Zelení se stali parlamentní stranou
Bedřich Moldan zvítězil ve volebním obvodě Kutná Hora, kde ve druhém kole získal 8 066 hlasů. Ve svém programu se stínový ministr životního prostředí ODS zaměřil na problémy regionu jako obtěžování hlukem obyvatel města Čáslav nebo problémy se škodlivými látkami z důlních vod dolu Kaňk a jeho sanace. Zároveň Bedřich Moldan ve svém programu prohlašuje, že “ekologická opatření nesmí podrývat hospodářský život, zbytečně lidi obtěžovat či křížit rozvojové záměry obcí. Je třeba vždy hledat soulad mezi různými společenskými zájmy a nepovyšovat žádný z nich nad jiné.“
Jako stínový ministr je autorem koncepce ODS pro oblast životního prostředí z letošního dubna, která napovídá, co bude Bedřich Moldan v Senátu prosazovat. Vadí mu, že ekologická politika není provázána s politikami v ostatních sektorech, což dokumentuje na sporech ministerstva průmyslu a obchodu s ministerstvem životního prostředí. Ochranu životního prostředí je podle něho potřeba sladit s hospodářským rozvojem, čehož by chtěl dosáhnout hlavně podporování ekonomických nástrojů ochrany životního protředí (jde například o obchodovatelná emisní povolení). Chce také zjednodušit, omezit a provázat zákony na ochranu životního prostředí, přičemž prosazuje zásadu "odstranit regulace všude, kde je to možné". Rád by podpořil ekologicky účinné technologie a po zjednodušení zákonů zlepšil jejich vymahatelnost.
Svůj mandát obhájil také současný senátor ODS v Táboře Pavel Eybert (14 137 hlasů v druhém kole), který zastává funkci místopředsedy výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, ve které kritizoval řadu ekologických zákonů. V případě přijetí zákona o Natuře 2000 se ohrazoval proti příliš velkému množství chráněných území v jihočeském kraji, za který kandiduje, a tvrdil, že „v řadě případů jsou navrhované ochranné podmínky v rozporu z regionálními rozvojovými programy a masivní uplatnění rozsáhlých ptačích oblastí nutně povede ke zhoršení ekonomického využití území.“ Pavel Eybert je i místopředsedou Sdružení pro výstavu dálnice D3 a rychlostní silnice R4, které snaží prosadit co nejrychlejší výstavbu zmíněných komunikací.
Dalším senátorem ODS, který se chce věnovat tématům životního prostředí, je Jan Nádvorník (10 407 hlasů v druhém kole), který by chtěl také zasednout v senátním výboru pro veřejnou správu, životní prostředí a územní rozvoj. Podle jeho volebního programu ho zkušenost starosty Prahy 15 dovedla k poznání, že „obecní samosprávy potřebují více peněz, že stavební řízení jsou zbytečně dlouhá a složitá a je možné je zjednodušit, a že životní prostředí potřebuje větší ochranu a dohled. Vždyť dnes je každý kousek přírody v našem městě vzácností a místem, kde se potkávají celé generace,“ uzavírá program Jana Nádvorníka.
Nový senátor Pavel Sušický za volební obvod v Ústí nad Labem vidí svůj region jako jeden z ekologicky nejpostiženějších v ČR. Proto by rád viděl ve větší míře odstraňování ekologických zátěží průmyslové výroby a rád by prosadil důsledný dohled nad kvalitou životního prostředí a nad dodržováním zákonů a vyhlášek, včetně uplatňování sankcí. Přesto se jeho prohlášení z volebního programu obává přílišného uplatňování ekologických nařízení na úkor hospodářského růstu. „Ochrana životního prostředí je věcí celé společnosti. Proto podporuji účast veřejnosti, ovšem podle zcela jasně stanovených pravidel, aby nedocházelo na jedné straně k nadřazeným postojům státních institucí, ale na druhé pak k prosazování skupinových zájmů, které mohou být zneužity proti podnikatelským subjektům pod vznešenými slovy o životním prostředí,“ píše se v programu senátora Pavla Sušického.
Jediný úspěšný kandidát KSČM Vlastimil Balín (7 894 hlasů v druhém kole), který uspěl v mosteckém obvodu, má podle své internetové stránky blízký vztah k ochraně životního prostředí a neopominul připomenut, že do programu KSČM prosadil heslo „S ekology nebojovat, ale diskutovat“. Vlastimil Balín, podle programu do senátních voleb, vnímá ekologii jako důležitý pilíř moderní levicové politiky a za příklad fungování demokracie považuje soulad ekonomických, sociálních a ekologických cílů. „Přírody není nikdy dost a ekonomie by si to měla uvědomit, jde totiž i o její budoucí rozvoj. Člověk by měl sehrát roli zprostředkovatele, jak uvést věci do souladu. Ekologii nemůžete zbavit ekonomie, a naopak. Jsou to spojité nádoby,“ říká Vlastimil Balín.
Úspěšný byl také Jan Horník (8 244 hlasů v druhém kole), který kandidoval za Evropské demokraty. Jeho představa politiky životního prostředí vychází především z regionálních problémů Karlovarského kraje a programu, který prosazovali Evropští demokraté při volbách do zastupitelstev krajů. Tedy snížení úrovně znečištění ovzduší z pevných i mobilních zdrojů, odstraňování starých ekologických zátěží a rekultivace následků těžby nerostných surovin – zejména uhlí a kaolinu. Jeho podporu má také ekologické zemědělství v horských a podhorských oblastech a využívání netradičních (technických) plodin.
Kandidát Strany zelených Jaromír Štětina zvítězil ve volebním obvodě Praha 10, kde mu více než čtvrtina oprávněných voličů odevzdala 13 296 hlasů. Volební program jediného kandidáta Zelených se však životním prostředím téměř nezabývá, priority vidí tento senátor v boji proti potlačování občanských svobod a nebezpečí terorismu v celém světě.
V rozhovorech před volbami i po volbách Štětina upozorňoval na to, že se necítí dobrým ekologem, ale hodlá se výrazně angažovat v oblasti lidských práv. Jaromír Štětina se občas přidal k nějaké akci Strany zelených, například podpořil výzvu "Nechte auto doma" u příležitosti pražského Dne bez aut nebo prohlásil, že Senát by mohl odebírat elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie, jinak se ale k oblasti životního prostředí nevyjadřoval. „Jako předseda jsem slíbil členům, že dovedu Stranu zelených do Parlamentu. Svůj slib jsem splnil a to je teprve začátek," komentoval Štětinovo vítězství předseda (SZ) Jan Beránek.
reklama