https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-si-rekli-skoro-o-10-miliard-kc-na-dotacich-na-chov
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci si řekli skoro o 10 miliard Kč na dotacích na chov

10.8.2020 00:05 | PRAHA (ČTK)
Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže.
Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže.
Zemědělci a potravináři si řekli ve 2440 žádostech v desátém dotačním kole z evropského rozvojového programu o 9,97 miliardy korun. Přerozdělovat se v něm mají 3,4 miliardy, žádosti se začnou schvalovat v září. Peníze půjdou hlavně na pěstování citlivých komodit jako ovoce, zelenina, brambory nebo chmel a také na chov prasat a drůbeže.
 

Ministerstvo už dříve uvedlo, že miliarda má jít na živočišnou výrobu, 800 milionů korun na rostlinnou, 1,6 miliardy korun na potravinářské zpracování. Dříve také uvádělo, že se přerozdělí 600 milionů korun na pohodu zvířat, nakonec se ale v tomto kole tento titul nevypsal. "Zároveň v jednotlivých operacích budou samostatné preferenční obálky pro malé podniky a zemědělské zpracování produktů s cílem podpořit faremní zpracování a regionální produkci," dodal již dříve mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Peníze tentokrát nebudou dostávat zemědělci všechny až zpětně. Podle něj bude možnost, pokud budou mít zemědělci finanční garance, proplatit zálohy až do výše poloviny dotace. Stát se tak snaží podle mluvčího nechat zemědělcům hotovost v podnicích, kde ji kvůli koronaviru potřebovali.

Podle údajů od fondu přišlo 252 žádostí na projekty na investice do zemědělských podniků do dvou milionů korun pro žadatele o velikosti farem do 150 hektarů v živočišné výrobě, o peníze na maximálně dvoumilionové projekty si pak řeklo 370 subjektů u výroby rostlinné. U vinné révy, která je samostatně pak šlo o 143 žádostí. Na těchto "malých" projektech si tak hospodáři celkem zažádali o necelých 480 milionů Kč. Zbytek do 6,2 miliardy Kč pak chtějí žadatelé na projekty do 75 milionů korun.

U záměru zpracování a uvádění zemědělských produktů na trh přišlo celkem 837 žádostí za celkem 3,8 miliardy Kč. Nejvíc (420) žádostí na 972 milionů Kč chce peníze pro malé a střední podniky, 358 pak v kategorii pro malé, střední a velké zemědělské podniky (1,46 miliardy Kč) a v kategorii velkých podniků přišlo 59 žádostí o celkem 1,36 miliardy Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jana Doležalová

10.8.2020 21:35
Nepodporujte politické neziskovky a přidejte zemědělcům. Obnovte soběstačnost v potravinářství.
Odpovědět
JD

Jana Doležalová

10.8.2020 21:35
Nepodporujte politické neziskovky a přidejte zemědělcům. Obnovte soběstačnost v potravinářství.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist