Zemědělský ekonom: Všechna orná půda v Česku by se měla kvůli válce osít
"Já bych se za to stavěl. Překvapilo mne, kolik ekologických organizací se proti tomuto opatření ohradilo. Jsme ve velmi nejisté době, kolik pšenice a potravin z Ukrajiny bude. Nikdo to nedokáže spočítat," řekl Sedláček. Podle něj má na výsledky hospodaření vliv také počasí. "V této době nejistoty bych nechal osít každý hektar půdy. Až se svět uklidní, můžeme zase začít myslet na biodiverzizu a na přírodu, ale já bych na prvním místě myslel na lidi," dodal.
Tři procenta orné půdy měla být od příštího roku původně ponechána ladem, aby se zvýšila přírodní biodiverzita. Nedávno Evropská komise a poté české ministerstvo zemědělství odsunuly platnost tohoto opatření do roku 2024.
Z Ukrajiny se do Česka dováží hlavně slunečnicový a řepkový olej a kukuřice, obiloviny jen okrajově. Ukrajina však dodává velké množství obilovin na Střední východ a do některých afrických zemí. "Tam bude obilí určitě chybět. Už nyní nakupují v Evropě. Vloni běžné ceny, které zemědělci dostávali za tunu pšenice, byly mezi 4500 až 5500 korun, v dnešní době se tuna ještě nesklizené pšenice prodává za 8000 až 10 000 korun. To se určitě projeví v nárůstu cen potravin," řekl Sedláček.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Pavel Hanzl
15.6.2022 08:59Anyr
15.6.2022 10:17Tak přesně tohle je důvodem úplně každého zla, které lidstvo páchá. "Člověk především" - máme lidstvo, a pak to pěkně degraduje: z lidstva kontinent, z kontinentu uskupení zemí, z uskupení jednotlivé státy, ve státu jednotlivé kraje, z krajů okresy, a takhle dojdeme až k sebestřednosti jedince v jeho obýváku, protože tam to vždy končí.
Ale pokud by se lidi učili "příroda především", protože na ní VŠE stojí, lidstvo i jednotlivci, tak by lidi dělali jen zlomek z těch špatností, které dělají dnes. Od obžerství jednotlivců až po světové války (za kterými tedy stojí opět rozhodnutí sebestředných individualit).
No, já vím, naivita. :D Tak jen dál mysleme v první řadě na člověka, a na to, co chce, a co nechce. A ať si to dál prosazuje. A ať trpí. :)
karel krasensky
15.6.2022 10:36Jaroslav Vozáb
15.6.2022 10:53Slavomil Vinkler
15.6.2022 13:13 Reaguje na Jaroslav VozábPavel Jeřábek
15.6.2022 23:33 Reaguje na Jaroslav VozábPokud jsou ještě vidět řádky, tak ve směsi nebyly výběžkaté trávy, které vytváří souvislý drn, ale jen trsnaté.
Na takových loukách, kdy bylo vyseto cca 8 druhů trav, bez dvouděložných rostlin, nelze čekat žádnou biodiverzitu, pokud v okolí nejsou druhově bohaté louky, ze kterých by se semeno přeneslo na podobné druhově chudé louky. Pokud chcete hmyz apod., tak je potřeba zvednou druhovou pestrost v rovině desítek druhů rostlin. To je dosít, což pro myslivce může být zajímavou výzvou - sběr regionálního osiva a doplnění travin.
A posečení mláďat - to je i problém myslivců, protože vyhledávání mláďat nedělají dostatečně.
Jaroslav Vozáb
16.6.2022 10:59 Reaguje na Pavel JeřábekBřetislav Machaček
15.6.2022 19:53hnojiv to ani není možné, ale nebudou možná takové výpadky na trhu jaké
vzejdou ze sankcí na Rusko a Bělorusko. Ona to není pouze Ukrajina, ale
pro nás hlavně cena hnojiv odvozená od ceny uhlíkových paliv a paliva
samotná. Rok, dva si půda vystačí se zásobou hnojiv, ale pak už bude
následovat rapidní pokles výnosů a ekonomiky provozu. Uvědomují si
i to ti "odborníci"?