Země odráží méně světla než před dvaceti lety. Může za to změna klimatu, varuje studie
Příčina této změny tkví pravděpodobně v tom, že ve východní části Tichého oceánu vznikají mnohem méně než dřív nízká oblaka. Právě ta se vyznačují vysokou odrazivostí světla. Vzhledem k tomu, že v této oblasti dochází k neustálému oteplování povrchu moří, stojí za celým problémem podle studie globální změna klimatu.
Nižší odrazivost podle vědců znamená, že dochází k zadržování slunečního záření na Zemi. A varují, že se tím problém s globálním oteplováním může ještě zhoršovat. "Je to poměrně znepokojivé zjištění. Dříve se vědecká obec domnívala, že čím více se Země oteplí, tím více oblaků by se na ní mohlo vytvářet a tím vyšší by pak mohla být její odrazivost. Jev by tak mohl napomáhat ve zmírňování následků globální změny klimatu. Místo toho se ale zdá, že dochází k přesnému opaku," uzavírá nezávislý vědec Edward Schwieterman.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Vladimir Mertan
10.10.2021 08:10V rozhovore s virológom Pavlom Plevkom sa môžeme dozvedieť niečo o tom, ako ovplyvňuje planetárnu teplotu jednoduchá riasa Emiliania huxleyi.
„Tak jako náš Prigl, tedy Brněnská přehrada, každý rok vykvete sinicemi, stává se, že podobně vykvete část oceánu. A my studujeme řasu Emiliania huxleyi, která způsobí, že zaroste obrovská plocha, stovky kilometrů čtverečních moře, je to vidět na satelitních snímcích. Tahle řasa tím ovlivňuje různé pochody v moři, včetně skladby a množství živin v oceánu. Spotřebuje skoro všechno železo a dusík,“ líčí Pavel Plevka.
Na přemnožených řasách se rozmnoží viry, které je zabijí. Po mrtvých buňkách Emiliania huxleyi a některých dalších řas ale zůstávají kokolity – vápenaté skořápky.
„Jsou to takové disky. A ty se v některých místech usazují. Znáte bílé útesy v Doveru? Tak právě ty vznikly ze skořápek řas, je to ohromující množství materiálu.“
Kokolity Emilianie huxleyi odrážejí světlo. Když oceán vykvete, změní se jeho barva z černé na bílou. Koncentrace řas a kokolitů má vliv na množství světla, které se z mořské vody odrazí zpět do vesmíru. Čím vyšší je jejich koncentrace, tím více světla se odrazí, a mořská voda díky tomu absorbuje méně tepla.
Emiliania huxleyi je rozšířena na 65 procentech plochy světových oceánů.
„Řasa Emiliania huxleyi se v oceánu množí, dokud ji hromadně nenapadnou viry. Tím, že viry infikují Emilianii huxleyi a tím ji likvidují, snižují koncentraci řas v mořské vodě. Tak ovšem viry nepřímo zvyšují množství tepla absorbovaného oceánem, a tedy i celkovou teplotu planety,“ vysvětluje.
https://www.universitas.cz/osobnosti/7436-i-obycejna-ryma-zpusobuje-obri-ekonomicke-ztraty-rika-virolog-pavel-plevka?utm_source=fb_universitas&utm_medium=link&utm_campaign=facebook&fbclid=IwAR0h1kFLr2UZICy5Ya7wEvomq0OIfBe5MN-0Mml46Fz8wwgrGhJRNYqq13I
Jiří Svoboda
10.10.2021 12:19 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
10.10.2021 13:18 Reaguje na Jiří SvobodaRichard Vacek
10.10.2021 08:41https://climateknowledgeportal.worldbank.org/country/czech-republic/climate-data-projections
Vladimir Mertan
10.10.2021 09:07 Reaguje na Richard Vacekvaber
11.10.2021 09:16 Reaguje na Richard VacekMiroslav Vinkler
10.10.2021 12:563. 7. 2021 — Antarktida je kontinentem, který zažívá nejrychlejší růst globálních teplot. Za posledních 50 let se tam průměrná teplota zvýšila o tři stupně.
---------------------------
Jižní pól zažil nejchladnějších 6 měsíců za dobu měření .. 5.10.2021
před 5 dny — Před pár dny 1. října zde byla naměřena na říjen i nezvykle nízká teplota. Ruská stanice Vostok na Antarktidě naměřila -79,4 °C
Jinak před dvaceti letech se o globálním oteplování ani nepsalo , a dnešní sdělení, že Země odráží méně světla je zcela mimo s ohledem na přesnost měření , použité datové soubory příp. změnu svítivosti Slunce za daný časový úsek apod.
Galipoli Petr
10.10.2021 14:26vaber
11.10.2021 09:23analýza je vždy manipulace s údaji a jak sami přiznávají, ani neví jak se na odrazu energie podílí oblačnost a vliv oblaků bude určitě významný