https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-eu-chteji-spravedliva-pravidla-mezi-zemedelci-a-retezci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země EU chtějí spravedlivá pravidla mezi zemědělci a řetězci

14.12.2016 12:00 | BRUSEL (ČTK)
Spravedlivé a férové vztahy mezi zemědělci, potravináři a velkými nadnárodními obchodními řetězci by měla zajišťovat legislativa na celoevropské úrovni.
Spravedlivé a férové vztahy mezi zemědělci, potravináři a velkými nadnárodními obchodními řetězci by měla zajišťovat legislativa na celoevropské úrovni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spravedlivé a férové vztahy mezi zemědělci, potravináři a velkými nadnárodními obchodními řetězci by měla zajišťovat legislativa na celoevropské úrovni, míní český ministr zemědělství Marian Jurečka. Po jednání se svými resortními kolegy z EU v Bruselu novinářům řekl, že klíčové je zajistit, aby zemědělci nebyli v nevýhodné pozici a aby stejná pravidla platila pro všechny.
 

Závěry dnešní ministerské schůzky žádají Evropskou komisi, aby zhodnotila stávající stav a pak přišla s návrhy legislativního rámce či jiných kroků, které by situaci zemědělců pomohly vyřešit.

"Boj proti neférovým obchodním praktikám vstoupil do nové éry," prohlásila Gabriela Matečná, ministryně zemědělství Slovenska, které tento měsíc končí v roli předsednické země unie.

Závěry kromě jiného také připomínají, že neférové obchodní praktiky už na národní úrovni řeší 20 z 28 členských zemí unie.

Nyní, kdy celoevropská úprava věci chybí, to působí problémy především malým a středním zemědělským podnikům, upozornil Jurečka. Ke zlevnění je dnes podle ministra obchodní řetězec schopen přinutit dodavatele v několika dnech. "Pokud je to obráceně a cenu výrobků chce změnit potravinář, je to jednání na několik měsíců," podotkl Jurečka.

Řetězce podle něj například používají různé typy marží na stejné výrobky kupované za stejnou cenu, zvýhodňováni tak bývají třeba dodavatelé z některých zemí. "To jsou praktiky, které na jednotném unijním trhu nemůžeme dlouho akceptovat," řekl ministr.

Případné změny by podle něj neměly být záminkou ke zdražování, marže jsou podle něj dostatečné. "Dneska zemědělci prodávají mléko pod nákupní náklady, my to dotujeme. A na druhé straně má řetězec vysoké marže," poznamenal Jurečka.

V roce 2017 by měla Evropská komise přijít s návrhem řešení, o kterém pak začnou vyjednávat členské země a europarlament.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist