https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakon-proti-nadmernemu-hluku-neprosel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákon proti nadměrnému hluku neprošel

25.2.2005 18:04 | PRAHA (EkoList)
Poslancům se v úterý nepodařilo přehlasovat prezidentské veto zákona o snižování hluku v životním prostředí. Statisíce lidí, jejichž zdraví nadměrný hluk poškozuje, tak budou muset na konkrétnější pomoc státu a samospráv dál čekat. Zákon odmítli poslanci ODS, KDU-ČSL a částečně i zákonodárci US-DEU, a to hlavně kvůli tomu, že k němu poslanci levicových stran "přilepili" změnu zákona o územních rozpočtech, která zakazovala krajům přeměnit nemocnice na obchodní společnosti.
 

Ilustrační kresba: Karel Stibral/EkoList

Nadměrný hluk poškozuje lidské zdraví. "Ve srovnání s ostatními faktory životního prostředí a životního stylu je účinek hluku cca 10-11 %," shrnul pro EkoList už před časem výsledky dlouholetých průzkumů Petr Šišma z Hygienické služby hl. m. Prahy, který před téměř třiceti lety s průzkumy zdravotních dopadů hluku na našem území začínal.

Celkový počet míst, kde hluk lidem poškozuje zdraví, je velmi vysoký. Z hlukové mapy Prahy například vyplývá, že jen v hlavním městě jsou tisíce míst (jedno místo odpovídá číslu popisnému), kde hluk překračuje limit. Lidí, kteří jsou vystaveni nadlimitnímu hluku, je jen v Praze přes devadesát tisíc. V republice jich jsou podle hygieniků statisíce. A to ještě ani současné limity pro tzv. staré zátěže (jde hlavně o hluk v okolí komunikací, které byly uvedeny do provozu před 1. lednem 2001) ze zdravotního hlediska nestačí. "Limit pro starou zátěž nemá zdravotní opodstatnění, je to jen politicko-ekonomický kompromis," upozornil Petr Šišma.

Stát ani samospráva dlouhá léta nejsou schopny nepříznivé dopady hluku řešit. Pomoci k tomu měl zamítnutý zákon. Prezident ho sněmovně vrátil 9. února. Podle jeho názoru je "snaha hluk beze zbytku odstranit (nebo jej totálně plánovat a regulovat) neslučitelná se samotnou podstatou svobodné společnosti." "Že je nadměrný hluk špatný, je zřejmé a proto také základní normy o hluku u nás už dávno existují. Teď ale jde o něco jiného. Tento zákon nebojuje proti hluku, ale má ambice zařadit hluk mezi společností řízené jevy," popsal prezident důvody svého odmítnutí normy.

Pro zákon ve sněmovně hlasovali všichni přítomní sociální demokraté a komunisté, přidali se k nim i Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek z klubu US-DEU. Podle zákona měly být do roku 2008 vypracovány hlukové mapy velkých měst, u ruzyňského letiště a podél hlavních silničních a železničních tahů. Na jejich základě pak měly vzniknout tzv. akční plány, které měly obsahovat konkrétní opatření ke snížení nadměrné hlučnosti. Politici státu i samosprávy by tak dostali do ruky přesný popis míst, kde hluk škodí nejvíc, a také způsob, jak ho co nejlevněji snížit na přijatelnou úroveň.

Zákon se poslancům k projednání nejspíš brzy vrátí, protože přijetí směrnice o boji proti hluku patří mezi závazky ČR k EU.

Další informace o environmentální problematice hluku najdete v článku Ubývání tichých míst.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist