https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakon-o-osivu-nove-upravi-podminky-pro-tzv.ekologicky-heterogenni-material
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákon o osivu nově upraví podmínky pro tzv. ekologický heterogenní materiál

28.2.2023 10:36 | PRAHA (ČTK)
Zákon o oběhu osiva a sadby zřejmě nově upraví podmínky prodeje takzvaného ekologického heterogenního materiálu. Osivo a sadbu náležející k ekologickému heterogennímu materiálu je možné uvádět do oběhu od 1. ledna 2022 díky evropskému nařízení z roku 2018. Pro uvádění tohoto materiálu do oběhu bude nově stačit pouze to, že ho pěstitel oznámí příslušnému úřadu členského státu. Vládní novelu, která adaptuje český zákon na evropské nařízení, v úvodním kole podpořila Sněmovna. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) jde o technickou změnu.
 

Ekologický heterogenní materiál, označovaný někdy například jako pestré osivo, je druh rozmnožovacího materiálu, především osiva, který se proti klasickému rozmnožovacímu materiálu liší tím, že nemusí náležet ke konkrétní odrůdě. Odrůda musí být registrovaná a osivo musí být certifikované. Vláda ale v důvodové zprávě uvádí, že zájem ze strany dodavatelů o ekologický heterogenní materiál je zatím minimální. Na tento materiál se budou vztahovat požadavky například na klíčivost nebo na informace na obalech. Nebude mít ale stanovené uznání v jedné z certifikačních kategorií jakožto podmínku uvedení osiva nebo sadby do oběhu.

Zákon zohledňuje i další novinku z evropského nařízení. Jde o možnost registrace nově vyšlechtěné odrůdy jako ekologické odrůdy vhodné pro ekologické zemědělství. Zavádí se i možnost dobrovolné registrace některých odrůd náležejících k druhu uvedenému v druhovém seznamu, tedy v příslušné vyhlášce z roku 2010.

Vláda nepředpokládá, že by navrhované změny měly dopad na veřejné rozpočty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

28.2.2023 17:27
Jasně že ekologicky heterogenní osivo nikdo nebude chtít. Už svým principem totiž popírá zasady jednotnosti polní kultury, a přináší tak znatelně nižší výnos semen či plodů, horší produkt a na jeho ochranu nutnou vyšší spotřebu pesticidů.
Takové osiva lze bez zhoršení produktivity použít pouze na menšinové speciální případy. Jako například na sklizeń zelené hmoty na krmení nebo na zelené hnojení.
Odpovědět
Anyr

Anyr

1.3.2023 11:12 Reaguje na Radim Polášek
No a pak se divme, že jde svět do prdele :))
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist