https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-muzou-diky-dronum-presne-osetrovat-pole-a-setrit-palivo-i-porost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci můžou díky dronům přesně ošetřovat pole a šetřit palivo i porost

1.9.2024 00:29 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělci si dnes mohou nechat díky dronům vytvořit digitální mapy svého pole, které využijí k analýze stavu a růstu rostlin i k naprogramování strojů pro přesnou a cílenou práci. Může to být třeba ošetření rostlin nebo likvidace škůdců. Tvorbou digitálních map se zabývá firma Agroscan, data využívá i pro další práci s drony, řekl na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích zakladatel společnosti Vítězslav Škoda.
 
Drony mohou například použít přesnou dávku postřiku na jedno konkrétní místo. Neničí se tak porost a nezhutňuje půda na rozdíl od postřiku prostřednictvím traktorů. Dron může pracovat nad podmáčenými poli, je bezemisní, šetří palivo a pracuje automaticky.

"Diagnostickým dronem naskenujeme pozemek a z dat v portálu vytvoříme různé mapy. Na nich farmář vidí model terénu, jeho nerovnosti. Ale nejdůležitější jsou vegetační mapové indexy, kdy monitorujeme obsah chlorofylu v rostlině na základě odrazivosti světla, a tím zjistíme, v jaké fázi růstu je rostlina. Dále popíšeme předpokládané problémy a na základě zón vytvoříme aplikační mapu se souřadnicemi," řekl Škoda. Díky multispektrální analýze dokážou farmáři podle něj týdny dopředu odhalit to, co při běžném pozorování není vidět, například problém při růstu nebo choroby rostlin.

Data může farmář také nahrát do stroje, který s nimi umí pracovat a funguje s navigací. Může to být i traktor s postřikovačem, který farmář naprogramuje. Traktor pak látku aplikuje tam, kde je potřeba. Jenže stále musí po poli jezdit. Statisticky tak zemědělci přijdou o deset až 15 procent porostu. "Proto používáme aplikační dron, který letí přímo na problematické místo nebo místa a přesnou dávku a množství aplikuje. To je také úspora. Navíc nezasáhne porost, který to nepotřebuje. Můžete v jedné části použít jeden druh hnojiva a kousek vedle jiný. Zacílit na plevel v jedné části, na hraboše v jiné části pole. Anebo ho použít na celé pole," řekl Škoda.

Agroscan používá aplikační dron s nosností 50 kilogramů pro granulát, osivo na rozmetání nebo 40 litrů postřiku. Stojí zhruba 500 000 korun. Za hodinu práce obhospodaří 21 hektarů. Druhý aplikační dron je o polovinu menší. "Dron je automatický, stačí mu naprogramovat činnost, lze použít více dronů najednou, aby se doplňovaly, vy je jen pozorujete. Když mu náplň dojde nebo mu zbývá 30 procent energie, vrátí se na určené místo. Obsluha to doplní, a dron pokračuje tam, kde přestal," uvedl Škoda.

Trysky má dron pod vrtulemi, a tak se při náletu díky tlaku větru porost otvírá a dojde k aplikaci až k půdě. To je podle Škody další výhoda, protože při běžném postřiku nad rostlinami se látka nemusí dostat až pod listy.

"V současnosti máme pět zákazníků z řad menších farmářů," uvedl Škoda. Zájem zemědělců o drony podle něj stoupá. "Před rokem byl o diagnostiku pole a drony minimální zájem. Vidím v tom budoucnost,“ dodal. Ministerstvo zemědělství poskytne na pořízení dronů dotaci od října v rámci Podpory rozvoje venkova.

Firma Agroscan vznikla před rokem a půl. Zabývá se diagnostikou porostu drony, prodejem dronů, jejich servisem a školením. "My ale nejsme žádní ajťáci, vlastníme zemědělský podnik. Dron i diagnostiku jsme otestovali na našich polích," dodal Škoda. Farma Škodovi hospodaří od roku 1992 na Vysočině na Třebíčsku, zabývá se rostlinnou i živočišnou výrobou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.9.2024 07:01
Ano, technologie jdou dopředu, ale nejdříve si na ní musí zemědělci vydělat, že.
Je to však možné při současných cenách, které vlastně určují nadnárodní márkety, místo zemědělců - co ?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.9.2024 14:16
Jak prosím přijdou statisticky zemědělci tím, že jezdí po poli traktorem, o 10-15% úrody? Blbost na druhou. Co se dronů týká, v určitém směru to je přínos- může cílit kupříkladu na místa s pcháčem osetem, který se vyskytuje bodově. Ale pro celoplošná ošetření, která v drtivé míře převažují, je to nevhodné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.9.2024 11:37 Reaguje na pavel peregrin
K tomu pcháči nezapomenu na naše bývalá pole po povodních na soutoku Odry a Olše zaprasená pcháčem. Tehdy mimo nože na tyči nebyla proti němu jiná obrana a celá rodina v rojnici procházela pšenicí a ty rostliny podřezávala. Do sklizně to vydrželo, ale kořeny přežily a příští rok totéž, ne-li ještě více. Na zahradě
si taky s pár rostlinami poradím, ale nedovedu si představit tu
práci operátora na lánu 50 ha, jak směruje dron od rostliny k
rostlině. To možná zvládne umělá inteligence, ale dělat takovou
práci jako operátor bych nechtěl. Ano je to o stupni zasažení,
kde pár rostlinek je možno lehce zlikvidovat, ale myslím si, že
při plošném zamoření bude plošné ošetření daleko efektivnější.
U plevelů jde vždy o jejich zavlečení z okolí různými cestami.
Něco udělá vítr, něco při povodních voda, něco ptáci a zvěř s trusem, něco se zavleče nekvalitním osivem. Proto tu neustále
tvrdím, že pokud se propagují meze a trvalé biopásy, tak se
musejí i náležitě obhospodařovat, aby nezaplevelovaly okolní
pole, na které pak bude potřeba o to více chemie. Meze bývaly
spásány, koseny a nikoliv to, co vídávám dnes. Dnes jsou to
pásy plevelů rozsévající do okolí semena a ta pole se tak
musí proti plevelům stříkat každý rok. Bez těchto semenišť
to tak často nebylo nutné a kdysi vůbec, protože ani ta
chemie neexistovala. Měli jsme pouze ty nože na tyčích a
osevní postupy, kdy motyka v bramborách a v řepě nahradila
ty nože. Představa návratu k pracnosti je v dnešní době
úsměvná, ba až utopická i když to bude dělat dron a jeho
operátor. Ve článku už jsou ty drony popisovány jako plně automatické, ale pracují podle naskenovaných snímků a předem připravených programů pro dané lokality. To bohužel vyžaduje kvalifikované informatiky, kteří budou umět takové programy vytvářet. Ti ale nepracují za mzdu traktoristy a ne každý si
je dovolí zaměstnat. Pochybuji o tom, že budou takové drony
běžnou výbavou rodinných farmiček s pár desítkami hektarů.
Bude to možná výbava velkých agropodniků a specializovaných
firem pracujících na zakázku. Běžnou výbavou těch malých
budou až ty zcela plně automatizované, které si program
vytvoří samy bez pomocí informatiků a operátor bude pouze
doplňovač postřiků a paliva.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.9.2024 06:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak jistě, jedná se pouze o bodový výskyt. V případě plošnějšího je klasický postřik nezastupitelný.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.9.2024 16:32
Myslím, že to není pro zemědělce. Hlavně kvůli době využití. Je to pro specializované firmy. Taky letadla neměla družstva, ale Agrolet.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.9.2024 10:47
Vývoj techniky jde stále dopředu, ale i případná úspora je o nákladech
na pořízení těchto zařízení. Je to jako s hláškou při návštěvě ZOO z povídky Šimka a Grossmana znějící: Nechci slevu zadarmo! Otázkou bude efektivita a návratnost investice a zda bude založena na dalších dotacích při kterých se vyplácí i totální ekonomické propadáky. Je mi jasné, že
zástupce dané firmy bude své produkty propagovat a že tají i případná
mínusy. Pouze praxe prověří správnost všech nových technologií a taky
to, až budou zbaveny všech dotací a výhod, které se jiným technologiím
neposkytují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist