https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelce-zklamalo-jednani-s-vybornym-koalice-podle-ministra-o-pomoci-jedna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělce zklamalo jednání s Výborným, koalice podle ministra o pomoci jedná

29.2.2024 21:46 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) dnes podle zemědělců nepřineslo konkrétní návrhy pomoci farmářům, zemědělské organizace tak vyzvaly k přípravě protestu v Praze. Výborný večer ČTK sdělil, že o pomoci aktuálně jedná koalice a výsledky jednání chce ministr sdělit zemědělcům v pátek. Agrární komora (AK ČR) a Zemědělský svaz (ZS) dnes představili médiím pět požadavků vůči vládě a Výbornému. Ministr v reakci na ně uvedl, že podporuje třeba navýšení unijní pomoci nebo požadavek na nekrácení národních podpor.
 

Prezident AK ČR Jan Doležal od dnešního jednání očekával konkrétní návrhy pomoci českému zemědělství. "Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy," řekl novinářům. Jednání proto označil za zklamání. AK ČR a ZS vyzvaly zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze. Pokud však Výborný předloží konkrétní návrhy na podporu zemědělství, protest se konat nemusí, řekli zástupci organizací.

Ministr zemědělství po jednání se zemědělci uvedl, že vláda plánuje letos zacílit na střední zemědělské podniky investiční podporu v objemu až tří miliard korun. "Na tom panuje koaliční shoda. Některé věci jsou ale ještě v jednání. Aktuálně probíhá koaliční debata nad některými nástroji, které by zemědělcům pomohly," sdělil večer Výborný ve vyjádření pro ČTK. "Výsledek očekávám v průběhu několika hodin, zemědělce s ním seznámím v průběhu zítřka (pátku)," doplnil.

Právě do pátku má AK ČR podle dřívějšího usnesení svého představenstva rozhodnout o případném svolání protestů farmářů. Prezident komory před jednáním s Výborným řekl, že AK ČR nejspíš vyzve k protestům zemědělců. Traktory by podle něj pravděpodobně vyjely do ulic velkých měst, zejména Prahy a Brna. Z údajů na webu Prahy vyplývá, že ZS na březen ohlásil několik shromáždění. Ve čtvrtek 7. března jsou nahlášené akce před ministerstvem zemědělství, úřadem vlády, na Malostranském a Václavském náměstí a také na Letenské pláni. Konkrétní podobu protestní akce by zástupci zemědělců měli představit v úterý. "Pokud by pan ministr přišel opravdu s konkrétními návrhy, tak se ta demonstrace nemusí konat," uvedl předseda ZS Martin Pýcha.

Novinářům představili zástupci AK a ZS pět požadavků vůči Výbornému a vládě. Požadují podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Čtvrtým požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců ve vazbě na obchodní dohodu s Ukrajinou, a posledním požadavkem maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

"Co se týče témat zmíněných zástupci zemědělských organizací, podporuji, aby Evropská komise navýšila podporu zemědělcům z evropského rozpočtu," sdělil následně Výborný. "Pokud jde o dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, nově bude prodloužení bezcelního režimu obsahovat omezení v oblasti dovozu kuřecího masa, cukru a vajec. Podporuji i to, aby podobné omezení platilo i v případě obilovin. Pokud jde o požadavek na nekrácení národních podpor, podařilo se mi je pro letošní rok udržet na úrovni loňského roku," doplnil.

Společná zemědělská politika Evropské unie vyžaduje podle premiéra Petra Fialy (ODS) změnu, aby se evropští zemědělci kvůli unijním regulacím nestali nekonkurenceschopnými. Fiala to řekl při dnešních interpelacích ve Sněmovně. Vláda je podle něj připravena upravit podporu českých zemědělců tak, aby nebyla nevýhodná pro středně velké podniky v porovnání s ostatními. Podle premiéra je potřeba nastavit takové podmínky, aby se na trhu mohli uplatnit všichni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

1.3.2024 11:02

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 11:20 Reaguje na pavel peregrin
Co si pitomec peregrin myslí? Že normální lidi budou stejně jako on dělat burešovi nebo dokonce puťkovi podržtašku.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.3.2024 13:51 Reaguje na sv
Pitomec sv píše o něčem, o čem nemá ani páru. Jsi pro smích, nýmande.
Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 15:44 Reaguje na pavel peregrin
Tak, tak, o míře tvé pitomosti nemám zdaleka páru, nýmande. Na to by bylo potřeba psychiatrické konzilium.
Odpovědět
Ra

Radek

1.3.2024 11:40
Lidé města pražského uvidí zase přehlídku zemědělské techniky , nemusí na veletrh , kde jinde by mohli pozorovat nejmodernější zemědělské stroje , že.
Odpovědět
HH

Honza Honza

2.3.2024 08:15
myslím, že ministr dělá, co může. Jen tak dál, hlavně aby za svoji práci nebyl odměněn tak, že ho odvolají!
Podobně jako Jurečka se svoji důchodovou reformou.
Že by opozice také mohla představit nějaký rozumný lepší opravný program? Třeba s ním vystoupit v parlamentu nebo v Tv!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.3.2024 13:53 Reaguje na Honza Honza
Teologministr Výborný pouze zdárně předstírá, že něco dělá. To jim všem v této vládě jde dobře.
Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 15:48 Reaguje na pavel peregrin
Máš tam chybu nýmande. Správně je to takto. Burešministr se soudružskými geny toman předstíral, že něco dělá. A ve skutečnosti rozhazoval (směrem k burešovi) veřejné peníze.
Odpovědět
Ra

Radek

2.3.2024 17:11
Pan ministr Výborný dělá dobře . Nemá to vůbec lehké,napravit to rozhazování co bylo za minulé vlády , jen je škoda že podlehl lobi zemědělců a podporuje zmenšení výměr honiteb , tak jak se jim podařilo zlikvidovat životní prostor pro drobnou zvěř. Podobné to bude i se spárkatou zvěří , bohužel. Má ale pořád dostatek času prozřit
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist