milionů korun.

Projekt je poskytován formou energetických úspor tzv. EPC, kdy investice hradí dodavatel a zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne. Podle Fialy bylo to realizováno asi u 270 projektů převážně na veřejných institucí, v Praze například Národní divadlo a Rudolfinum, a celková úspora za energie je přes pět miliard korun, ale mohla by být větší. Studie o využitelnosti mluví o tom, že bychom mohli dosahovat úspor až 12 miliard korun.

"Musíme pokračovat v cestě a hledání takových projektů, a pokud existují překážky, jako zákon o rozpočtových pravidlech, který neumožňuje organizačním složkám státu dostatečně rychle a efektivně takové projekty realizovat, tak musíme zvážit, jakým způsobem tuto legislativní bariéru odstranit a takové přínosné a potřebné projekty ve větší míře realizovat," řekl Fiala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

1.12.2022 04:38
Na začátku článku se píše o úspoře 5 mil /rok, v druhé části se píše, že letos uspoří 32 mil. Co je správně?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 12:45 Reaguje na Pavel Januška
32 mega jsou veškeré úspory celého toho programu, ta "střecha" je jen jednou z částí toho programu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 08:14
Tohle je správná cesta a hlavní objem vyrobené elektřiny z fve bude stejně na malých střešních instalacích obytných domů. ČEZ se vůbec nemusí bát o klienty, protože s nástupem elmobility bude spotřeba el. výrazně stoupat a právě v tomhle segmentu tyhle instalace pokryjí velkou část spotřeby.
Elauto (skůtr) nabíjené z fve je nejen nejekologičtější, ale i nejlevnější variantou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... s nástupem elmobility" ... tak na to je hodně času. Stačí si spočítat na kolik vyjde ta FVE na střeše a na kolik to e-auto v garáži ... a pak si položit otázku, kolik lidí na obojí tak bude mít.

Vy to rozhodně nebudete.
A aby vám to nebylo líto, já taky ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 13:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Důchodců, kteří na to má je pomálu, ale mladí dokážou počítat. Pokud staví, bez fve to asi nebude a pokud jezdí autem, tak elkára se vyrentuje velmi brzy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 15:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud staví, a tatík nebyl nějaký malý Kellner, tak ze splátek hypošy mají zejména v současné době studený pot až na prdeli a že by si šli koupit e-auto za míč, to fakt ani smykem.

Navíc by byli úplní blbci, kdyby jo, bo první, co bych tím míčem udělal by byla mimořádná splátka té hypotéky.

Vás prostě zase chytá fantas, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 15:33 Reaguje na Svatá Prostoto
A kdo staví ty hejna nových domků kolem Brna? Paroubkovi Marťani? A kdo staví ty tisíce střešních insatalací? Taky ti samí?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 16:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Všechno mladí?

A kolik u těch domků má auta za mega a víc ... a myslím jejich vlastní, ne služebáky.

Brácha v jedné takové vsi u Prahy bydlí, taky taky relativně v novém, ale že by to tam byl jeden Enyaq vedle druhého, to ani smykem.

A to je potřeba si uvědomit kolik stály stavební práce a hypotéky před pár lety, a kolik stojí dnes.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.12.2022 18:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Nový D na hypošku dnes staví sem tam mladý zbohatlík , ty masy už jsou dávno fuč. Další domky staví stavební firmy ve své režii s tím, že hotový prodají. Zkuste se jich optat, jak jim to jde. Zatím to vypadá na spoustu bankrotů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 08:16 Reaguje na Petr Pekařík
Ale ceny nemovitostí nějak prudce neklesají, takže to nebude asi tak žhavý. Bohatých lidí je u nás asi pořád dost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 13:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud by to přišlo, když mě bylo třicet, určitě fve a alkáru mám, ušetřil bych dodnes bambilión za benzín i elektřinu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 15:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste měl ve 30 min tak 1 1/4 mega navíc?
To jste byl frajer.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 15:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Neměl. Ale auta a vybavení firmy jsem taky kupoval, benzín a elektriku taky a nic jsem si nepůjčoval. Ale úvěr by mi dali.
Když mladí staví domky za 10 míčů, na fve za 200 taléřků a káru za 600 by dali taky.
Někdy mám pocit, že za šedesátku čistá ruka by vůbec ráno z pelechu nevylezli.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak baráky za desítku teda tady v případě mládeže moc stavět nevidím. Jste asi bohatší kraj.

Jo, a za šede čistého si teda barák za deset míčů rozhodně nekoupíte, o autu za další míč k němu až ani nemluvě. Podívejte se na web jakékoli banky a zjistíte, jak vysokou hypotéku vám na 60 čistého dají.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.12.2022 16:10
Prostě s tím, jak stát není schopen zajistit ani ty nejzákladnější lidské potřeby, se lidé vracejí k samozásobitelství.
Doba, kdy pro každého byla dostupná za přijatelné ceny potrava, voda, teplo, elektřina, bydlení, doprava, vzdělání, zdravotní pojištění a řada dalších položek je prostě pryč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2022 08:11 Reaguje na Richard Vacek
Zkuste si někde zjistit, co je funkcí státu. Tohle rozhodně ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2022 08:27
Já si myslím, že problém klesající životní úrovni je u nás produktivita práce. Ne, že by lidé nepracovali, nebo dělali neproduktivně, ale vše je zasekáno zcela neskutečnou byrokracií.
My máme snad nejvíce lékařů na počet obyvatel z celé Evropy, přitom sehnat zubaře nebo jiného specialistu je problém, na neakutní operace se čeká klidně rok. Jak je to možné?
Pokud polovina lékařů sedí na ouřadech a druhá půl pracovní doby papíruje, pak to prostě nevychází. Navíc se dělají obrovská množství nesmyslných, duplicitních vyšetření, lidé chodí od jednoho doktora ke druhému a každý je dělá znovu atd. atd.
Tohle měl řešit IZIP, který byl hotový a spuštěný, ovšem soudruzi z ČSSD ho z politických důvodů zablokovali. Patil se poplatek 30,- kč, soudruzi jej zrušili.
Další tunel na státní peníze jsou důchody, byla už hotová reforma a zcela náhodou ji zase soudruzi z ČSSD zablokovali. Pak přišel loupeživý estébák a nasadil tomu korunu.
Tak čemu se čemu?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

2.12.2022 14:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Dneska civilizácie mieria do úpadku kvôli prebujnelej byrokracii a korupcii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2022 14:53 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Ne asi všude. My jsme na 180 místě na světě v dělce a komplikovanosti stavebního řízení a korupce je tu taky na vysoké úrovni. Pokud se dostane na Hrad loupeživý estébák, zařadíme se mezi nejzkorumpovanější režimy ze střední Asie.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.12.2022 18:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste už ofiko vyhlásil kandidaturu ? Kolik jste sehnal podpisů ? A neslibujte , co nesplníte :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 18:08 Reaguje na Petr Pekařík
Zkuste se naučit napřed číst. Píšu o loupeživém estébákovi.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist