Západní Ghát je domovem unikátních živočišných druhů
Oblast Západního Ghátu se táhne podél jihozápadního pobřeží Indického poloostrova a tvoří jej několik menších horstev. Z ekologického hlediska se tu nacházejí cenné tropické deštné pralesy, horské pralesy a rozsáhlé louky, které ukrývají velké množství endemických - tedy nikde jinde na Zemi se nenalézajících - druhů rostlin a živočichů. Proto byla oblast Západního Ghátu a nedaleké Srí Lanky zařazena organizací Conservation International mezi takzvaná horká místa, což jsou oblasti, v nichž žije velké množství endemických druhů a které zároveň čelí možnosti postupného zničení v důsledku činnosti člověka.
Pohoří Západního Ghátu je ohrožováno zejména rozšiřováním území vhodného k zemědělství, při čemž jsou postupně vypalovány a klučeny lesy. Zdejší ekosystémy jsou také pod tlakem důlních společností a společností těžících dřevo.
Mezi zvířaty, která můžeme zahlédnout pouze zde, je například makak lví (Macaca silenus), zvláštní svou černou srstí místo hnědé, obvyklé u ostatních makaků. Dalším takovým živočichem je tahr jihoindický (Hemitragus hylocrius), jehož jméno figuruje v červené knize ohrožených savců organizace IUCN.
Tahr je druhem divoké kozy, která v dospělém věku dosahuje váhy přibližně 80 - 100 kg a dorůstá výšky přibližně jednoho metru v kohoutku. V současné době se nacházejí zbytky populace tahra jihoindického především v národním parku Eravikulam, kde podle údajů organizace The Nilgiri Tahr Foundation žije přibližně tisíc jedinců.
Foto: Kunji/The Nilgiri Tahr Foundation
reklama