Zemědělské organizace europoslancům: Odmítněte části ekologické strategie
13.10.2021 17:39 | PRAHA
( ČTK)
Mnoho návrhů ve strategii je podle zemědělců ve vzájemné rozporu. "Například je cílem snížení emisí metanu z chovů, což povede ke snížení stavů hospodářských zvířat. Tím vznikne vyšší potřeba dodání živin, ale jiný cíl stanovuje snížení spotřeby těchto živin. Hrozí tak nejen ztráta úrodnosti, ale i ztráta organické hmoty, a tím poškození zemědělských pozemků," dodal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
České zemědělské organizace vyzvaly europoslance, aby odmítli části ekologické strategie Od vidlí po vidličku neboli Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to fork strategy). Obávají se zdražení a snížení produkce. Pod dopis europoslancům se podepsali představitelé Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Potravinářské komory ČR a Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a Slovenské poľnohospodárské a potravinárské komory. Hlasovat o strategii by měl europarlament zhruba za týden.
Organizace chtějí, aby europoslanci nehlasovali jenom o celkové strategii, ale aby se zaměřili na tři její části, které jim nejvíce vadí. Jde například o snižování zemědělských emisí metanu a dalších dusíkatých plynů o 20 až 30 procent. "Následkem tohoto článku by podle studií Copa-Cogeca došlo k významnému poklesu produkce evropského zemědělství, zvýšení počtu lidí pociťující nedostatek potravin nejméně o 22 milionů a současně snížení vývozu zemědělsko-potravinářských výrobků a zvýšení dovozu ze třetích zemí," uvádí zemědělci. Copa Cogeca je evropské zájmové zemědělské sdružení zastupující velké zemědělcké korporace a lobbující v jejich zájmu
Mnoho návrhů ve strategii je podle zemědělců ve vzájemné rozporu. "Například je cílem snížení emisí metanu z chovů, což povede ke snížení stavů hospodářských zvířat. Tím vznikne vyšší potřeba dodání živin, ale jiný cíl stanovuje snížení spotřeby těchto živin. Hrozí tak nejen ztráta úrodnosti, ale i ztráta organické hmoty, a tím poškození zemědělských pozemků," dodal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové představuje strategie příležitost ke zlepšení životního stylu i prostředí. Otázkou podle ní ale je, za jakou cenu. "Plánovaná přeměna bude velice nákladná, není jasné, jakým způsobem ji budeme financovat, jak rychle a v jakém sledu ji budou realizovat ostatní členské státy, nutná bude revize Společné zemědělské politiky a v neposlední řadě nutnost úzké spolupráce soukromého sektoru. Z globálního pohledu je nezbytné, aby stejnou míru aktivitu jako EU vykazovali i ostatní světoví hráči. V opačném případě tak nedojde k žádnému snížení globálních emisí a úsilí EU například o uhlíkovou neutralitu bude zmařeno," uvedla.
Zemědělský svaz ČR plánuje na čtvrtek na téma dopadových studií evropských strategií tiskovou konferenci.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Energetiku už Brusel vylepšil, automobilový průmysl vylepšením právě prochází a v příštím roce bude i zemědělství skvěle fungovat podle not z Bruselu.
Odpovědět
A Pane Bože, ty to vidíš !
Naši předkové by brali do ruky bejkovec.
Odpovědět
Brokovnice s dostatečnou zásobou střeliva by se taky dala využít.
Odpovědět
Zdravím.Ta Jourová taky musí mít fotku u kdejakého článku
Odpovědět
A všiml jste si, jak nápadně připomíná Maláčovou? A nejen designem, ale i myšlenkami. Kéž by měl i stejný osud.
Odpovědět
Opět nás bruselské vedení přesvědčuje, že je to sbírka vypatlanců. Omezením zemědělské produkce v Evropě budeme donuceni k tomu, abychom výpadek nahradili dovozem ze zemí třetího světa. A protože ekologie je záležitostí globální, problém produkce metanu a dalších plynů se akorát přesune na jinou část Zeměkoule. K tomu ovšem přibude velká uhlíková stopa, která vznikne díky dopravě komodit do Evropy. Další fakt je ještě důležitější - spoléhat se na produkci potravin ze zemí třetího světa je hodně krátkozraké. S ohledem na raketově rostoucí populaci v těchto zemích brzy přijde doba, kdy tyto země nejenže nebudou moci potraviny vyvážet, ale naopak je budou zoufale potřebovat. A rozjet výrobu v zemědělství, to není jako přijít ráno před barákem na parkoviště a nastartovat auto. Je k tomu zapotřebí chovatelská zařízení, stroje, osivo a samozřejmě i odborníky a pracovníky, kteří to vše zvládnou. Takže pokud nás i nadále povede ta partička diletantů z Bruselu, může se stát, že i v Evropě propukne válka o potravinové zdroje, protože průmyslových výrobků se prostě nenažereme.
Odpovědět
Ano, je to partička naprosto neschopných a ideologicky narušených individuí,která drží v šachu Evropu.Je to stejné jako když budete držet v šachu 20 lidí s jedním nábojem v komoře.
Odpovědět
Ráno vstávat ve 4hodiny ke kravám, v sezóně žádnejch 8h. práce, ale dokud není hotovo.
Odpovědět
A Vy si myslíte, že v průmyslu je to o hodně lepší? Monotónní práce někde na lince, samé přesčasy a buzerující šéf za zadkem. Jo a když jsem ještě dělal kdysi na šachtě, tak jsem vstával na ranní šichtu v 4,10. Takže o moc líp jsem na tom nebyl.
Odpovědět
Tak každá práce má svoje. Podstatné je, aby byl člověk obklopen dobrými lidmi a ne nějakými zakyslými či žlučovitými a podrazackými závistivci. A to jak mezi spolupracovníky tak v dostatečné míře i ve vedení.
Potom už je na každém člověku osobně, jestli tu práci dokáže zvládat. Pokud ano, tak většina lidí tu práci pak bere za svou, ať už je to práce jakákoliv.
Odpovědět
Úkolem europoslanců není bojovat za zájmy ČR. Upřímně řečeno, dost mě udivuje, že to zástupci zemědělských organizací neví a naivně se domáhají změny.
Odpovědět
Vypadá to, že téměř každý, kdo se dostane do Brusele coby eýuroposlanec nebo euroúředník, chytne tam totální "bruselitidu". Potom místo aby sloužil lidem, ideálně svého mateřského státu, začne sloužit pouze bruselskému establišmentu.
Odpovědět
Opravím Vás: bojovat za zájmy ČR, to JE úkolem europoslanců.
Bohužel, není to ale jejich CÍLEM, za který by chtěli bojovat navzdory zájmům osobním. Tím cílem, který po zvolení převládne, je dobře se v Bruselu pomít a pokud možno tam nedráždit, aby se tím náhodou nepřipravili o něco z tučných prebend.
Odpovědět
Ještě doplním: Kandidáty na europoslance nominují strany.
A nejsem si jistý, jestli pro každou z těch stran je primárním cílem boj za zájmy ČR. Přinejmenším u některých je jím hujersky EU podlézat, u některých je cílem získat možnost prosazovat v Bruselu cíle úplně jiných subjektů. Např. pana Sorose.
Odpovědět
|
|