Zelené střechy v ČR pokrývají tři miliony metrů čtverečních. Poptávka po nich roste
Zelené střechy podle něj fungují jako ideální izolant, díky kterému lze snížit účet za energie a zároveň zpříjemnit místní klima. "Zelená střecha velmi tlumí prostup tepla do objektu, takže lidé nemusí mít klimatizaci nebo ji mohou používat pouze na minimální výkon. V zimě pak zelená střecha dodává domu tepelnou setrvačnost," uvedl Podhorský, podle kterého navíc střešní hydroizolace pokrytá vegetací nedegraduje tak rychle, jako když je vystavena přímému slunci.
Do ozelenění střešních konstrukcí nejčastěji investuje soukromý sektor, loni stál za víc než třemi čtvrtinami všech projektů. Vegetační střechy odborníci zakládají především na rodinných domech (48 procent), komerčních objektech (15 procent) a bytových domech (15 procent). Necelou čtvrtinu zelených střech instalovali zástupci veřejného sektoru na školách a dalších institucích.
Na projekty lze získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. "Od července 2022 platí pro právnické osoby a veřejné instituce nová motivační vyhláška. Pokud na budově mají zelenou střechu, hradí snížený stočný poplatek za srážkovou vodu. V evropském měřítku jde o výjimečně progresivní úpravu," podotkla ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.
V Česku loni dominovaly extenzivní zelené střechy, pro jejichž vegetaci stačí několik centimetrů substrátu. Nezatěžují příliš stavební konstrukci, takže nejsou náročné na finance ani údržbu. Často na nich rostou sukulenty. Oblíbené jsou také přírodní typy zelených střech s vyšší luční vegetací. "I drobná ozeleněná střecha zadrží vodu v místě dopadu a odpaří ji zpět do malého vodního cyklu. Přispěje tím ke stabilizaci mikroklimatu v zastavěném území a předejde lokálnímu přetížení kanalizace," upozornila Šimečková.
Intenzivní neboli pobytové zelené střechy, které potřebují vyšší vrstvu substrátu kvůli pestřejšímu sortimentu rostlin, tvořily jen necelou pětinu loni založených střech. Mnohdy vznikají na podzemních parkovištích a v městském prostředí působí jako parkové plochy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jaroslav Řezáč
7.6.2024 05:10ono možná jde spíš o to, že o takovou zelenou střechu se musí také starat. A to zkrátka klasická střecha nepotřebuje.
Klimatizační efekt přírodních střech znali už obyvatelé Islandu, kdy jejich obydlí vypadala jako hrouda zeminy ale i to, že ve starých domech bývali hliněné podlahy.
Ono totiž taková teplota neklasla pod 5 stupňů a když se vytápěla, tak izolace k nezaplacení.
Pavel Jeřábek
8.6.2024 09:21 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPřevládají extenzivní, tedy můžeme je přirovnat ke skalním stepím. Takže malá vrstva humusu a voda jen co na střechu spadne.
A z praxe víme, že skalní stepi si žijí svým životem. Z údržby možná jednou za rok se podívat a vytrhnout něco co tam se uchytilo a snaží přežít.
Nicméně - základem je kvalitně provedená izolace střechy.
Lukas B.
10.6.2024 09:13 Reaguje na Jaroslav Řezáčostatně, podobně stavěli svá obydlí pionýrští osadníci na pláních amerického středozápadu.
Petr Blažek
7.6.2024 08:27Jarek Schindler
7.6.2024 09:23Jiří Svoboda
7.6.2024 11:23 Reaguje na Jarek SchindlerPokuch někdo chce estetiku, ať si ji zaplatí.
Pavel Jeřábek
8.6.2024 09:26 Reaguje na Jarek SchindlerPokud použijete rostliny, které rostou třeba skalnatém podloží, a je na malinké vrstvě humusu, tak snad ta období sucha zvládnou - co myslíte?
Mnoho lidí si představuje střešní zahrady, jako klasickou zahradu. Ale velmi často jsou založeny právě na rostlinách, které přežívají ve vysokých teplotách, zvládají silné mrazy a i minimum vody v některých ročních obdobích.
Radek Čuda
7.6.2024 15:12Pětka je takových příkladů plná.
Petr
7.6.2024 16:24A poptávka po ní roste.
Viktor Šedivý
10.6.2024 11:14Ta vrstvička substrátu s trochou vegetace na extenzivní střeše nemůže mít žádné zázračné vlastnosti a stejného efektu lze nepochybně dosáhnout mnohem levněji (jak investičně tak provozně).