https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemi-prosla-necekana-zimni-povoden
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemí prošla nečekaná zimní povodeň

4.1.2003 11:13 | PRAHA (ČIA)
Na mnoha místech republiky se opět objevily pytle s pískem. Hladiny řek stoupaly a voda se pomalu vylévala z koryt. Zaplavila i některé důležité silnice. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Stav ohrožení, třetí povodňový stupeň, platil v pátek 3. ledna odpoledne v deseti oblastech státu. Nejdramatičtější byla situace v povodí Vltavy, do které se vlévá Berounka, jejíž hladina vytrvale stoupala už druhý den.
 

Voda ale ohrožovala okolí i mnoha jiných řek. Stoupala ve východních a severních Čechách i na Moravě. Například v Hradci Králové museli hasiči čerpat vodu z několika desítek sklepů a garáží. Voda z tajícího sněhu a deště natekla mimo jiné do jídelny základní školy v hradeckých Svobodných Dvorech. Především menší říčky, které nedokázaly pojmout na toto roční období neobvykle velké množství vody, zaplavily i některé důležité silnice.

Nejhůře zřejmě bylo lidem v Nýřanech na Plzeňsku, kde rozvodněný potok zaplavil výtopnu. Bez tepla se ocitlo panelové sídliště, kde žije 800 obyvatel. Kotelník musel ráno uniknout na loďce. "Zhoršení situace lze ještě předpokládat přímo v Plzni, kde už jsou zatopené tenisové kurty na Roudné," informovala mluvčí plzeňského krajského úřadu Jana Filípková.

Ze západních Čech už povodeň postupovala po Berounce dále k Praze. Tam měli z vody obavy hlavně obyvatelé obcí na soutoku Berounky s Vltavou, kde se při srpnových povodních vytvořilo obrovské jezero. V centru města stavěli lidé hráz z písku například u Sovových mlýnů, kterými Vltava v srpnu přímo protékala. Už od čtvrtka město vyklízelo náplavky a proti povodni zajišťovalo také nejrizikovější místa v okolí metra.

Stav ohrožení vyhlásily úřady také v okolí některých řek na Vysočině. Například v Jaroměřicích museli před zkázou zachraňovat čističku odpadních vod. "Situace je kritická. Po celonočním lijáku se hodně vylila Štěpánovka. U čistírny odpadních vod rozbíjel ledové kry bagr, aby mohla voda odtékat," popsala situaci jaroměřická starostka Marie Vorlíčková. V obci už byl pod vodou zámecký park a fotbalové hřiště.

Odpoledne už začala voda v některých regionech klesat. Oddychli si například na jihu Čech. Krajský povodňový štáb sice ještě očekával vzestup Otavy a Lužnice, ale voda by už neměla napáchat větší škody. Velké obavy už neměli ani lidé v severních Čechách. "Kulminaci Labe očekáváme v noci ze soboty na neděli či v neděli dopoledne," informoval mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. Podle místního povodňového štábu hladina nevystoupá tak vysoko, aby museli lidé opouštět své domovy. Nutnost větší evakuace obyvatel neočekávaly úřady ani v jiné části republiky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist