Zelený kruh ocenil ekologické poslance
Oceněná Iva Šedivá (ČSSD) a Zuzana Drhová, ředitelka Zeleného kruhu (vpravo). | |
Foto: Hugo Charvát/EkoList
|
"Udělováním ceny pro nejzelenějšího poslance chceme politikům ukázat, že jejich práci a postoje pravidelně sledujeme a hodnotíme," řekla ředitelka Zeleného kruhu Zuzana Drhová. Při hodnocení práce sněmovny v roce 2003 vychází srovnání z 23 hlasování o návrzích zákonů, nebo pozměňovacích návrzích, u kterých lze určit, že jejich přijetí bude mít vliv na životní prostředí. V dalších případech se jednalo o zákony, které by vedly k oslabení přístupu k informacím, nebo omezily účast veřejnosti v rozhodování o otázkách životního prostředí.
Podle Zeleného kruhu se tak stalo v případě vládní novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (SEA) nebo zákona o geneticky modifikovaných organismech. K úspěchům sněmovny počítá Zelený kruh zachování práva na informace v zákoně o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC), a účast veřejnosti v zákoně o ochraně přírody a krajiny.
Poslanci Iva Šedivá a František Pelc se v devatenácti případech z třiadvaceti přiklonili na stranu ochrany přírody, tedy z 80 %. Dalšími poslanci s nejvyšším počtem zelených hlasů jsou ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Táňa Fišerová (US-DEU), kteří zvedli ruku pro životní prostředí v osmnácti případech. Naopak nejhůře dopadli poslankyně Květoslava Čelišová (KSČM) a Kateřina Dostálová (ODS) spolu s kolegy Josefem Bížou (ODS) a Pavlem Svobodou (US-DEU). Ti se přiklonili na stranu ochrany přírody a práv veřejnosti pouze v jednom případě.
Podle kritérií Zeleného kruhu se nejvíce o ochranu životního prostředí v České republice zasloužil poslanecký klub KDU-ČSL, který podpořil "zelené návrhy" v 58 procentech. Na druhém místě se umístil klub US-DEU se 47 %, třetí ČSSD se 42,3 %, čtvrtá KSČM 35,3 % a poslední ODS s 19,2 %.
reklama